LOĞOĞLU: VATANDAŞ AK PARTİ'YE 'YOLUNUZ AÇIK OLSUN, GÜLE GÜLE' DEDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu:

-"Bu seçimleri muhalefet kazanmıştır, Adalet ve Kalkınma Partisi kaybetmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin düşüşte olduğunu görüyoruz. Ama en önemli tarafı özellikle Yalova va Ağrı’da seçimleri kazanabilmek için Adalet ve Kalkınma Partisi’ne karşı, muhalefet partilerinin kendiliğinden birleşmeleri olmuştur"

-"AKP iktidarı bu son davranışıyla uluslararası bir medya kuruluşunun mensubuna yapılan muamele ile Türkiye’yi maalesef zor bir duruma sokmuştur"

(Fotoğraflı)

TBMM (AA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, yenilenen yerel seçimleri muhalefet partilerinin kazandığını, AK Parti’nin ise kaybettiğini belirterek, "Ama en önemli tarafı özellikle Yalova ve Ağrı’da seçimleri kazanabilmek için Adalet ve Kalkınma Partisi’ne karşı, muhalefet partilerinin kendiliğinden birleşmeleri olmuştur" dedi.

Loğoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında yenilenen yerel seçimlerde belediye başkanlıklarını kazanan tüm adayları parti gözetmeksizin kutladığını ifade eden Loğoğlu, "Bu seçimleri muhalefet kazanmıştır, Adalet ve Kalkınma Partisi kaybetmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin düşüşte olduğunu görüyoruz. Ama en önemli tarafı özellikle Yalova ve Ağrı’da seçimleri kazanabilmek için Adalet ve Kalkınma Partisi’ne karşı, muhalefet partilerinin kendiliğinden birleşmeleri olmuştur" diye konuştu.

Muhalefet partilerinin bu birleşmesinin AK Parti’nin temelini sarstığını ifade eden Loğoğlu, CHP’nin Yalova’da çok yoğun bir seçim çalışması yürüttüğüne dikkati çekti. Öncelikli olarak Yalova halkını tebrik eden Loğoğlu, "Vatandaşlarımızı kutluyorum. Artık cumhurbaşkanlığı, sonra da genel seçimler arifesinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne güçlü bir mesaj vermişlerdir. ‘Yolunuz açık olsun, güle güle’ sürecinin ilk işaretini bu seçimlerde vermiş oldular" değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu hafta gerçekleştireceği Almanya ziyaretine de değinen Loğoğlu, Kılıçdaroğlu’nun "Büyük Buluşma" adını verdikleri salon toplantısında Türkiye gündemine ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin CHP’nin görüş ve öngörülerini, projelerini aktaracağını söyledi. Buna benzer toplantıları başka ülkelerde de yapmayı planladıklarını ancak henüz bir takvim belirlenmediğini aktaran Loğoğlu, yurtdışında 2.8 milyona yakın seçmen olduğuna dikkati çekti. Loğoğlu, bu rakamın seçimlerin kaderini etkileyecek nitelikte olduğuna işaret etti.

-"Başbakan’ın marifetmiş gibi ‘A’dan Z’ye talimat verdik deyişi belleklerimizden silinmeyecektir"

Gezi olaylarının yıldönümünde yaşananları ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın buna ilişkin açıklamalarını da değerlendiren Loğoğlu, şunları söyledi:

"Başbakan’ın böyle büyük bir hınçla, marifetmiş gibi ‘A’dan Z’ye talimat verdik deyişi herhalde belleklerimizden silinmeyecektir. Hangi demokratik ülkede, demokrasiye inanan bir lider böyle bir açıklama yapar? Biz bunu Türkiye’ye yakıştıramıyoruz. Başbakan Erdoğan’a yakışabilir ama Türkiye’ye yakıştıramıyoruz. Ama daha vahimi bir uluslararası kuruluşun muhabirinin canlı yayın sırasında apar topar, neredeyse sille tokat polis tarafından alınarak, görevinin yapmasının engellenmesi. Türkiye’de zaten basın ve medya özgürlüğünden bahsetmek mümkün değil. Ama böyle meydan okurcasına, ‘uluslararası medyayı da biz gerekirse sustururuz’ tavrıyla hangi amaca hizmet ediliyor, hangi basın özgürlüğü kuralına yardımcı olunmuş olunuyor, göremiyoruz. Türkiye’nin itibarını ayaklar altına almakta hiçbir iş görmeyen AKP iktidarı bu son davranışıyla uluslararası bir medya kuruluşunun mensubuna yapılan muamele ile Türkiye’yi maalesef zor bir duruma sokmuştur."

-Irak petrolünün Türkiye üzerinden sevki

Irak petrolünün Türkiye üzerinden sevkine yönelik de açıklamalarda bulunan Loğoğlu, "Bu konu önemli. Çünkü Merkezi hükümetin Türkiye Cumhuriyeti’nin kuzeydeki bölgesel yönetimle yaptığı bu anlaşmalara hukuken, siyaseten, ahlaken her açıdan itirazları var. ‘Bunu yapamazsınız. Benimle bölgesel yönetim arasında henüz bir anlaşma yok. Senin yaptığın uluslararası hukuka, benim anayasama, mevzuatıma aykırıdır’ diyor" ifadelerini kullandı. Türkiye’nin merkezi hükümetin bu yaklaşımına rağmen attığı adımları anlamanın mümkün olmadığını belirten Loğoğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye hangi amaca, hangi politika anlayışına sığıyor ise bu politika anlayışını sürdürdü. Ceyhan’dan gemilere yüzbinlerce varil yükleme yapıldı, sözde Almanya’ya veya İtalya’ya satılacaktı, şimdi anlıyoruz ki İtalya ve Almanya vazgeçmişler gibi. Bu ham petrolü taşıyan gemi Akdeniz’de boş boş geziyor. Demek ki uluslararası hukuka uygun hareket etmediğin zaman, komşu ülkede milli servet konusunda taraflar arasında bölgesel yönetimle merkezi yönetim arasında anlaşma olmadığı zaman sen bütün kuralları ihlal ederek, komşunun itirazlarını dikkate almadan böyle bir işe giriştiğin zaman çok yanlış bir iş yapıyorsun demektir. Bunu Meclis’e bugün yarın sunacağımız bir araştırma önergesi ile gündeme getireceğiz."

Loğoğlu, Avrupa Parlamentosu’ndaki seçimlere ilişkin ise aşırı sağcı, hatta ırkçı partilerin yükselişte olduğunun görüldüğünü, bunun kaygı verici bir durum olduğunu söyledi. Bunun öncelikle AB ülkelerinin sorunu olduğunu ve kendilerine bir çeki düzen vermelerinin gerektiğini, ancak bu ülkelerde yaşayan yabancıların güvenliğinin ve huzurunun da olumsuz etkileyeceğini belirten Loğoğlu, "Bu kötü gelişmeden iki olumlu gelişme çıkabilir. Birincisi AB’nin ve üye ülkelerin bu konuda alacakları önlemler, ikinci olumlu gelişme ise Avrupa’da bu yabancı düşmanlığının yanıtının Türkiye’nin bir an önce üye olmasında yattığını düşünüyorum. Ancak Türkiye bu topluluğa tam üye olarak katılırsa ve bu paradigmayı yani yabancı düşmanlığını değiştirme şansına sahip bir Avrupa oluşur" dedi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Loğoğlu, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda bugün bir gazetede yer alan açıklamalarının sorulması ve CHP’de son durumun ne olduğunun sorulması üzerine, cumhurbaşkanlığının herkesin talip olmayı isteyebileceği yüce bir makam olduğunu söyledi. Loğoğlu, cumhurbaşkanlığı konusunda CHP açısından henüz belirlenmiş bir isim olmadığını da söyledi. Loğoğlu, "Sayın Arınç, ‘Muhalefet partileri sürekli bir arayış içindeler ama cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak, sonuçlar ortaya çıkacak farkına varmayacaklar’ dedi. Ben de Sayın Arınç’a diyorum ki o sonuç ortaya çıktığında ve kendisi bu sonucun farkına vardığında çok şaşıracaklar, onu şimdiden söyleyeyim" diye konuştu.

Muhabir: Seval Güler

Yayınlayan: Ali Eyvaz

yazdır kapat

-CHP’Lİ LOĞOĞLU: VATANDAŞ AK PARTİ’YE ‘YOLUNUZ AÇIK OLSUN, GÜLE GÜLE’ DEDİ (1)
2 Haziran 2014 Pazartesi TSİ:11:34

.

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, dün yapılan seçimleri değerlendirerek, “Seçimleri muhalefet kazanmıştır, Adalet ve Kalkınma Partisi kaybetmiştir. Vatandaşlarımız artık cumhurbaşkanlığı seçiminde, sonra genel seçimler arifesinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne güçlü bir mesaj vermişlerdir ve ‘yolunuz açık olsun, güle güle’ sürecinin ilk işaretini bu seçimlerde vermiş oldular” dedi.
Loğoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında dün yapılan seçim sonuçlarını değerlendirdi.
“Seçimleri muhalefet kazanmıştır, Adalet ve Kalkınma Partisi kaybetmiştir. 9’unu muhalefet partileri, 5’ini iktidar partisi kazanmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin düşüşte olduğunu görüyoruz. Ama en önemli tarafı bence özellikle Yalova ve Ağrı’da seçimleri kazanabilmek için AKP adaylarına karşı muhalefet partilerinin kendiliklerinden birleşmeleri ve işte Ağrı’da ve Yalova’da, Yalova’da CHP, Ağrı’da BDP’nin kazanmasına giden yolu açmaları olmuştur. Yani bir noktada muhalefet kendiliğinden birleşiyor, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin temelini sarsıyor.
Vatandaşlarımız artık cumhurbaşkanlığı seçiminde, sonra genel seçimler arifesinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne güçlü bir mesaj vermişlerdir ve yolunuz açık olsun, güle güle sürecinin ilk işaretini bu seçimlerde vermiş oldular.” (ANKA)
(MG/ÖZK)

yazdır kapat

-CHP’Lİ LOĞOĞLU, CUMHURBAŞKANI ADAYI KRİTERLERİNİ AÇIKLADI(2)
2 Haziran 2014 Pazartesi TSİ:12:14

.

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, “Demokrasiye, özgürlüklere, insan haklarına, kadın erkek eşitliğine, laikliğe, cumhuriyetin temel ilkelerine sahip çıkan birikimli yaşam tarzıyla bizi içeride ve dışarıda temsil edecek bir aday arıyoruz” diyerek cumhurbaşkanı adayı kriterlerini açıkladı.
Loğoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 7 Haziran’da Almanya Essen’de yapacağı toplantıya değinerek, “Biz bu toplantıya büyük buluşma adını verdik” dedi.

-KILIÇDAROĞLU ALMANYA YOLCUSU-

Toplantının kapalı bir salonda yapılacağını ifade eden Loğoğlu, şöyle dedi:
“Bu ilk toplantıdır. Cumhurbaşkanlığı seçimi ortamına girildiği bir dönemde yapılan ilk toplantıdır. CHP Genel Başkanı’nı takvimi yani buradaki takvimi Avrupa’daki koşullar elverdiği ölçüde başka noktalara da götürmek isteyeceğiz. Ama kesinleşmiş toplantı henüz yok. 7 Haziran’da büyük buluşmada biz bu toplantının Türkiye’yi aydınlığa götürecek özellikle doğru cumhurbaşkanını seçmek konusunda CHP, nasıl bir cumhurbaşkanı istiyor, o konuda görüşlerini Avrupa’daki vatandaşlarımızla ve seçmenlerimizle paylaşacak. Yurt dışında 2.8 milyona yakın seçmenimiz var. Bunlar yaklaşık 55-56 ülkede oy kullanacaklar. Türkiye’deki toplam seçmen sayısının neredeyse yüzde 6’sına tekabül eden bir potansiyel oluşturuyor yurt dışındaki 2.8 milyon seçmen. O bakımdan cumhurbaşkanlığı seçiminin kaderini doğrudan etkileyecek bir potansiyele sahip yurt dışı seçmenlerinin oyu.”

-CHP, KUZEY IRAK PETROLLERİ İÇİN ARAŞTIRMA İSTEYECEK-

Kuzey Irak petrollerinin Türkiye üzerinden uluslar arası piyasaya sürüldüğünü ifade eden Loğoğlu, “Bağdat hükümetinin, merkezi hükümetin Türkiye Cumhuriyetinin kuzeydeki bölgesel yönetimle bu anlaşmalara hukuken ve siyaseten her açıdan itirazları var, bunu yapamazsınız diyor. Komşunun itirazlarını dikkate almadan böyle bir işe giriştiğin zaman çok yanlış bir iş yapıyorsun demektir, bunu Meclis’e bugün, yarın sunacağımız bir araştırma önergesiyle ayrıca gündeme getireceğiz” dedi.

-AVRUPA PARLAMENTOSUNDAKİ SEÇİMLER-

Avrupa Parlamentosu’nda yapılan seçimlere işaret eden Loğoğlu, “Burada aşırı sağcı, ırkçı partilerin yükselişte olduğunu görüyoruz. Bu kaygı verici bir gelişme” diye konuştu.

-“BEN DE MERAK EDİYORUM”-

Bir basın mensubunun, “Mansur Yavaş cumhurbaşkanı kim istemez ki dedi, bir anlamda yeşil ışık yaktı, CHP’de son durum ne merak ediyoruz” sorusuna Loğoğlu, “Ben de merak ediyorum. Cumhurbaşkanı tabii öyle bir makam, her Türk vatandaşının da hakkıdır, yüce bir makamdır, o bakımdan bu makama talip olan herkesin açıklanan veya başka ortamlarda söylenen sözlerini ben anlayışla karşılıyorum, partimizde bu çalışmalar devam ediyor. Henüz belirlenmiş bir isim olduğunu zannetmiyorum. Çünkü biz ülkeye öncelikle nasıl bir cumhurbaşkanı olması gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz; demokrasiye, özgürlüklere, insan haklarına, kadın erkek eşitliğine, laikliğe, cumhuriyetin temel ilkelerine, kurucu ilkelerine sahip çıkan birikimli yaşam tarzıyla bizi içeride ve dışarıda temsil edecek bir aday arıyoruz” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “farkına varmayacaklar” dediğini ifade eden Loğoğlu, “O sonuç ortaya çıktığında ve kendisi bu sonucun farkına vardığında çok şaşıracaklar” dedi. (ANKA/SON)
(MG/ÖZK)

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın