Son Avrupa Birliği Haberleri, 16.07.2014

* AB’nin Geleceği

İki ülke arasında yaşanan son casusluk skandalının ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ilk kez telefonda görüşen ABD Başkanı Barack Obama, istihbaratta işbirliğini güçlendirmek için birlikte çalışma sözü verdi.

Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların da gündeme gelmesi beklenen AB liderler zirvesi öncesi Ukrayna’dan, 11 kişinin hayatını kaybettiği bir hava saldırısının arkasında Moskova’nın bulunduğu iması geldi. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, AB’ye Rusya’ya yönelik yeni önlemler almasını istediğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, İngiltere’nin Avrupa Komisyonu üyeliğine gösterdiği aday Jonathan Hill’i ‘radikal bir şekilde Avrupa karşıtı’ olarak tanımladı ve AB yürütme organında yer almasının engellenebileceğini söyledi.

Jean-Claude Juncker’in Avrupa Komisyonu başkanlığının onaylanmasının ardından Avrupalı liderler, AB’deki diğer üst düzey görevlerin sahiplerini belirlemek için bir araya geliyor. Liderler öncelikle yeni AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi ve AB Konsey Başkanı’nın kim olacağını belirlemeye çalışacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Komisyonu başkanlığını devralması onaylanan Jean-Claude Juncker’e ‘AB ile Rusya arasındaki ilişkilerin ciddi testlerden geçtiğini, ancak bu ilişkilerin iyileştirilebileceğini söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Avrupa Komisyonu’na hükümetin Lordlar Kamarası’ndaki lideri Jonathan Hill’i aday gösterdi. Hill, geçtiğimiz ay Avrupa Komisyonu’nda görev almak istemediğini söylemişti.

AB liderlerinin geçtiğimiz ay Avrupa Komisyonu başkanlığına aday gösterdiği Jean-Claude Juncker, beklendiği üzere Avrupa Parlamentosu’nun onayını aldı. Kasım ayında göreve başlaması beklenen Juncker, AP’de yaptığı konuşmada beş yıllık görev süresi boyunca AB’ye yeni bir üye katılmayacağını da tekrarladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, önümüzdeki yıl düzenlenecek genel seçimler öncesinde Başbakan David Cameron’ın gerçekleştirdiği kabine revizyonu çerçevesinde sürpriz bir şekilde görevden ayrıldığını açıkladı. Yeni kabinenin AB-şüphecisi kanada daha yakın olması göze çarpıyor.

Diplomatlar, Polonya ve Baltık ülkelerinin, Rusya’ya karşı fazla esnek davranacağı gerekçesiyle İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini’nin AB dışişleri yüksek temsilciliğine getirilmesine soğuk baktığını, ancak yine de İtalyan siyasetçiyi engellemeye çalışmayacağını söylüyor.

Son anketler, Romanya’da bu yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Victor Ponta’nın en güçlü rakibinin, ülkedeki Alman azınlığa mensup olan siyasetçi Klaus Iohannis olabileceğini gösteriyor.

Avrupa Parlamentosu’nun Salı günü yapılacak oylamada, AB liderlerinin geçtiğimiz ay Avrupa Komisyonu başkanlığına aday gösterdiği Jean-Claude Juncker’in atanmasını onaylaması bekleniyor.

Son anketler, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasına dair endişelerin İskoç seçmenin Birleşik Krallık’tan bağımsızlığına verdiği desteği de artırdığını gösteriyor.

Slovenya’da düzenlenen genel seçimlerin galibi, siyasete yeni giren hukuk profesörü Miro Cerar oldu. Yeni hükümetin önündeki en önemli görev, 2 milyon nüfuslu Euro Bölgesi ülkesinin mali durumunu düzeltmek için Avrupa Birliği ile varılan anlaşmayı uygulamak olacak.

* Finansal Hizmetler

Küresel finans sistemindeki ağırlıklarını artırmak isteyen BRICS ülkeleri, yeni bir kalkınma bankası ve 100 milyar dolarlık bir kurtarma fonu oluşturdu.

Geçtiğimiz ay halkın paralarını çekmek için iki bankaya hücum ettiği Bulgaristan’da merkez bankası, bankacılık denetimlerinin kalitesinin değerlendirilmesi için Avrupa Bankacılık Otoritesi’ne (EBA) başvurdu. Merkez Bankası aynı zamanda Avrupa Ortak Denetim Mekanizması’na (SSM) katılmak için Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile temasa geçti.

İhracatçılar üzerindeki baskıyı azaltmak için Fransa’dan gelen ‘düşük kur’ çağrılarına yanıt veren Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, güçlü Euro’nun ortak para birimini kullanan ülkelerde ekonomik iyileşmeye zarar verdiğini söyledi.

* Genişleme

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği’ne entegrasyon yolundaki Balkan ülkelerini yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

* Politika

Avrupa Birliği, Gazze’de bir an önce ateşkes ilan edilmesi için ‘bölgedeki taraflarla’ temasta olduklarını açıkladı. AB dönem başkanı İtalya’nın Dışişleri Bakanı Federica Mogherini de bu hafta İsrail ve Filistin’de temaslarda bulunacak.

Avrupa Birliği, Ukrayna’daki kriz sebebiyle ayrılıkçı grupların liderinin de aralarında bulunduğu 11 kişiyi daha yaptırım listesine ekledi. Ülkenin doğusundaki çatışmalar haftasonu yoğunlaşırken, bir havan topu mermisinin sınırı geçerek bir Rus vatandaşının hayatını kaybetmesine yol açmasının ardından Moskova’dan, bunun ‘geri dönülmez sonuçları olacağı’ uyarısı geldi.

* Telekomünikasyon

Avrupa Komisyonu, online bahisçi ve kumarhanelerin, oyuncularda kumar sorunları ortaya çıkması halinde uyarıda bulunması gerektiğini söyledi.

* Ticaret ve Sanayi

Avrupalı küreselleşme karşıtı örgütlerle çevre ve tüketici hakları örgütleri, Avrupa Birliği’nin ABD ile yürüttüğü Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakerelerinin durdurulması için bir girişim başlattı. İmza kampanyasının başarılı olması halinde serbest ticaret müzakereleri durdurulmasa bile, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’nun bu örgütlere resmen yanıt vermesi gerekecek.

Avrupalı ve ABD’li müzakereciler, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nın (TTIP) altıncı tur görüşmeleri için Brüksel’de bir araya geliyor. Ancak hem AB, hem de ABD tarafı kamuoyunda hakim olan, serbest ticaret anlaşmasıyla ilgili kaygıları gidermekte zorlanıyor.

Euractiv.com.tr

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın