CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu: Suriye konusunda BM’nin incelemelerinin sonuçları beklenmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu:

-"Suriye konusunda sabırlı olunmalı, BM’nin incelemelerinin sonuçları beklenmeli.
BM kararı olmadan Suriye’ye yapılacak bir müdahale, bölgesel yangına dönüşebilir"
(Fotoğraflı – Görüntülü)
TBMM (AA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Suriye’ye askeri müdahale tartışmalarını değerlendirirken, "Sabırlı olunmalı, BM’nin incelemelerinin sonuçları beklenmeli. BM kararı olmadan Suriye’ye yapılacak bir müdahale, bölgesel yangına dönüşebilir" dedi.

Loğoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AK Parti iktidarının, izlediği Suriye politikasıyla Türkiye’yi göz göre görev savaşa sürüklediğini, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, "sorumsuz davranarak savaş çığırtkanlığı yaptığını" ileri sürdü. Türk halkının savaş istemediğini belirten Loğoğlu, halka rağmen böyle bir karar vermenin, ancak diktatöryal rejimlerde olabileceğini ifade etti.

Kimyasal silah kullanmanın bir insanlık suçu olduğunu, bunu her kim yaparsa yapsın kınadıklarını belirten Loğoğlu, "Biz Esad rejimini de savunmuyoruz. Ancak, orada BM heyeti var ve Esad rejimi, inceleme yapması için heyete izin verdi. Henüz bu inceleme tamamlanmamışken ABD, İngiltere, Fransa kimyasal silah kullanıldığını ve bunu Esad rejiminin yaptığını kesin dille ifade ediyor. Rejim ise bunu reddediyor" diye konuştu.

ABD’nin Irak’a müdahalesinde de benzer durumun yaşandığını savunan Loğoğlu, ancak müdahalenin ardından, belirtilen kimyasal silahların bulunmadığının ortaya çıktığını anımsattı.
Suriye konusunda sabırlı olunması, BM’nin incelemelerinin sonuçlarının beklenmesi gerektiğini kaydeden Loğoğlu, yetersiz iddialarla bir askeri müdahalede bulunulmasının yanlış olacağını söyledi.
Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun "gönüllüler koalisyonundan" bahsettiğini belirten Loğoğlu, BM kararı olmadan Suriye’ye yapılacak bir müdahalenin bölgesel yangına dönüşebileceğini ileri sürdü. Bu müdahaleye karşı olan Rusya, İran gibi ülkeler bulunduğuna dikkati çeken Loğoğlu, "Türkiye’nin bir savaşa ihtiyacı yok. Biz Suriye halkı ile neyi paylaşamıyoruz? Hangi amaçla bu ülkeye müdahale istiyoruz? Şam’ın bombalanması sırasında hayatını kaybedecek sivillerden Davutoğlu ve Başbakan sorumlu olacaktır" dedi.

Mısır’la ilgili yaşanan gelişmelere de değinen Loğoğlu, Müslüman Kardeşler ile ordu arasında bir tercih yapmanın yanlış olacağını ifade etti. Ancak AK Parti iktidarının, "ayrıştırma siyasetini" Mısır için de uyguladığını ve taraf olduğunu savunan Loğoğlu, "İktidar, bunu BM için de yapıyor. Yeni BM kurulması fikrini gündeme getiriyor. Uluslararası toplumu da bölmek istiyor. Bu mudur demokrasi, barış anlayışı?" diye konuştu.

Son zamanlarda "değerli yalnızlık" kavramının gündeme geldiğini belirten Loğoğlu, Başbakan Erdoğan’ın daha önce kullandığı "ucube" ifadesini anımsattı. Loğoğlu, "Ucube kelimesinin en fazla yakışacağı kavram da ‘değerli yalnızlık’ kavramıdır. Çünkü yalnızlık olumlu bir kavram değildir. Hele hele küreselleşen dünyada" dedi.

Başbakan Erdoğan’ın, ellerinde bilgi ve belgeler olduğunu belirterek Mısır’daki darbenin arkasında İsrail’in olduğuna yönelik açıklama yaptığını anımsatan Loğoğlu, Erdoğan’ın bir çok olayda olduğu gibi bu olayda da bahsettiği söz konusu bilgi ve belgeleri gösteremediğini ileri sürdü.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Loğoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, "uygun şartların oluşması halinde Gazze’ye gidebileceği" yönündeki açıklamasına ilişkin soru üzerine, resmi bir temas olmadığını ancak bu gezi ile ilgili değerlendirmelerin yapıldığını ifade etti. Loğolu, "Davutoğlu ve Başbakan’ın Ortadoğu’da gidebileceği hiçbir yer kalmadı. Biz her yere gidebiliriz" dedi.

Muhabir: Kubilay Çelik
Yayınlayan: Kudret Topçu

-CHP’Lİ LOĞOĞLU: TBMM’YE GETİRİLMESİ GEREKİR

26 Ağustos 2013 Pazartesi TSİ:12:37
-CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Suriye konusunda herhangi bir müdahale veya herhangi bir müdahaleye Türkiye’nin dahil edilmesi gibi bir konu olduğu takdirde bunun mutlak suretle TBMM’ye getirilmesi gerektiğini söyledi.

-Irak Savaşı’ndan önce Saddam’ın elinde kimyasal silah olup olmadığı tartışmaları olduğunu ifade eden Loğoğlu, “ABD’nin doğrudan BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan Irak’a müdahalesinin en belirgin en iddialı nedeni olarak Irak’taki kimyasal silahların varlığı piyasaya sürülmüştü, ileri sürülmüştü. Powell hala bunun pişmanlığını yaşamaktadır. Çünkü bu çok iddialı gösterinin neticede doğru olmadığı daha sonraki gelişmeler ve daha sonraki bilgi ve belgelerle ortaya çıkmıştır” dedi.

-BM’nin yapacağı incelemelerin sonucunun beklenmesi gerektiğine dikkat çeken Loğoğlu, “Eğer bunu rejim yaptıysa o zaman BM Güvenlik Konseyi’nden uygun bir kararın çıkması lazım” diye konuştu.

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Suriye konusunda herhangi bir müdahale veya herhangi bir müdahaleye Türkiye’nin dahil edilmesi gibi bir konu olduğu takdirde bunun mutlak suretle TBMM’ye getirilmesi gerektiğini söyledi.

Loğoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Suriye’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

-“DIŞİŞLERİ BAKANI SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI YAPMAKTA”-

AKP Hükümeti’nin Türkiye’yi bağıra bağıra göz göre göre bir savaşa sürüklediğini iddia eden Loğoğlu, “Dışişleri Bakanı Davutoğlu alabildiğine bir sorumsuzluk içinde, savaş çığırtkanlığı yapmakta. Suriye’ye bir müdahalenin öncülüğünü üstlenmiş havasında hareket etmektedir. Türk Halkı Suriye ile ilgili olarak bir savaş istemiyor. Halka rağmen hele bir savaş kararı ancak diktatörya rejimlerinde olur” dedi.

-IRAK’I HATIRLATTI-

Günün önemli konusunun Suriye’de kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığının olduğunu ifade eden Loğoğlu, “Her kim olursa olsun kimyasal silah kullanan savaş suçu işlemiştir, insanlık suçu işlemiştir. Biz kullananları kınıyor, lanetliyoruz. Bu rejim midir, başkaları mıdır, değil midir o konuda temkinli olmak gerekir diyoruz” diyerek şöyle devam etti:

“Şu anda BM heyeti var bu konuyu araştırmak üzere. Sonunda Esad rejimi bu heyete gerekli incelemeleri yapmak üzere izni verdi. İzin verilmiş olması herhalde bu konunun açıklığa kavuşması bakımından önemli bir adımdır. Fakat buna rağmen ABD, İngiltere, Fransa yani daha çok batılılar kimyasal silahın kullanıldığını ve bunun rejim tarafından yapıldığını artık kesin bir dille ifade ediyorlar. Rejim ise bunu reddediyor. Biz o doğrudur bu yanlıştır demiyoruz. Kim kullanmışsa Esad kullanmışsa Esad’ı lanetliyoruz kullanan kim ise Esad değilse onları da lanetliyoruz. Batılı ülkeler bakımından kimyasal silahları kullananlar bu kadar belli ise yani bundan sadece rejim sorumlu ise o zaman BM heyeti ne yapıyor, ne için gitmiştir oraya onu da sormak lazım.

Geriye doğru gidin, Irak Savaşı’ndan önce gündemde yine Saddam’ın elinde kimyasal silah olup olmadığı tartışmaları var ve ABD’nin doğrudan BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan Irak’a müdahalesinin en belirgin en iddialı nedeni olarak Irak’taki kimyasal silahların varlığı piyasaya sürülmüştü, ileri sürülmüştü.

Powell hala bunun pişmanlığını yaşamaktadır. Çünkü bu çok iddialı gösterinin neticede doğru olmadığı daha sonraki gelişmeler ve daha sonraki bilgi ve belgelerle ortaya çıkmıştır.
O bakımdan biraz sabırlı olmak lazım. Ve yetersiz verilere dayanarak iddialara dayanarak Suriye’ye karşı bir askeri müdahaleye gidilmesi herhalde çok yanlış olur dememiz gerekir.”

-“BM’NİN YAPACAĞI İNCELEMELERİN SONUCUNU BEKLEMEK LAZIM”-

BM’nin yapacağı incelemelerin sonucunun beklenmesi gerektiğine dikkat çeken Loğoğlu, “Eğer bunu rejim yaptıysa o zaman BM Güvenlik Konseyi’nden uygun bir kararın çıkması lazım. Eğer aksi ise yine BM Güvenlik Konseyinden başka bir türlü bir kararın çıkması lazım. Ama artık yolun sonuna gelinmiştir. BM’nin raporuna göre kimin hangi eylemlerden sorumlu olduğu ortaya çıkacaktır” dedi.

-“BM KARARI OLMADAN SURİYE’YE HERHANGİ BİR MÜDAHALE BÖLGESEL BİR YANGINA DÖNÜŞÜR”-

Dışişleri Bakanı’nın son günlerde “gönüllüler koalisyonu”ndan bahsettiğini kaydeden Loğoğlu, “Ne demek istemektedir, şunu demek istemektedir; eğer BM Güvenlik Konseyi’nden ilgili ve gerekli, yeterli bir karar çıkmaz ise veya bir karar çıkmaz ise bunun yerine daha önce işte kendisine göre Bosna’da yapıldığı gibi gönüllüler koalisyonu yani ABD, batılılar kendi hesabına göre Türkiye’nin katılacağı bir gönüllüler koalisyonu tarafından Suriye’ye bir müdahalede bulunulması. Türkiye’yi bir savaşa sürüklüyorlar. Bunun öncülüğünü Sayın Davutoğlu ve AKP Hükümeti yapıyor. Şunu bilesiniz, BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan Suriye’ye herhangi bir müdahale sadece Suriye’ye müdahaleyle kalmaz. Bölgesel bir yangına dönüşür, bölgesel bir felakete dönüşür. Ayağımızı denk alalım, Türkiye’nin bir savaşa ihtiyacı yoktur” uyarısını yaptı.

Loğoğlu, “Şam’ın bombalanması durumunda hayatlarını kaybedecek sivillerin sorumlusu doğrudan doğruya ve Davutoğlu ve Sayın Başbakan Erdoğan olacaktır” dedi.

-“ALTERNATİF BİR BM DEĞİL MEVCUDUN DAHA İŞLEVSEL DAHA TEMSİLİ BİR NOKTAYA GETİRİLMESİDİR”-

BM’nin yapısı konusundaki tartışmaları hatırlatan Loğoğlu, “Başbakan’ın söylediği bir noktada haklı. BM Güvenlik Konseyi’nin bugünkü yapısı bugünkü küresel yapıyı yeterince yansıtmıyor. Ama bunun cevabı alternatif bir BM değil, mevcudun daha işlevsel daha temsili bir noktaya getirilmesidir. Türkiye’de bu çalışmaların içerisindedir. Herhalde Başbakan’a anlatmadılar” diye konuştu.

-SORULAR-

Bir basın mensubunun Gazze ziyaretine ilişkin sorusuna Loğoğlu, “Gazze konusunda öyle resmi anlamlı bir temasımız yok ama gitmek istediğimiz takdirde bunu yapabileceğimizi düşünüyoruz. Bunun zamanı koşulları ne olur onu değerlendiriyoruz. Böyle bir şeyi yapabiliriz. Biz yapabiliriz diyoruz CHP olarak çünkü bugün artık AKP’nin, Başbakan’ın ya da Davutoğlu’nun gideceği hiçbir Ortadoğu ülkesi kalmamıştır. Biz her yere gidebiliriz. Gazze’ye de gidebiliriz” dedi.

-TBMM’YE GETİRİLMESİ GEREKİR-

“Suriye’ye bir müdahale gerçekleşirse daha önce Meclis’te kabul edilen tezkere yeterli mi, yoksa yeni bir tezkereye ihtiyaç var mı?” sorusuna da Loğoğlu, “Suriye konusunda herhangi bir müdahale veya herhangi bir müdahaleye Türkiye’nin dahil edilmesi gibi bir konu olduğu takdirde bunun mutlak suretle TBMM’ye getirilmesi gerekir. Bunun tabii bir BM Güvenlik Konseyi kararından sonra olması veya böyle bir karar olmadan yapılması arasında çok büyük bir fark var. Ama her halükarda bu konunun TBMM’ye getirilmesi gerekeceği konusunda en ufak bir tereddüt yok” yanıtını verdi. (ANKA/SON)

(MG/ÖZK)

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LOĞOĞLU’NUN BASIN TOPLANTISI…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Suriye’ye askeri müdahale tartışmalarını değerlendirirken, "Sabırlı olunmalı, BM’nin incelemelerinin sonuçları beklenmeli. BM kararı olmadan Suriye’ye yapılacak bir müdahale, bölgesel yangına dönüşebilir" dedi.

26 Ağustos 2013 Pazartesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Suriye’ye askeri müdahale tartışmalarını değerlendirirken, "Sabırlı olunmalı, BM’nin incelemelerinin sonuçları beklenmeli. BM kararı olmadan Suriye’ye yapılacak bir müdahale, bölgesel yangına dönüşebilir" dedi.

Loğoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AK Parti iktidarının, izlediği Suriye politikasıyla Türkiye’yi göz göre görev savaşa sürüklediğini, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, "sorumsuz davranarak savaş çığırtkanlığı yaptığını" ileri sürdü. Türk halkının savaş istemediğini belirten Loğoğlu, halka rağmen böyle bir karar vermenin, ancak diktatöryal rejimlerde olabileceğini ifade etti.

Kimyasal silah kullanmanın bir insanlık suçu olduğunu, bunu her kim yaparsa yapsın kınadıklarını belirten Loğoğlu, "Biz Esad rejimini de savunmuyoruz. Ancak, orada BM heyeti var ve Esad rejimi, inceleme yapması için heyete izin verdi. Henüz bu inceleme tamamlanmamışken ABD, İngiltere, Fransa kimyasal silah kullanıldığını ve bunu Esad rejiminin yaptığını kesin dille ifade ediyor. Rejim ise bunu reddediyor" diye konuştu.

ABD’nin Irak’a müdahalesinde de benzer durumun yaşandığını savunan Loğoğlu, ancak müdahalenin ardından, belirtilen kimyasal silahların bulunmadığının ortaya çıktığını anımsattı.

Suriye konusunda sabırlı olunması, BM’nin incelemelerinin sonuçlarının beklenmesi gerektiğini kaydeden Loğoğlu, yetersiz iddialarla bir askeri müdahalede bulunulmasının yanlış olacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun "gönüllüler koalisyonundan" bahsettiğini belirten Loğoğlu, BM kararı olmadan Suriye’ye yapılacak bir müdahalenin bölgesel yangına dönüşebileceğini ileri sürdü. Bu müdahaleye karşı olan Rusya, İran gibi ülkeler bulunduğuna dikkati çeken Loğoğlu, "Türkiye’nin bir savaşa ihtiyacı yok. Biz Suriye halkı ile neyi paylaşamıyoruz? Hangi amaçla bu ülkeye müdahale istiyoruz? Şam’ın bombalanması sırasında hayatını kaybedecek sivillerden Davutoğlu ve Başbakan sorumlu olacaktır" dedi.

Mısır’la ilgili yaşanan gelişmelere de değinen Loğoğlu, Müslüman Kardeşler ile ordu arasında bir tercih yapmanın yanlış olacağını ifade etti. Ancak AK Parti iktidarının, "ayrıştırma siyasetini" Mısır için de uyguladığını ve taraf olduğunu savunan Loğoğlu, "İktidar, bunu BM için de yapıyor. Yeni BM kurulması fikrini gündeme getiriyor. Uluslararası toplumu da bölmek istiyor. Bu mudur demokrasi, barış anlayışı?" diye konuştu.

Son zamanlarda "değerli yalnızlık" kavramının gündeme geldiğini belirten Loğoğlu, Başbakan Erdoğan’ın daha önce kullandığı "ucube" ifadesini anımsattı. Loğoğlu, "Ucube kelimesinin en fazla yakışacağı kavram da ‘değerli yalnızlık’ kavramıdır. Çünkü yalnızlık olumlu bir kavram değildir. Hele hele küreselleşen dünyada" dedi.

Başbakan Erdoğan’ın, ellerinde bilgi ve belgeler olduğunu belirterek Mısır’daki darbenin arkasında İsrail’in olduğuna yönelik açıklama yaptığını anımsatan Loğoğlu, Erdoğan’ın bir çok olayda olduğu gibi bu olayda da bahsettiği söz konusu bilgi ve belgeleri gösteremediğini ileri sürdü.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Loğoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, "uygun şartların oluşması halinde Gazze’ye gidebileceği" yönündeki açıklamasına ilişkin soru üzerine, resmi bir temas olmadığını ancak bu gezi ile ilgili değerlendirmelerin yapıldığını ifade etti. Loğolu, "Davutoğlu ve Başbakan’ın Ortadoğu’da gidebileceği hiçbir yer kalmadı. Biz her yere gidebiliriz" dedi.

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın