Son Avrupa Birliği Haberleri, 27 Mayıs 2015

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tarafların kararlı davranması halinde Kıbrıs’ta bu yıl kalıcı bir çözümün sağlanabileceğini belirtti ve ‘Aslında iki taraf da kalıcı adil bir çözümün sunabileceği fırsatların farkında’ dedi.

Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan, düzensiz göçle mücadele etmek amacıyla ortak bir sınır koruma ve gümrük merkezi kurulması için anlaşma imzaladı.

Avrupa Parlamentosu’nun Yeşiller grubu mensubu Katalan üyesi Ernest Maragall ve politika danışmanı Laura Batalla, Türkiye’nin AB sürecindeki tıkanıklığı değerlendirdi ve katılım müzakerelerinin ilerletilmesi için yeni bir ivme çağrısında bulundu.

Avrupa Parlamentosu’nun 2014 Türkiye raporunun genel kurul oylaması, son anda çok sayıda değişiklik önergesi gelmesi üzerine Haziran ayına ertelendi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, ‘AP’nin bu raporu, ilişkilerimizi ileriye taşıyacak niteliğini ve mevcut dengesini yitirdiği takdirde Türkiye için geçerli olmayacaktır’ dedi.

Avrupa Parlamentosu’nun 2014 Türkiye raporu genel kurulda tartışıldı. AP Türkiye Raportörü Kati Piri, ‘Türkiye’ye kapıyı kapatmak değil, daha fazla diyalogdan yana olduklarını’ ve özellikle dış politika, terörle mücadele, enerji güvenliği ve temel haklar alanında işbirliğinin güçlendirilmesinin iki tarafın da çıkarına olacağını söyledi. Raporun oylaması ise ertelendi.

Türkiye’nin de üye olduğu Avrupa Konseyi, ‘yabancı terörist savaşçılar’ sorununun önüne geçmek için bağlayıcılığı bulunan ilk uluslararası standartları belirledi.

Avrupa Komisyonu’nun genişleme müzakerelerinden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinde ‘Ekonomik ve Parasal Politika’ başlıklı 17. faslın ‘çok yakın bir zaman içinde’ açılabileceğini söyledi. Fasılla ilgili olarak Komisyon içinde kendi hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Hahn, konuyla ilgili tavsiye kararlarını AB Konseyi’ne en geç Haziran ayında sunacaklarını belirtti.

53. AB-Türkiye Ortaklık Konseyi toplantısı öncesinde bir ortak açıklama yayımlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı Volkan Bozkır, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonu’nun genişleme müzakerelerinden sorumlu üyesi Johannes Hahn, hukuk üstünlüğü, adalet ve ekonomi alanları başta olmak üzere Türkiye’nin katılım müzakerelerinin tekrar canlandırılması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Avrupa Konseyi bütçesine en fazla katkı sağlayan ülkeler arasına girmesinin kabul edildiğini ve eşzamanlı bir girişim sonucunda Türkçe’nin, Avrupa Konseyi Parlamentlerler Meclisi’nin (AKPM) çalışma dilleri arasına girmesinin beklendiğini açıkladı.

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesi’nde kabul edilen Türkiye rapor taslağında, AB ile Türkiye arasında dışişleri politikalarına ilişkin koordinasyonun güçlendirilmesi çağrısında bulunuluyor. Taslakta aynı zamanda Türkiye Dışişleri Bakanı’nın AB Dışişleri Konseyi toplantılarına davet edilmesi ve konuyla ilgili faslın da müzakerelere açılması öneriliyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile bir araya gelen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, barış müzakerelerinin 15 Mayıs’ta tekrar başlayacağını açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs’tan iyimserlik yaratan sinyaller aldıklarını belirterek, 2015 yılının Kıbrıs’ta çözüm için iyi bir fırsat olduğunu ve bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in Pazartesi günü akşam yemeğinde görüştükten sonra, barış müzakerelerinin tekrar başlayacağı tarihi açıklaması bekleniyor.

İKV’nin hazırladığı yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de Avrupa Birliği üyeliğine destek yüzde 62’ye yaklaşırken, Türkiye’nin bir gün AB üyesi olacağına dair inanç azalıyor. İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan, AB’nin Türkiye için anlamlı bir hedef olmaya devam ettiğini belirterek müzakere sürecinin ‘Türkiye’nin AB üyeliğiyle taçlandırılmasının zamanının geldiğini’ söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AB reformları sürecinde geniş bir toplumsal destek ve uzlaşı gerektiğğinin altını çizerek, Türkiye-AB ilişkilerindeki konularda hep birlikte çalışma çağrısında bulundu. Seçimlerin ardından oluşacak yeni Meclis’in de Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini geliştirmeye odaklanacağına inandığını belirten Hisarcıklıoğlu, ‘İhtiyaç duyulan reformlar tüm partilerin katılımı ve uzlaşmasıyla süratle tamamlanmalıdır. Biz bugüne kadar olduğu gibi de bundan sonra da AB üyeliği için çalışmaya devam edeceğiz’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’nin yeniden küresel güç konumuna yakışır bir vizyon benimsemeye ihtiyacı olduğunu, bunun için de genişleme müzakerelerinin tutarlı, ilkeli ve hakkaniyete uygun bir şekilde yürütülmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, ‘Türkiye’yi dışlamış bir Avrupa Birliği’nin, değil küresel, bölgesel güç konumunu dahi muhafaza edemeyeceğine inanıyorum’ dedi.

9 Mayıs Avrupa Günü sebebiyle bir mesaj yayımlayan AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Birliği’ni ‘insanlık tarihinin en önemli barış projelerinden biri’ olarak niteledi ve Avrupa ailesinin doğal bir parçası olan Türkiye’nin AB üyeliğinin, tarihin ve coğrafyanın gerekliliği olduğunu söyledi.

* AB’nin Geleceği

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Başbakan David Cameron’ın kurduğu yeni hükümetin programını parlamentonun açılış töreninde okudu. Programda Cameron’ın söz verdiği AB referandumuna yer verilirken, AİHM’in İngiliz yargısı üzerindeki etkisini kısıtlayacan önlemler yer almadı.

Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt, 18 Haziran’da genel seçimler düzenleneceğini ilan etti. Anketler, göç ve devlet harcalamalarına kısıtlama getirmek isteyen Liberallerin, Thorning-Schmidt liderliğindeki Sosyal Demokratların önünde gittiğini gösteriyor.

Bir yandan İngiltere Başbakanı David Cameron AB’de köklü reformlar talep ederken Almanya ve Fransa, AB’nin temel antlaşmalarında değişikliğe gitmeden Euro Bölgesi’nde daha fazla entegrasyon sağlamaya yönelik planları gündemine aldı.

Avrupa Komisyonu, mülteci yükünün AB ülkeleri arasında daha dengeli bir şekilde paylaştırılmasına amacıyla, İtalya ve Yunanistan’daki 40 bin sığınmacıyı diğer AB ülkelerine yerleştirmeyi planlıyor. Komisyon’un planları daha önce yoğun tartışmalara yol açmıştı.

Avusturya’da 14 yaşındaki bir Türk vatandaşı, bir tren istasyonuna bombalı saldırı düzenlemeyi planlamaktan yargılandığı davada hapse mahkum edildi.

Avrupa Komisyonu sözcüleri, geçtiğimiz haftaki bir zirvede AB liderlerine el şakaları yapması ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a ‘diktatör’ demesiyle tartışmalara yol açan Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker’in bu davranışlarıyla ilgili açıklama yaptı: ‘Onu gayriresmi, biraz da havalı tarzıyla tanıyoruz.’

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya gelen İngiltere Başbakanı David Cameron, AB ile ilişkilerinde yeni bir anlaşmaya ihtiyaçları olduğunu söyledi. Cameron, bu hafta diğer AB ülkelerinin liderleriyle de bir araya gelecek.

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Polonya’da Avrupa-şüphecisi bir adayın kazandığı cumhurbaşkanlığı seçimleri, İspanya’da iki düzen karşıtı partinin yükselişinin damga vurduğu yerel seçimler ve Yunanistan ve Birleşik Krallık’tan gelen haberlerin, AB projesi üzerinde tekrar düşünmeyi gerektirdiğini söyledi.

İngiltere hükümeti, bir başka Avrupa Birliği ülkesinin vatandaşı olup da İngiltere’de ikamet eden kişilerin, ülkenin AB üyeliğine ilişkin referandumuda oy kullanamayacağını söyledi. Üç AB ülkesi ise istisna teşkil ediyor.

Polonya’nın, iktidar partisinden gelen Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski, göreve ikinci kez seçilemedi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini bir başka muhafazakar aday Andrzej Duda kazandı.

İspanya’da düzenlenen yerel seçimlerde Başbakan Mariano Rajoy’un liderliğindeki muhafazakarlar, her ne kadar en çok oyu alsa da, önümüzdeki aylarda düzenlenecek genel seçimler öncesinde ciddi bir oy kaybı yaşadı. Podemos ve Ciudadanos gibi yeni partiler ise yükselişe geçti.

Birleşmiş Milletler, Macaristan hükümetinin vatandaşlar arasında yaptığı ve göçmenlerle terör arasında bir bağlantı kuran anketin, ‘son derece ön yargılı’ ve ‘kesinlikle dehşet verici’ olduğunu söyledi.

Ülkesinin Avrupa Birliği’ne üyelik şartlarını değiştirmek için görüşmelere başlayan İngiltere Başbakanı David Cameron, bu sürecin ‘inişli çıkışlı geçeceğini’ söyledi. Cameron, müzakerelerin başarıyla sonuçlanacağından ’emin olduğunu’ belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya temel demokrasi ve hukukun üstünlüğü değerlerine uyum göstermediği sürece G8 formatında bir toplantı düzenlenemeyeceğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu’ndaki gruplar, üye ülkelerin AB’nin ‘göçmen kotası’ planına karşı çıkmasına tepki gösterdi. Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ise, ‘bazılarının’ hem ‘göçmenler boğulmasın’, hem de ‘göçmenler Avrupa’ya gelmesin’ demesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu, AB’de yasa yapma sürecine daha fazla denetim ve şeffaflık getirmeyi ve halihazırda yürürlükte bulunan, ancak artık gereksinimleri karşılamayan düzenlemeleri daha etkili bir şekilde rafa kaldırmayı hedefleyen ‘iyileştirilmiş düzenlemeler’ paketini sundu.

Avrupa Birliği’ndeki sığınmacı yükünün daha dengeli bir şekilde dağıtılmasına yönelik planlara bazı üye ülkelerin karşı çıkmasının ardından İtalya Başbakanı Matteo Renzi, diğer Avrupa ülkelerini Akdeniz’deki göçmen krizine göz yummakla.

İngiltere’deki en büyük iş dünyası örgütünün lideri, İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliğini sıkı bir şekilde desteklemeleri gerektiğini söylüyor ve iş dünyasına, AB üyeliklerinin önemini daha yüksek sesle anlatma çağrısında bulunuyor.

AB’den gelen tepkilere rağmen idam cezasının geri getirilmesi konusunun tartışmaya açılması gerektiği sözlerinin arkasında duran Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB’nin göçmen kotası planlarının da ‘delilik’ olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa’nın tüm düzensiz göçmenleri kabul edemeyeceğini ve sorunun çözülmesi için bir ‘geri dönüş politikası’ üzerinde çalışmaları gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği dışişleri ve savunma bakanları, insan kaçakçılarına Libya karasularında ve uluslararası sularda askeri müdahalede bulunma planlarını onayladı.

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, önümüzdeki hafta İsrail ve Filistin’e birer ziyaret düzenleyecek.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Avrupa Birliği’ne üyelik şartlarıyla ilgili olarak ‘olabildiğince hızlı bir şekilde’ yeni bir anlaşmaya varmak istediklerini söyledi.

İngiltere’nin ardından Macaristan da, Avrupa Komisyonu’nun AB ülkelerine zorunlu göçmen kotaları getirme planına karşı çıktı. Budapeşte yönetimi, bu sistemin kabul edilmemesi için ‘ellerinden gelen her şeyi yapacağını’ söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis bir araya geldi ve Kıbrıs’ta çözüm müzakerelerini yedi ay aradan sonra tekrar başlattı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, AB’nin Libya’daki insan kaçakçılarının teknelerine müdahale edebilmesi için BM Güvenlik Konseyi’nden istediği onay talebinin, Rusya’nın vetosuna takılacağını düşünmediğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın düzenlemeyi planladığı AB üyeliği referandumuyla ilgili ‘hiçbir endişesi bulunmadığını’, İngilizlerin AB’de kalmaktan yana oy kullanacağından emin olduğunu söyledi.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB liderlerinin Haziran ayındaki zirvelerinde savunma ve güvenlik için yatırımlar açıklayacağını, AB’nin, faaliyet gösterdiği alanlarda askeri boyutu gözardı edemeyeceğini söyledi.

İngiltere, sığınmacı yükünün ülkeler arasında daha dengeli bir şekilde paylaştırılması için AB’nin planladığı zorunlu kota sistemine katılmayacaklarını açıkladı. AB’nin yaklaşımına karşı çıkan İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, Akdeniz’de kurtarılan göçmenlerin Avrupa’ya getirilmemesi, Kuzey Afrika’ya geri götürülmesi gerektiğini söyledi. Brüksel’den İngiltere’nin tavrına tepki geldi.

Üç kurumun ortaya çıkan bir anlaşmasına göre Avrupa Komisyonu, iyileştirilmiş düzenlemeler girişimini desteklemeleri halinde Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi’ne yeni yasaları hazırlama konusunda daha fazla yetki vermeyi planlıyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, geçtiğimiz haftaki genel seçimlerde kazandığı galibiyetin, ülkesinin Avrupa Birliği ile ilişkisini yeniden düzenlemeye yönelik yürüteceği ‘çetin’ müzakereler için bir yetki teşkil ettiğini söyledi.

İnsan kaçakçılığında kullanılan ve çoğu Libya’da bulunan teknelere el konulmasına ilişkin planlarıyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde temaslarda bulunan AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Akdeniz’deki göçmen krizinde birinci önceliklerinin insanların hayatını kurtarması olduğunu söyledi.

Avrupa Komisyonu, mülteci yükünün AB üyesi ülkeler arasında dengeli bir şekilde paylaştırılması için zorunlu kotalar öngören bir sistem açıklamaya hazırlanıyor. Ancak pek çok AB ülkesi, bu tür bir uygulamaya şiddetle karşı çıkıyor.

Polonya’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda, ülkenin şu andaki Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski sürpriz bir şekilde ikinci sırada kaldı. Birinci ise muhafazakar aday Andrzej Duda oldu. 24 Mayıs’ta ikinci tur seçimler düzenlenecek.

* Enerji

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Kıbrıs’taki enerji politikalarından taviz vermesinin söz konusu olmadığının altını çizerek, ‘Kıbrıs’ta iki taraf arasında anlaşma sağlanırsa, bundan en fazla memnun olacak yine bizleriz. Şimdiye kadar nasıl adada çözüm irademizi muhafaza etmiş, hep bir adım önde olmuşsak, bundan sonra da aynı tavrımızı sürdüreceğiz’ dedi.

ABD, Yunanistan’ın Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştıracak ‘Türk Akımı’ projesi yerine; Azeri gazını, yine Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştıracak Güney Gaz Koridoru’na odaklanmasını istiyor.

* Finansal Hizmetler

ABD, Avrupa Birliği’nin Yunanistan ile kredi müzakereleri yürütürken ‘hesap hatası yapmaması gerektiğini’, çünkü ülkenin Euro Bölgesi’nden ayrılmasının nasıl bir etkiye yol açacağını tam olarak kestirmenin mümkün olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği ve İsviçre arasında imzalanan bir anlaşmaya göre AB’de ikamet eden kişilerin İsviçre bankalarındaki hesapların gizliliği kalkacak ve bu kişiler, beyan edilmemiş gelirlerini bu bankalarda saklayamayacak.

Yunanistan İçişleri Bakanı Nikos Voutsis’in, ‘paralarının kalmadığını ve IMF’e olan borçlarını ödeyemeyeceklerini’ söylemesinin ardından hükümetten, kredi yükümlülüklerini ‘yerine getirebildikleri sürece yerine getirecekleri’ açıklaması geldi.

Yunanistan İçişleri Bakanı Nikos Voutsis, 7.2 milyar Euro’luk son kredi diliminin serbest bırakılması için görüşmelerden bir sonuç çıkmaması halinde önümüzdeki ay IMF’e gerçekleştirmeleri gereken kredi ödemesini yapamayacaklarını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, uzun kriz yıllarının ardından Avrupa’da ekonomik görünümün iyileşmeye başladığını ve ülkelerin de bu fırsatı, ekonomik reformlar için kullanması gerektiğini söyledi.

AB’den alacağı kredi üzerinde anlaşmaya varabilmek için zamanla yarışan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüştü. Çipras’a, ‘kreditörleriyle görüşmeye devam etmesi gerektiği’ mesajı verildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, toplamda 1 trilyon Euro’yu aşan tahvil alım programına erken son verecekleri iddialarına karşı çıktı ve esnek para politikalarının fiyat balonlarına yol açtığına ilişkin bir sinyal almadıklarını söyledi.

Kreditörleriyle mali destek karşılığında yapılacak reformlar üzerinde anlaşmaya varmak için zamanla yarışan Yunan hükümeti, ülkenin en büyük limanı olan Pire Limanı’nın özelleştirilmesini kabul etti.

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) olan borçlarının ileri bir tarihe ertelenmesi gerektiğini, ancak ECB Başkanı Mario Draghi’nin ‘ruhunun korkuyla dolması’ sebebiyle bunun gerçekleşemeyeceğini söyledi.

Euro Bölgesi 2015’in ilk çeyreğinde neredeyse iki yıldır en iyi performansını gösterdi ve yüzde 0.4 büyüdü. Almanya’da büyüme hız kaybederken Fransa, yüzde 0.6 ile son iki yılın zirvesini gördü.

AB, Batı Balkan ülkeleri ve Türkiye, rekabet gücünü, uzun vadeli büyümeyi ve yapısal reformları ileriye götürmek üzere ortak ekonomi politikası tavsiye kararları belirlediler.

Yunanistan hükümeti, Euro Bölgesi’ndeki ortaklarının, ekonomide reform karşılığında kredi verilmesine ilişkin görüşmelerde kaydettikleri aşamayı kabul etmesini istediklerini söyledi.

* Genişleme

Sırbistan’dan Arnavutluk’a başbakan düzeyindeki ilk ziyaret gerçekleşti. Sırbistan Başbakanı Aleksandr Vuçiç, Tiran’da Arnavut mevkidaşı Edi Rama ile bir araya geldi ve ikili ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduğu mesajını verdi. Rama’nın geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Belgrad ziyaretinde olduğu gibi, iki lider arasında gerilim yine eksik olmadı.

Avrupa Birliği liderleri, ‘Doğu Ortaklığı’ zirvesi için eski Sovyet ülkelerinden mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel, Doğu Ortaklığı’nın ‘AB’nin bir genişleme aracı olmadığını’ ve ‘yanlış beklentiler yaratılmaması gerektiğini’ dile getirdi.

Doğu Avrupa ülkelerinin Avrupa Birliği ile ilişkilerinin geleceği açısından büyük önem taşıyan Riga zirvesi öncesinde açıklamalarda bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, zirvede AB üyeliği için uygun bir aday olduklarının güvencesini ve vatandaşları için önümüzdeki yıl vize muafiyeti istediklerini söyledi.

Polisin ağırlıklı olarak Arnavutların yaşadığı bir kentte düzenlediği ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği operasyon ve hükümetle ilgili telekulak skandalıyla sarsılan Makedonya’da on binlerce gösterici, Makedonya ve Arnavutluk bayraklarıyla başkent Üsküp’te toplandı ve hükümetin istifasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk’un Avrupa Birliği’ne üyelik sürecini memnuniyetle takip ettiklerini ve bunun Arnavutluk için bir ‘sıçrama’ getireceğini söyledi.

Aylardır siyasi krizle çalkalanan Makedonya’da haftasonu meydana gelen çatışmalarda çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesinin ardından ABD, Avrupa Birliği ve Birliğin önde gelen ülkeleri, bir ortak açıklama yayımlayarak Üsküp hükümetinin demokrasi ve Avrupa değerlerine bağlılığıyla ilgili şüphelerini dile getirdi.

Makedonya’da polisin, ağırlıklı olarak Arnavutların yaşadığı bir kente düzenlediği operasyon sırasında en az 22 kişinin ölmesiyle birlikte ülkede aylardır devam eden siyasi kriz iyice derinleşti.

* KOBİ ve AB

TOBB ve küresel iş dünyası KOBİ’lerin sesini büyütmek için harekete geçti. KOBİ’lerle büyük şirketleri buluşturacak küresel adım İstanbul’da atıldı. TOBB, ICC (Milletlerarası Ticaret Odası) ve WCF’nin (Dünya Odalar Federasyonu) katkılarıyla kurulan Dünya KOBİ Forumu Vakfı’nın merkezi açıldı.​

* Politika

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Palmira kentinin IŞİD’in eline geçmesinin ardından, burada ‘savaş suçları işleniyor olabileceğini’ söyledi.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Alexander Vershbow, Rusya’nın Ukrayna’da barış için imzalanan Minsk anlaşmaları çerçevesinde üzerine düşenleri yapmaya hazır olup olmadığını bilmediklerini ve anlaşmanın uygulanmaması halinde yeni yaptırımlar getirilebileceğini söyledi.

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve çok sayıda destekçisi hakkında verilen idam kararının, ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleriyle bağdaşmadığını söyledi. Mogherini, AB olarak bu hükmün temyiz sürecinde gözden geçirileceğinden emin olduklarını belirtti.

Antalya’da bir araya gelen NATO dışişleri bakanları, Ukrayna’ya desteklerini açıkladı ve Rusya’nın Doğu Ukrayna ve bölgedeki saldırgan eylemlerini kınadı.

* Ticaret ve Sanayi

Kosova ve Sırbistan ticaret ve sanayi odalarının heyetleri TOBB’un ev sahipliğinde bir araya geldi. TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu, ticaretin sorunların çözümüne yardımcı olan en önemli unsur olduğunu ifade etti.​

İngiltere’nin AB’ye üyeliğine ilişkin tartışmalara Avrupalı havacılık devi Airbus da katıldı ve İngiltere’nin AB’den ayrılması halinde ekonomik açıdan ‘dev’ risklerle karşı karşıya kalacağını açıkladı.

Avrupa Parlamentosu, çatışma bölgelerinden değerli metal ithalatına kısıtlamalar getiren düzenlemeleri onayladı.

ABD Senatosu, AB ile müzakereleri devam eden TTIP gibi serbest ticaret anlaşmalarının Kongre’deki onay sürecini hızlandıracak bir yasayı reddetti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Avrupa Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Cecilia Malmström, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi için görüşmeler yürütülmesine dair varılan mutabakatı duyurdu. Müzakereler öncesinde bir yıl kadar sürecek bir hazırlık aşamasına ihtiyaç duyulacağını belirten Zeybekci, ‘Gümrük Birliği’nin güncellenmesi AB ile entegrasyonumuzu derinleştirecek ve Türkiye-AB ekonomik ilişkilerinin sınıf atlamasına katkı sağlayacaktır’ dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Avrupa Komsiyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Cecilia Malmström ile birlikte, AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesine ilişkin görüşmelerin başlatılmasına dair mutabakat zaptına imza atmak için Brüksel’de bulunuyor.

ABD, Avrupa Birliği’nin Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasının önündeki en büyük engel olan uluslararası tahkim mekanizması sorununu çözmek için önerdiği, bir uluslararası yatırım mahkemesi kurma önerisini reddetti.

* Turizm

Avrupa Çevre Ajansı’nın (EEA) araştırmasına göre geçtiğimiz yıl Avrupa’da yüzme suyu alanlarındaki su kalitesi, istenen standartları yakaladı.

* Yaratıcılık ve Yenilik

Avrupa Komisyonu, geçtiğimiz yıl rafa kaldırdığı ‘bilim başdanışmanlığı’ görevini yürütmek üzere yeni ve bağımsız bir bilim kurulu oluşturmayı planlıyor.

Euractiv.com.tr

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın