Dışişleri Konsey Toplantısının ardından AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından yapılan aç ıklama Lüksemburg, 20 Ekim 2014

Lüksemburg, 20 Ekim 2014

141020/06

“Konsey Ebola’nın, benzeri görülmemiş bir müdahaleyi gerekli kılan yine benzeri görülmemiş bir kriz niteliği taşıdığı gerçeğini kabul etmektedir.

Ebola ile mücadele kapsamında, AB ve Birlik üyesi devletlerden 500 milyon Euro üzerinde bir yardım sözü almış bulunmakla birlikte, Birleşmiş Milletlerle yakın işbirliği içinde, çabalarımızı daha da arttırmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Bu mücadelede öncü rol üstlenen üye devletlerin çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz.

Şayet bu hastalığın yayılmasını kontrol altına almak istiyorsak, ekstra sağlık çalışanı ile gereken para ve ekipmanın da en kısa süre içinde olay yerine intikal ettirilmesi gerekiyor.

Bu itibarla gönüllü olmak isteyen sağlık çalışanlarına, enfekte olmaları halinde yerel olarak veya Medevac yoluyla mevcut kaynaklar kullanılarak uygun müdahalenin yapılacağı teminatını veriyoruz.

Sınır Tanımayan Doktorlar gibi STK’lar yoluyla çabalarını kahramanca devam ettirenlerin bu çabalarını da saygıyla anmak istiyoruz.

Bu kapsamda ilgili herkesin, iyi bir koordinasyon içinde çalışmasının öneminin bilincindeyiz. Bu itibarla Avrupa Birliği, üye devletler ve Birleşmiş Milletler arasında en etkin çalışmayı sağlamak üzere [tayin edilmesi] olası bir AB Koordinatörü için çalışma şartnamesi (terms of reference) hazırlıyoruz.

Son durumla ilgili olarak bizlere bilgi aktaran iyi dostum ve çalışma arkadaşım BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon’u ağırlamaktan mutlu oldum. Bu durum bizleri ciddi olarak endişelendirmektedir.

Bu kriz sadece Libya halkı için trajik olmakla kalmayıp aynı zamanda Avrupa için de gerçek bir sınama teşkil etmektedir. Önümüzdeki birkaç hafta yaşamsal önem taşımaktadır. Şayet mevcut durum aynı şekilde devam eder ve bir norm haline dönüşürse, uzlaşma şansı da azalacaktır.

Libyalıların çatışmayı kaldıramayacaklarını net bir şekilde anlamaları gerekiyor. Tüm paydaşları kavgaya bir son vermeye ve siyasi diyalogu desteklemeye çağırıyoruz.

BM Libya Destek Misyonu-UNSMIL ve Bernardo Leon tarafından üstlenilen arabuluculuk rolünü büyük bir takdirle karşılarken, 29 Eylül’de Ghadames’te kararlaştırılan Güven Arttırıcı Tedbirler konusunda, UNSMIL’e nasıl yardımcı olabileceğimiz konusunda da çalışmalar yapıyoruz. Bununla birlikte AB’nin sağlayacağı katkılara dair alınacak kararlara temel teşkil edecek Kriz Yaklaşımına yönelik Siyasi Çerçeve üzerindeki çalışmalarınız da devam ediyor. Libya halkının barışçıl bir siyasi dönüşüme geri dönüşü hak ettiğine inanıyor ve kendilerine yardımcı olabilmek adına, elimizden gelen her şeyi yapmak istiyoruz.

Irak ve Suriye’deki güvenlik durumu ve insani durumla ilgili olarak büyük bir endişe taşımaya devam ediyoruz. İŞİD’in faaliyetlerinin kesinlikle kabul edilemez olduğu ve bu tür terör gruplarının yenilgiye uğratılması için sarf edilen uluslararası çabalara katkıda bulunmak üzere, elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiği konusunda hepimiz görüş birliği içindeyiz.

Bugün kabul ettiğimiz kararlar, üzerinde görüş birliğine vardığımız tutumumuzla ilgili olarak kapsamlı bir resim sunmaktadır. Bugün bakanlar ayrıca, AB’nin Suriye ve Irak için yabancı savaşçılar/ terörle mücadele stratejisini de onaylamışlardır.

Yine bugün Ukrayna’daki durumu da ele alarak, Minsk Protokolü ve Minsk Memorandumunun eksiksiz bir şekilde ve hızla uygulanmasına yönelik çağrımızı bir defa daha teyit etmiş bulunuyoruz. Kaydedilen bir takım gelişmelere rağmen sürecin kırılganlığını halen muhafaza etmesi dolayısıyla, önümüzde yapılması gereken daha çok şey bulunmaktadır.

Bununla birlikte, olaylardan etkilenen nüfusa yönelik insani yardım da dâhil olmak üzere (şu ana kadar 63 milyon Euro), ekonomik ve siyasi reformlar alanında birlikte çalışmak; Güvenlik Sektör Reformu için bir Danışma Misyonu göndermek ve Ukrayna ile Rusya arasında enerji alanında bir anlaşma sağlanmasına yönelik çalışmak yoluyla da Ukrayna’ya yönelik vereceğimiz desteği bir defa daha teyit etmiş bulunuyoruz. Sizlerin de bildiği gibi yarın iki taraf, Komisyon Üyesi Oettinger’in de katılımıyla bir araya gelecek.

Son olarak, Ağustos ayındaki ateşkes ile geçen hafta düzenlenen ve AB’yi temsilen katıldığım ve bildiğiniz üzere 5.4 milyar dolarlık kaynak oluşturmayı başaran [Gazze için] Kahire Donörler Konferansı da dâhil olmak üzere, İsrail-Filistin anlaşmazlığı konusunda meydana gelen son gelişmeler konusunda da görüş alışverişinde bulunduk.

Bu gelişmeler krize yönelik olarak, iki-devlet temelinde müzakere edilmiş bir çözüme doğru acilen adım atılması gereğini vurgulamaktadır. Dörtlü Temsilcileri 24 Ekim’de, siyasi direktörümüz ve Genel Sekreter Yardımcımız Helga Schmid’in ev sahipliğinde, Brüksel’de bir araya gelerek bu hususu da ele alacaklardır.

Teşekkür ederim.”

Luxembourg, 20 October 2014

141020/06

R E M A R K S by EU High Representative Catherine Ashton following the Foreign Affairs Council, Luxembourg, 20 October 2014

"The Council recognised that Ebola represents an unprecedented crisis which requires an unprecedented response.

We have already seen the pledging from the EU and its Member States of over €500m in assistance to the fight against Ebola, and recognise the need to make an increased effort, in close cooperation with the United Nations. We welcome to the efforts of those Member States playing a leading role in this struggle.

It is of course necessary to get additional health workers on the ground as soon as possible, as well as the necessary money and equipment, if we are to contain the spread of the disease and bring it under control.

So we are providing a guarantee that international health workers who volunteer will be provided with appropriate care, locally or through Medevac, within available resources, should they become infected.

We want to pay tribute to the heroic efforts of those already there, including through NGOs like Médecins Sans Frontières.

We know that a good coordination between everyone involved is essential, so we are preparing terms of reference for a possible EU Coordinator who can ensure the most effective engagement between the European Union, Member States and the United Nations.

I was very pleased to welcome UN Special Representative on Libya Bernardino Leon, a good friend and colleague, who briefed us on the latest situation. It is a situation we find extremely worrying.

The crisis is not only tragic for the Libyan people but of course it presents real challenges for Europe. The coming weeks will be critical. If the current situation persists and becomes the norm, the chances for reconciliation will diminish.

Libyans need to understand very clearly that they cannot afford conflict. We call on all the stakeholders to make sure that they stop the fighting and support the political dialogue.

We very much appreciate the mediation role of UNSMIL and Bernardino León. We are exploring ways to assist UNSMIL with the Confidence Building Measures agreed in Gadhames on 29 Sept. We are also working on a Political Framework for a Crisis Approach – which will be the basis for decisions on EU engagement. We believe the Libyan people deserve to see a return to a peaceful political transition. And we want to do all we can to assist them.

We remain extremely concerned about the security and humanitarian situation in Iraq and Syria. And we all agreed on the fact that the actions of ISIL are totally unacceptable and we need to do all we can to contribute to the international efforts to defeat such terrorist groups.

The conclusions we adopted today give a comprehensive picture of the position that we have agreed upon. Ministers today endorsed as well the EU’s counter-terrorism/foreign fighters strategy for Syria and Iraq.

And we discussed the situation in Ukraine, reaffirming our call for full and swift implementation of the Minsk Protocol and Minsk Memorandum. Despite some progress, more needs to be done as this whole process remains very fragile.

We also reconfirmed our commitment to support Ukraine, including through humanitarian aid to the affected population (63 million euros so far), by working together for economic and political reforms, sending an Advisory Mission for Security Sector Reform and by working towards an energy agreement between Ukraine and Russia. The two sides will meet tomorrow in the presence of Commissioner Oettinger as you know.

And then finally we had an exchange of views regarding the latest developments in the Israeli-Palestinian conflict, including the August ceasefire and the Cairo donors conference for Gaza last week, which I attended on behalf of the EU and which as you know raised 5.4 billion dollars.

These events highlighted an urgent need to move towards the negotiated solution to the crisis based on the two-state solution. Quartet envoys to be hosted by Helga Schmid, our political director and Deputy Secretary-General, will meet in Brussels on 24 October to also consider this issue.

Thank you."

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın