Say kararına AP kınaması

CHP Brüksel Temsilcisi Kader Sevinç’in yaptığı bilgilendirme ışığında, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria-Oomen Ruijten’in bugün yapacağı açıklamada piyanist Fazıl Say’a verilen 10 aylık hapis cezası kınanacak.

Piyanist Fazıl Say’ın, Ömer Hayyam’ın bir dörtlüğünü sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden paylaşması nedeniyle dini değerlere hakaret ettiği iddiasıyla hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından “halkın bir kesiminin dini değerlerini aşağılamak” suçlamasıyla iddianamehazırlanmıştı.

Say’ın 6 ay’dan 1.5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasının istendiği iddianamede Say’ın yazılarının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olmadığı, “dini değerleri aşağılamak kastıyla” yazıldığı belirtilmişti.

Dava kapsamında Say, “halkın bir bölümünün benimsediği dini değerlerini alenen aşağılamak” suçundan 8 ay hapis cezasına çarptırdı.
Say bu suçu yayın yolu ile işlediğinden ilgili kanun gereğince cezası yarı oranda artırılarak 12 aya çıkarıldı. Ancak mahkeme, Fazıl Say’ın duruşmalardaki iyi halini dikkate alarak cezayı 10 aya indirdi ve hükmün açıklanmasını geriye bıraktı.
CHP Brüksel Temsilcisi Kader Sevinç’in Say’ın aldığı hapis cezası üzerine yaptığı bilgilendirmenin ardından, bugün Avrupa Parlamentosu’nda hazırladığı Türkiye raporuna ilişkin bir açıklama yapacak olan Ruijten’in Say kararını kınaması bekleniyor. Ruijten’in Say kararının ifade özgürlüğü bağlamında kabul edilemeyeceğini ifade edeceği belirtildi.

‘Muhakeme tarihin’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise, Say’ın yüzyıllar öncesine ait bir cümle yüzünden, 10 ay hapis cezasına mahkum edildiğini savunarak şu açıklamayı yaptı:

“İnsan hakları kapsamında kabul edilebilir hiçbir yanı olmayan bu kararın asıl muhakemesini vicdanlar ve tarih yapacaktır. Kültür başkenti olmuş bir şehirde bütün sanatçılara, bütün sanatseverlere rağmen yok edilecek bir sanat tarihi varken sanata, sanatçıya, kültüre, düşünceye, özgürlüklere ve insanlığa bir saygı beklemek mümkün olmasa da bizler umut etmekten ve insan haklarını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

Barış istediğini söyleyenlerin farklı düşüncelerle bile barışamadığı bir ortamda, düşüncenin, düşündüğünü söylemenin tutsak edilmeyeceği bir ülke diliyoruz.”

‘Konuşanlar hedefte’
Fazıl Say’ın davası Batı basınında geniş yer buldu. ABD’de yayımlanan New York Times gazetesi, “Türkiye’de son yıllarda İslam ve Türklük hakkında yorumları nedeniyle çok sayıda entelektüel, yazar ve sanatçı yargılandı. Orhan Pamuk gibi isimlere açılan davalar Türkiye’nin ifade özgürlüğü ve insan hakları sicilinin sorgulanmasına neden oldu” diye yazdı. İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesi ise, “Say’ın davası Türk hükümetinin ifade özgürlüğü karşısındaki duruşu konusunda endişelerin altını çizdi. Uluslararası Af Örgütü geçen ay ifade özgürlüğü eksikliğini Türkiye’nin en derin sorunu ilan etmişti” hatırlatmasını yaptı.

‘Bizi meşgul etmeyin’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Ak Parti TBMM Grup Toplantısı’nın ardından salondan ayrılırken gazetecilerin, Fazıl Say’ın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili sorusuna, “Onlarla bizi meşgul etmeyin” yanıtını vermekle yetindi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, piyanist ve besteci Fazıl Say’ın piyano çaldığı ve sanatını icra ettiği için cezaya çarptırılmadığını belirterek, “Söylediği sözler toplumun önemli bir kesiminin kabul ettiği değerlere hakaret ve aşağılama olduğu için yapılan cezalandırmadır.

Küfür etmek, başkalarının değerlerini aşağılamak, inandığı şeylere hakaret etmek sanatçı ruhu ile bağdaşmayacak ve bir sanatçıya yakışmayacak işlerdir” dedi.

Milliyet Gazetesi

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Say kararına AP kınaması için 1 cevap

  1. Geri izleme: Avrupa Parlamentosu Türkiye Raporu’nda eleştiri dozunu artıyor | CHP Avrupa Birliği Temsilciliği – Brüksel

Bir Cevap Yazın