AB Yüksek Temsilcisi/Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini'nin yeni Bosna- Hersek girişim ine ilişkin açıklaması

06/11/2014

"Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile İngiltere Dış İşleri Bakanı Philip Hammond tarafından dün akşam Berlin’de Bosna-Hersek’in geleceğine ilişkin sunulan fikirlerin son derece değerli olduğunu düşünüyorum. Zira, Bosna-Hersek’in AB hedefinde ilerlemeye devam edebilmesi için yeniden reform sürecine girmesini amaçlayan, son günlerde kendileriyle görüşme imkanı bulduğum yeni bir yaklaşımı savunuyorlar.

Yapılan son seçimlerin ardından Bosna-Hersek’in artık bu çıkmazdan kurulması gerektiği konusunda hemfikiriz. Ülkenin içinde bulunduğu güçlüklerin üstesinden gelmesine yardımcı olmak üzere AB ve uluslararası ortakları geçmişte olumlu çalışmalar yürüttüler. Bununla birlikte, reformların etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yeni bir ruh haline ihtiyaç duyulmaktadır. Bu reformlar ülkenin sadece AB yolunda ilerlemesi için değil, aynı zamanda ve esas olarak yurttaşlarının yaşamları için elzemdir.

Alman ve İngiliz meslektaşlarımın düşünceleri doğru zamanda ortaya konulan ve konunun özüne değinen fikirlerdir. Bu fikirleri ilk fırsatta, 17 Kasım’daki Dış İlişkiler Konseyi toplantısında gündeme getireceğim. Bu şekilde, tüm AB Dışişleri Bakanları nezdinde kapsamlı bir tartışma gerçekleştirebiliriz. Aynı zamanda, mümkün olan ilk fırsatta Saraybosna’yı ziyaret ederek gelecekte izlenecek yola dair yeni liderlerle temaslarda bulunmayı arzu ediyorum.”

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın