Avrupa Parlamentosu oturumunda Türkiye’de durum tartışmasındaki görüşler notu

Avrupa Parlamentosu oturumunda Türkiye’de durum tartışmasındaki görüşlerin anahatlarını içeren bir taslak notu aşağıda bulabilirsiniz. Tartışmaların tam metinleri ayrıca paylaşılacaktır.
Avrupa Parlamentosu oturumunda Türkiye’de durum tartışmasındaki görüşlerden bazıları:
Türkiye’deki barışçıl gösterilere gösterilen şiddet, sosyal medyaya yapılan eleştiriler kabul edilemez.
Türkiye’nin sivil toplumu ve çoğulculuğu Erdoğan’ın sandığından daha gelişkin. Erdoğan değişmek zorunda . Ama burada önemli olan onun değil Türkiye’nin değişmesi.
Türkiye’de olanlar sadece Avrupa değerlerinin değil, Avrupa Temel Haklar Şartı’nın da ciddi bir ihlalini doğuruyor.
Erdoğan’ın daha köktenci bir yere savrulmaması için Türkiye ile diyaloğu açık tutmalıyız. AB’nin Türkiye politikaları yanlış ilerliyor. Demokrasiyi güçlendirmek için 23. ve 24. başlıklar açılmalı.
Ralph Murphey kişisel gözlemlerini aktararak eylemcilere uygulanan kabul edilemez şiddeti anlattı. Eylemciler sadece haklarını talep ediyor. Eylemcileri sınırlamaktan ziyade desteklemeli ve hükmeti istifa etmeli.
Modern Türkiye, ülkenin İslamcılaştırılmasına karşı ayaklanıyor. Medyanın durumu, hapishanedeki gazeteciler, yargı, insan hak ve özgürlükleri ve Suriye ile ilgili izlenen dış politika konuları bu protestoların ana nedenleri.
Türkiye’yi daha fazla desteklemeliyiz. Türkler demokrasilerini olgunlaştırmak için uğraşıyorlar ve AB bu konuda onlara yardım etmeli, çelişkili davranmamalı ve insanların bu amaçlarına ulaşmalarına yardım edecek şekilde müdahil olmalıyız.
Türkiye modern demokratik bir Avrupalı ülke olma için çok büyük bir kapasiteye sahip.

Türkiye NATO üyesi ve iyi bir ekonomik ortak diye Taksim de yaşanan şiddetli insan hakları ihlalerine göz yumamayız.

Türkiyeyi sadece stratejik bir üye olarak değil AB nin bir parçası olarak görmeliyiz. Türk hükümetini şiddeti durdurmaya ve demokrasiyi geliştirmeye davet etmeliyiz.

Derleyen : Eylül Doğan

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın