Son Avrupa Birliği haberleri, 11.03.2015

Türkiye ve AB, katılım müzakerelerindeki ilgili başlık Güney Kıbrıs tarafından engellenen enerji konusunda işbirliğini artırmak için harekete geçiyor. Avrupa Komisyonu’nun Enerji Birliği’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, önümüzdeki hafta Türkiye’yi ziyaret edecek. EurActiv’e konuşan Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Selim Yenel, Komisyon ve ilgili bakanlıklar arasında bir ‘enerji diyaloğunun’ başlayacağını söyledi.

Atina ile Berlin arasındaki ‘savaş tazminatı’ tartışması hararetleniyor. Yunanistan Adalet Bakanı Nikos Paraskevopulos, Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan kalan tazminatları sebebiyle, Almanya’ya ait taşınmazlara el koyma tehdidinde bulundu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in ‘Avrupa’nın kendi ordusunu kurması gerektiğini’ söylemesi üzerine NATO, askeri alanda şu ana kadar yapılanların aynen tekrarlanarak kopyalanmaması gerektiğini açıkladı.

Kıbrıs Rum yönetimine adada barış müzakerelerine geri dönme çağrısında bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin 2004 yılında Annan Planı’na verdiği desteği hatırlattı ve şimdi de bir ‘Ban Ki-mun planına ihtiyaç olduğunu’ söyledi.

Almanya’da bir belediye başkanının, aşırı sağcıların kendisini protesto etmek için evi önünde düzenleyeceği bir gösteriye engel olunmaması üzerine istifa etmesi, ülkede tartışma yarattı. Alman siyasetçiler, temel hakların tehdit edildiği uyarısında bulundu.

Avrupa Parlamentosu’nun, Fransız aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) hakkında yolsuzluk soruşturması başlatması üzerine partinin lideri Marine Le Pen, AP Başkanı Martin Schulz hakkında şikayette bulunacağını açıkladı.

İngiltere’nin eski Başbakanı Gordon Brown, AB’den ayrılmaları halinde ülkesinin Kuzey Kore gibi ‘dostsuz ve etkisiz’ kalacağını düşünüyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in Bükreş ziyaretine, kendisine takdim edilen bir kitapçıka Almanya haritasıyla Fransa haritasının karıştırılması damga vurdu. Steinmeier yine de, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen Bölgesi’ne katılmasına kapıyı açık tuttu.

Washington’da ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya gelen Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rusya’nın hem AB ülkeleri arasında, hem de AB ile ABD arasında bölünmeye yol açmak istediğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Birliği’nin, Rusya ve diğer tehditlerle yüzleşmesi ve dünyadaki ağırlığının tekrar tesis edilmesi için, kendi ordusuna ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

AB sınır koruma birimi Frontex’in İcra Direktörü Fabrice Leggeri, bu yıl Avrupa’ya yalnızca Libya’dan bir milyon göçmenin gelebileceğini söyledi.

Eurostat’ın açıkladığı verilere göre kriz yıllarında, erkeklerle kadınların aldığı ücret arasındaki fark bir miktar azaldı. Bununla birlikte AB’deki yönetici kademelerinin yalnızca yüzde 33’ünde kadınlar çalışıyor.

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Ukrayna’daki kriz sebebiyle Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletmeye hazır olduklarını, ancak önceliklerinin geçtiğimiz ay anlaşmaya varılan ateşkesi sağlamlaştırmak olduğunu söyledi.

* Enerji

Avrupa Komisyonu’ndan bir yetkili, ‘Türk Akımı’ boru hattının inşa edilmesi ve doğalgazın Yunanistan’a getirilmesi halinde, Gazprom’un doğalgaz sevkiyatı için Trans-Adriyatik Boru Hattı’nı (TAP) kullanabileceğini söyledi.

* Finansal Hizmetler

Yunanistan’da göreve radikal sol bir hükümetin gelmesinin ardından ülkenin, geleneksel müttefiki Güney Kıbrıs ile ilişkileri de geriliyor. Yunanistan gibi daha önce AB ve IMF’ten kredi yardımı alan Güney Kıbrıs’taki muhafazakar hükümet, Euro Bölgesi’ndeki yerini sağlamlaştırabilmek için Atina ile arasına mesafe koyuyor.

Başbakanlık’ta düzenlenen ekonomi değerlendirme toplantısının ardından yapılan açıklamada, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) hızlı bir parasal genişleme kararı almasının ABD dolarının değer kazanmasına ve bu durumun tüm gelişmekte olan ülkeler gibi Türkiye’deki finans piyasalarında da dalgalanmalara neden olduğu belirtildi. Açıklamada, Türk Lirası’ndaki değer kaybının, diğer gelişmekte olan ülkelere göre bir miktar daha fazla olduğu kaydedildi.

Avrupa Birliği maliye bakanları, Avrupa ekonomisini tekrar ayağa kaldırmayı amaçlayan 315 milyar Euro’luk yatırım planının detayları üzerinde anlaşmaya vardı. AB, yatırım planı kapsamındaki ilk projeler üzerinde yıl sonuna kadar çalışmaya başlamayı hedefliyor.

Avrupa Parlamentosu, kredi kartıyla yapılan ödemelerde satıcılardan alınan ücretlere üst sınır getiren düzenlemeyi kabul etti.

Yunanistan’a ‘kaybedecek zamanı olmadığı’ uyarısında bulunan Euro Bölgesi ülkeleri, ülkeye daha fazla kredi verilmesi için uzmanlar düzeyinde teknik görüşmelere geçmeyi kabul etti.

Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan’ın zaman harcamayı bırakıp, kurtarma programını tamamlama ve reformları yürürlüğe koyma konusunu kreditörleriyle görüşmeye başlaması gerektiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Ocak ayında açıkladığı varlık alım programı yürürlüğe girdi. Euro Bölgesi ülkelerinin merkez bankaları, deflasyonun önüne geçmek amacıyla tahvil alımlarına başladı.

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, borçlarıyla ilgili planlarının Euro Bölgesi tarafından reddedilmesi halinde erken seçime veya referanduma gidebileceklerini söyledi.

Almanya, Yunanistan’ın iflasının önüne geçmek amacıyla sıradaki kredi dilimini bir an önce serbest bırakmak için bir sebep göremediklerini, ancak Atina’nın taahhüt ettiği reformları planlanandan daha erken yerine getirmesi halinde ödemelerin yapılabileceğini söyledi.

* Politika

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Minsk’de varılan ateşkes anlaşmasının ardından Ukrayna’nın doğusundaki şiddet olaylarında kayda değer bir düşüş sağlandığını söyledi.

Rusya’da iki hafta önce suikaste kurban giden muhalif siyasetçi Boris Nemtsov’un öldürülmesiyle ilgili olarak iki kişi tutuklandı. Tutuklananların ikisinin de Çeçen, birinin polis olduğu ve cinayeti itiraf ettiği açıklandı. Ancak Nemtsov’un destekçileri, cinayetin arkasında radikal İslamcıların olduğuna inanmıyor.

AB Konseyi, Suriye’ye yönelik yaptırım listesini genişletme kararı aldı.

* Ticaret ve Sanayi

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Avrupa ile ticaret bağlantılarının güçlendirilmesi çağrısında bulundu. Avrupa Komisyonu ise Pekin’e, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde pazar ekonomisi statüsü verilmesini değerlendiriyor.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ABD ile AB arasında, ticari anlaşmazlıklarda karar yetkisini Macaristan mahkemelerinin elinden alacak hiçbir serbest ticaret anlaşmasına onay vermeyeceklerini söyledi.

Euractiv.com.tr

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın