AB Genişleme Komiseri Füle: Kılıçdaroğlu ile mutabık kaldık

Füle, temas ve incelemelerde bulunmak üzere Brüksel’de bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

BRÜKSEL(ANKA) – AB Komisyonu Üyesi Stefan Füle, Kılıçdaroğlu görüşmesinden sonra CHP liderinin temel haklar konusunda ilettiği endişeleri dikkatle dinlediğini belirterek, "Türkiye’nin taahhüt edilmiş siyasi reformları sürdürmesi gerektiği üzerinde de mutabık kaldık" dedi.

Görüşmede Türkiye’deki son siyasi gelişmeler ve AB’ye katılım süreci ele alındı. AB Komisyon Üyeliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre Stefan Füle görüşmede, katılım sürecinin kapsayıcı bir süreç olduğunu ve ilgili tüm paydaşların katılımını gerektirdiğini bildirdi. Türkiye’deki tüm siyasi spektrumdan demokratlarla düzenli toplantı yapmaya büyük önem verdiğini belirten Stefan Füle, AB’nin ülkedeki reformlar için bir kriter olmaya devam ettiğini kaydetti. Füle, AB ve Türkiye arasındaki ilişkilerde olumlu bir yeni ivmenin müzakerelerde ilerleme için yeni şans oluşturacağını vurguladı.

Füle ve Kılıçdaroğlu’nun, ek reform gereksiniminin yanı sıra "Kürt barış görüşmeleri, yeni anayasa taslağı süreci, yeni mevzuat değişiklikleri" gibi önemli gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde de bulundukları belirtildi.

Stefan Füle görüşmeden sonra ise "Katılım müzakerelerinin yeni bir ivme kazanması gerektiği konusunda mutabık kaldık. Müzakere fasıllarının açılması için Türkiye’nin kriterleri yerine getirme çabalarını sürdürmesi gerekiyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun temel haklar konusunda ilettiği endişeleri dikkatle dinledim ve Türkiye’nin taahhüt edilmiş siyasi reformları sürdürmesi gerektiği üzerinde de mutabık kaldık" dedi.

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AB Genişleme Komiseri Füle: Kılıçdaroğlu ile mutabık kaldık için 1 cevap

  1. Geri izleme: CHP Genel Başkanı Sn Kemal Kılıçdaroğlu’nun Brüksel Programı, 15 Mayıs | CHP Avrupa Birliği Temsilciliği – Brüksel

Bir Cevap Yazın