17.04.2013 en son EurActiv.com.tr haberleri ve analizleri

Son Haberler

* AB ve Türkiye

AB Bakanı Egemen Bağış, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’a Twitter’da yayımladığı mesajlarda ‘halkın benimsediği değerleri alenen aşağıladığı’ gerekçesiyle verilen hapis cezasının ‘Türkiye’nin imajı ve AB süreci açısından pek de hayırlı olmadığını’ belirtti, ancak karardan çıkarılması gereken dersin ‘herkesin birbirinin kutsalına saygı göstermesi’ olduğunu öne sürdü.

Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan kesimlerden Türkiye’nin nüfusunun büyüklüğü ve İran, Irak, Suriye gibi ülkelerle komşu olması gibi mazeretler duyduklarını belirten Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ‘Nüfusunuz ne kadar da fazla’ dediler. Ne olacak? Avrupa Birliği’ne gireceğiz diye nüfusumuzun yarısını telef etmeye niyetimiz yok. Sizi Avrupa Birliği’ne alırsak İran, Suriye, Irak ile komşu olacağız’ Ne yapalım yani? Uzaya mı gidelim kardeşim? Bizim coğrafyamız bu’ dedi.

Almanya’da Türk gazetecilere akreditasyon verilmemesi sebebiyle eleştirilere yol açan neo-Nazi cinayetlerinin davası, akreditasyonların yeniden dağıtılması için 6 Mayıs’a ertelendi.

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu, Türkiye ile Fransa arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişebilmesi için Paris’in, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde ‘blokaj kelimesini lügatinden çıkarması gerektiğini’ söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa’da yabancı düşmanlığının, ekonomik krizle de bağlantılı olarak ciddi bir endişe kaynağı olmaya başladığını söyledi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Litvanya’nın AB dönem başkanlığı sırasında 17. müzakere faslı ‘Ekonomik ve Parasal Politika’nın, Türkiye ile görüşmelere açılabileceğini söyledi.

Avrupa Adalet Divanı, Türk vatandaşlarının Ankara Antlaşması’ndan doğan, Almanya’ya vizesiz seyahat hakkının ‘hizmet alımını’ kapsamadığı ve akraba ziyaretinin ‘hizmet alımı’ kapsamında değerlendiremeyeceği yönünde görüş bildirdi.

Türk vatandaşlarının Ankara Anlaşması’ndan doğan hakları sebebiyle, hizmet sunacak Avrupa Birliği ülkelerine serbestçe seyahat edebileceklerine yönelik mahkeme kararlarına bir yenisi eklendi. Ayakkabı boyacısı Metin Kalkan, İngiltere’de mesleğini icra ederek, oturma ve çalışma hakkı kazandı.

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Avrupa Komisyonu yetkilileriyle Fransa’nın vetosunu kaldırdığı Bölgesel Politikalar faslının yanı sıra Sosyal Politikalar faslını da görüşmek için Brüksel’i ziyaret etti.

Son haftalarda üst düzey yetkililerin isimlerinin karıştığı vergi kaçakçılığı skandallarının üzerine Fransa, şeffaflık için yeni bir girişimde bulundu ve tüm bakanların malvarlıklarını 15 Nisan’da açıklayacağını duyurdu.

AB dönem başkanı İrlanda’nın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Eamon Gilmore, katılım müzakerelerindeki ‘Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu’ başlıklı 22. faslın Temmuz ayında Türkiye ile görüşmeye açılmasını beklediklerini söyledi.

AB dönem başkanı İrlanda’nın Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Eamon Gilmore ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Güney Kıbrıs’taki başkanlık seçimlerinin ardından müzakere sürecinde olumlu yönde gelişmeler yaşanacağına dair beklentiler oluştuğunu, ancak Rum lider Nikos Anastasiadis’in ‘ekonomik krizle meşguliyetini’ bahane ettiğini ve bir hayal kırıklığı oluştuğunu söyledi.

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle ve içişlerinden sorumlu üyesi Cecilia Malmström, TBMM’de kabul edilen Yabancılar ve Uluslararası Koruma Yasası’nı memnuniyetle karşıladı.

Europol’ün Ağır Organize Suç Değerlendirmesi (SOCTA) 2013 raporunda yer alan, Türkiye’nin, AB’ye gelen eroin için başlıca transit nokta olmaya devam ettiği saptamasına Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki geldi. Bakanlık, raporun ‘eksik ve yanıltıcı’ olduğunu söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, yaşanan kriz ortamında Kıbrıs’ın bölünmesinden bahsedilemeyeceğini belirtti ve ‘Krize yatırım yapmak stratejik bir hatadır’ dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin 1996 yılından beri AB’nin Gümrük Birliği’ne tam üye olan bir ülke olduğuna dikkat çekerek, ‘Türkiye’nin bu ayrıcalıklı özelliğinin ve öneminin de bütün üye ülkeler tarafından takdir edilmesini istiyoruz’ dedi. Gül, AB’nin Türkiye ile vize muafiyeti anlaşması imzalamasının öneminin altını çizdi.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin, Gümrük Birliği’ne üye bir ülke olarak AB ve ABD arasında imzalanacak serbest ticaret anlaşmasına taraf olmayı hem bir hak, hem bir zorunluluk olarak gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelen Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, 1 Temmuz’da İrlanda’dan devralacakları AB dönem başkanlıklarında Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerinde bir ya da iki fasıl açmak istediklerini söyledi.

* AB’nin Geleceği

Macaristan hükümetinin anayasada geçtiğimiz ay yaptığı değişiklikler üzerine Avrupa Birliği’nden sert uyarılar ve yasal girişim tehdidi gelmesinin ardından Budapeşte yönetimi, siyasi ilanlara getirilen yasağı gevşetmeyi ve yargı idaresi başkanının yetkilerini kısıtlamayı planladığını açıkladı.

Üst düzey yetkililerin karıştığı bir dizi vergi skandalının ardından Fransız kabine mensupları, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın kamuoyu güvenini geri kazanma çabaları çerçevesinde kişisel mal varlıklarını kamuoyuyla paylaştı. Girişim, Fransa’da ‘röntgencilik’ tartışması başlattı.

Avrupa Komisyonu, üye ülkeleri iç hukuklarını insan kaçakçılığıyla mücadele konusunda getirilen yasalara uygun hale getirme çağrısında bulundu ve aksi takdirde yaptırımların gündeme gelebileceği uyarısında bulundu.

AB’nin şirket üst yönetimlerine cinsiyet kotası getirme çabalarına sert bir şekilde karşı çıkan İngiltere hükümeti, İngiliz firmaların, yönetim kurullarında kadınlara daha fazla yer vermemeleri halinde kendilerinin kota getirebileceği uyarısında bulundu.

Avrupa Komisyonu’ndan, Macaristan’daki tartışmalı anayasa değişikliğine sert tepki geldi. Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a gönderdiği mektupta değişikliklerin ‘hukukun üstünlüğü ilkesiyle ilgili ciddi endişeler’ yarattığını belirterek, gerekirse yasal işlem başlatacakları uyarısında bulundu.

Eylül ayında genel genel seçimlere hazırlanan Almanya’da Angela Merkel liderliğindeki koalisyon hükümetine destek, son üç yılın en üst seviyesine ulaştı.

AB serbest dolaşım bölgesinde ikinci kuşak Schengen Bilgi Sistemi (SIS II) yürürlüğe girdi.

İngiltere’nin eski başbakanlarından Margaret Thatcher, 87 yaşında hayatını kaybetti.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Avrupa Birliği’nde reform planlarına destek arıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı için hazırlanan bir rapor, Başbakan David Cameron’ın dile getirdiği, önümüzdeki yıl çalışma kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte Bulgaristan ve Romanya’dan büyük göç akınları geleceği iddialarına aykırı bir tablo çiziyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, göreve üçüncü dönem için aday olup olmayacağı kararını önümüzdeki yıl vereceğini söyledi. 2014’ün Haziran ayında Avrupa seçimleri yapılacak.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, 2008 yılında dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından başlatılan ve şu anda neredeyse dondurulmuş halde olan ‘Akdeniz İçin Birlik’ girişimini yeniden canlandıracağını açıkladı.

Romanya’da hukukun üstünlüğüyle ilgili şüpheler artıyor. Romanya Başbakanı Victor Ponta, Avrupa Birliği’nden gelen daha fazla şeffaflık çağrılarına kulak asmadı ve yüksek yargı üyelerini kendisi seçti.

İspanya Kralı Juan Carlos’un en küçük kızı Prenses Cristina, eşinin milyonlarca Euro tutarında kamu kaynağını usulsüz bir şekilde kullandığı gerekçesiyle mahkemeye çağrıldı.

* Çevre ve İklim

Avrupa Parlamentosu, AB’nin emisyon ticaret sistemindeki (ETS) ‘kirletme izni’ fiyatlarını yükseltmek için yeni izinlerin çıkarılmasının askıya alınması kararını kabul etmedi.

Aralarında Almanya’nın da bulunduğu altı Avrupa Birliği çevre bakanının, Avrupa Parlamentosu’na ‘kirletme izinlerinin’ fiyatlarını artırmak için, yeni izinleri askıya alma kararını destekleme çağrısında bulunduğu bildirildi.

* Enerji

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan FÜle, Türkiye’nin enerji faslını müzakereye açmaya hazır olduğunu düşündüklerini açıkladı.

Almanya Ekonomi Bakanı Philipp Rösler ile birlikte Türk-Alman Enerji Forumu’na katılan Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin, Avrupa’ ülkelerinin enerji sorununun çözümü için proje geliştirdiğini, ancak AB’ye üyelik sürecinde enerji faslının siyasi gerekçelerle açılmadığını söyledi.

AB’nin bilim başdanışmanı, Avrupa’daki enerji politikalarında yaşanan çekişmenin merkezinde bulunan kaya gazının çıkarılmasına onay verilmesine altyapı oluşturacak bilimsel kanıtların bulunduğunu söyledi.

İspanya’nın kuzeyindeki Kantabria bölgesindeki parlamenterler, çevreye olumsuz etkileri gerekçesiyle hidrolik kırma faaliyetlerini oybirliğiyle yasaklama kararı aldı. Merkezi hükümet, bol kaya rezervi bulunduğu tahmin edilen bölgedeki hidrolik kırma faaliyetlerinin geniş istihdam alanı yaratmasını umuyordu.

* Finansal Hizmetler

Avrupa Parlamentosu, bankacıların primlerini sınırlama teklifine onay verdi. Teklif çerçevesinde gelecekteki olası krizler karşısında daha dayanıklı olmaları için bankaların sermaye tamponları da güçlendirilecek.

Avrupa Komisyonu, mali gereksinimlerine yardımcı olmak için Güney Kıbrıs’a 2014-2020 bütçesinden erken ödeme yapılmasını önereceklerini açıkladı. Ancak Rum kesimine ek kaynak ayrılmayacak.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Avrupa Birliği’nin kendileri ve Avusturya’ya, banka hesaplarındaki gizliliği kaldırmaya yönelik uyguladığı baskı karşısında, İngiltere’ye bağlı Manş Adaları gibi ‘gerçek vergi cennetlerinin’ üzerine gitme çağrısında bulundu.

Almanya, Avrupa’da bankacılık birliği oluşturulmasının AB hukukunda değişiklikler gerektireceğini belirtti. Bu durumda Euro Bölgesi’nde bankacılık denetimini ortak bir mekanizmaya kavuşturma süreci yavaşlayabilir.

Dublin’de bir araya gelen AB maliye bakanları, vergi kaçırmayla mücadele için bilgi paylaşımını güçlendirme sözü vererek bankalarındaki hesap bilgilerini paylaşmaya yanaşmayan Avusturya’yı yalnız bıraktı. Konu, Mayıs ayındaki AB zirvesinin gündeminde olacak.

Euro Bölgesi’nde kurtarma paketi başvurusunda bulunan bir sonraki ülke olacağına yönelik tartışmalarla gündeme gelen Slovenya, ekonomiyi düzene sokmak için eylem planını 9 Mayıs’ta Avrupa Komisyonu’na sunacağını açıkladı.

Avrupa Birliği maliye bakanları, iki günlük bir zirve için bir araya geldi. Bakanlar, Güney Kıbrıs’ın kurtarma paketinde anlaşmaya vardı. İrlanda ve Portekiz’e ise AB’den aldıkları borçları ödemeleri için yedi yıl daha zaman verilmesinde anlaşıldı.

Güney Kıbrıs’ın maliyesini dizginleme çabaları çerçevesinde altın rezervlerinin büyük bir bölümünü satacağı bildirildi. Avrupa Komisyonu, Rum yönetiminin 400 milyon Euro değerinde altın satması gerektiğini tahmin ediyor.

Geçtiğimiz yıl ekonomilerinde dengesizlikler tespit ettiği 13 AB ülkesiyle ilgili değerlendirmesini sunan Avrupa Komisyonu, bu ülkelerden Slovenya ve İspanya’daki dengesizliklerin ‘aşırı’ düzeyde olduğunu açıkladı.

Fransa’da üst düzey yetkililerin adının karıştığı vergi kaçırma skandallarının ardından siyasetçilerin malvarlıklarını açıklamasını zorunlu hale getiren Cumhurbaşkanı François Hollande, ‘dünyayı vergi cennetlerinden temizleme’ çağrısında bulundu.

Vergi kaçakçılığı konusunda uluslararası baskı altında bulunan Lüksemburg, 2015’ten itibaren diğer Avrupa Birliği ülkeleri gibi banka hesabı bilgilerinin otomatik paylaşıldığı sisteme geçeceklerini açıkladı.

Görevi devraldıktan sonra Brüksel’e ilk ziyaretini gerçekleştiren Slovenya Başbakanı Alenka Bratusek, Euro Bölgesi’nin kurtarma programına ihtiyaç duyacak bir sonraki ülke olacakları iddialarına karşı çıktı.

ABD Hazine Bakanı Jack Lew, Almanya’da yaptığı açıklamalarda ‘Avrupa’daki güçlü ekonomilerin, büyümeyi teşvik etmesi gerektiğini’ söyledi.

OECD, Slovenya’daki bankaların şüpheli alacaklarına dikkat çekerek ülkenin, bankacılık sektörünü bir an önce tekrar ayağa kaldırması gerektiğini söyledi. Ancak ülkenin Güney Kıbrıs’ın ardından kurtarma programına ihtiyaç duyan bir sonraki Euro Bölgesi ülkesi olacağına dair bir beklenti sunmadı.

Almanların neredeyse yüzde 70’i, Euro’dan memnun olduğunu söylüyor. Yalnızca yüzde 27’lik bir kesim ise Alman markına geri dönmek istiyor.

Pazartesi günü AB’den gelen sert eleştirilerin üzerine Avusturya, uluslararası vergi kaçakçılığının önüne geçme çabalarına destek olmaya hazır olduklarını, ancak bankacılıkta gizlilik ilkesini sürdüreceklerini söyledi.

Güney Kıbrıs Maliye Bakanı Haris Yorgiadis, Euro Bölgesi’nden ayrılmanın kendilerini ‘yüzyıllarca’ geriye götüreceğini ve 10 milyar Euro’luk kurtarma paketinden vazgeçmek için bir B planlarının bulunmadığını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Jack Lew, Avrupa turunun ilk durağı Brüksel’de yaptığı açıklamalarda Avrupa’nın kemer sıkma politikalarını gevşetmesi ve daha çok büyüme dostu politikalara ağırlık vermesi gerektiğini söyledi.

Güney Kıbrıs’taki bankacılık krizi, Fransa’da hükümeti saran vergi kaçırma skandalları ve ‘Offshore Leaks’in ardından Avrupa’da gözler, bankacılık sektöründe şeffaflık konusuna çevrildi. Lüksemburg sektörde bilgi paylaşımını artırabileceğini açıklarken Avusturya’nın buna yanaşmaması, Brüksel’in tepkisini çekti.

Portekiz Anayasa Mahkemesi’nin, 2013 bütçesindeki tasarruf önlemlerinin bir kısmını iptal etmesinin ardından Avrupa Komisyonu, Lizbon’un bütçe açığını azaltma yoluna ilerlemeye devam etmesi gerektiğini söyledi. Bu çerçevede Portekiz’in bütçede yeni kesintilere gitmesi gündemde.

Güney Kıbrıs’ta ‘mevduat hesabı’ gerginliği sürüyor. Cuma günü, banka hesaplarına yeni bir vergi getirileceği söylentilerinin yayılması üzerine Rumlar, bankaların önünde sıra oldu. Hükümet, söylentilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, binlerce şirket ve şahsın vergi cennetlerindeki banka hesaplarının ifşa edilmesinden memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Avrupa Komisyonu, AB ülkelerinin vergi yolsuzluklarının üstesinden gelinmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yüzde 0.75 olan faiz oranını değiştirmedi. ECB Başkanı Mario Draghi, ilerleyen aylarda ekonomide iyileşme beklediklerini, ancak durumu yakından inceleyeceklerini ve gerekirse faiz indirimine gidebileceklerini söyledi.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun öncülüğünde 170 ülkeden binlerce şirket ve şahısa ait gizli banka hesaplarının tüm dünyada 86 gazeteciye sızdırılması, offshore bankacılık sektörünü sarstı. Liste yayımlanmaya başladı.

Bankacılık sektöründeki çöküşün ardından AB ve IMF’ten ‘acı reçete’ aldıktan sonra yeni bir maliye bakanı göreve getiren Rum lider Nikos Anastasiadis, ülkeyi ‘zor günlerin beklediğini’ söyledi.

* Genişleme

Avrupa Birliği’nin Avrnavutluk’ta yaklaşan seçimler öncesinde seçim komisyonunda yapılan değişikliklerle ilgili endişelerini dile getirmesinin ardından AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, bu yıl yapılacak seçimlerin ‘Avrnavutluk’un AB süreci için bir test olacağı’ uyarısında bulundu.

Kosova ile Sırbistan arasındaki resmi görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine Avrupa Komisyonu’nun, Belgrad ile katılım müzakerelerine başlama kararına temel oluşturacak raporunu ertelediği belirtildi. Kosova ve Sırbistan liderleri tekrar bir araya gelecek.

1 Temmuz’da Avrupa Birliği’nin 28. üyesi olmaya hazırlanan Hırvatistan’da vatandaşlar, Avrupa Parlamentosu’na ilk temsilcilerini göndermek için sandık başına gitti. Seçime katılım düzeyi düşük oldu. Hırvatistan, 754 sandalyeli AP’de 12 üye ile temsil edilecek.

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, Bosna-Hersek’in, azınlıkların da seçime katılmasının önünü açacak anayasal değişiklikleri yapmaması halinde ülkenin AB sürecinin dondurulabileceğini söyledi.

Muhalefetin kendi adayı Miodrag Lekiç’in galibiyet iddialarına rağmen Karadağ’ın resmi seçim komisyonu, cumhurbaşkanlığı yarışını halihazırda makamda bulunan Filip Vujanovic’in kazandığını açıkladı.

Sırbistan, Kosova ile aralarındaki anlaşmazlıkların üstesinden gelmek için Avrupa Birliği’nin hazırladığı planı reddetti ve müzakerlere ‘acilen’ geri dönülmesini istedi. Böylece Belgrad’ın AB’ye katılım müzakerelerine başlama umutları gölgelendi.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Aleksandr Vuçiç, Kosova ile aralarındaki anlaşmazlıkların üstesinden gelmek için Avrupa Birliği arabuluculuğunda varılan planı kabul etmeyeceklerini söyledi. Bu durumda Sırbistan’ın AB’ye katılım müzakerelerinin başlaması ertelenebilir.

Karadağ’da düzenlenen cumhurbaşkanlığının ardından iki aday da galibiyetini ilan etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, hapisteki eski Başbakan Yulia Timoşenko’ya yakın isimlerden ikisi için af ilan etti. Ancak henüz Timoşenko’nun serbest bırakılması gündemde değil.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, Kosova ile aralarındaki anlaşmazlıkları çözmeye yönelik yürütülen, ancak sonuçsuz kalan görüşmelerin ardından kararlarını Pazartesi günü açıklayacaklarını söyledi.

Sırbistan Maliye Bakanı Mladjan Dinkic, Kosova’daki bölünmüşlüğü sona erdirmek için Avrupa Birliği arabuluculuğunda hazırlanan planı kabul etmemeleri halinde yalnız kalacaklarını söyledi. AB, Sırbistan ile katılım müzakerelerini başlatmak için Belgrad’ın Kosova ile ilişkilerini iyileştirmesini şart koşuyor.

Kosova ile görüşmelerin son turundan sonuç çıkmaması üzerine Sırbistan’dan, ‘Kosova’daki etnik bölünmüşlüğü sona erdirmek için feci bir planı kabul etmek’, ya da AB ile katılım müzakerelerine başlama şansını kaybetmek arasında bir seçim yapmak zorunda oldukları açıklaması geldi.

* Gıda ve Sağlık

Avrupa Komisyonu, geçtiğimiz aylarda Avrupa’da patlak veren ‘at eti’ skandalının ardından yürüttüğü DNA testlerinin ilk sonuçlarını açıkladı. Komisyon, teste giren ‘dana’ ürünlerinin yüzde 5’inde at etine rastlandığını duyurdu. AB, skandalık bir ‘sahtecilik’ olayı olduğunu ve sağlık açısından bir tehlike bulunmadığını söyledi.

Hollanda gıda sağlığı otoritesi, ‘dana eti’ adı altında satılan 50 bin ton ürünün, at eti içerdiği süphesiyle raflardan çekilmesini istedi. Ancak şüpheli etlerin 2011 yılına kadar uzanması, bu ürünlerin halihazırda tüketilmiş olabileceğini ortaya koyuyor.

* Kültür ve Sanat

Piyanist ve besteci Fazıl Say, ‘dini değerleri alenen aşağılama’ gerekçesiyle yargılandığı davada, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hüküm, 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakıldı. Avrupa Komisyonu, mahkemenin kararını ‘kaygıyla’ karşıladıklarını açıkladı.

* Politika

ABD’de Boston Maratonu’nda düzenlenen çifte bombalı saldırıda en az üç kişi hayatını kaybetti, yüzün üzerinde kişi yaralandı. Beyaz Saray, olayı terör saldırısı olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Başkan Barack Obama, saldırının sorumlularını bulacaklarını söyledi. Saldırılara AB ve NATO’dan da kınama geldi.

Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde karşılaştığı ihlal hükümlerine yanıt vermeye yönelik olarak hazırlanan Dördüncü Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesinin ardından kabul edilerek yasalaştı.

Avrupa Birliği, Kuzey Kore’de temsilcilikleri bulunan yedi AB ülkesinin buradaki büyükelçiliklerinin tahliye edilmesine gerek olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği, Kuzey Kore’den gelen tehditlere rağmen bölgede savaş riskini düşük olarak değerlendirdiklerini, ancak yeni nükleer denemelerin daha katı yaptırımlarla sonuçlanacağını açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, son zamanlarda yabancı sivil toplum kuruluşlarına uygulanan baskı politikalarıyla gündeme gelen Rusya’nın, STK’lara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Pyongyang’ın ‘ABD’ye bir nükleer saldırı düzenlemeye hazır olduğunu’ açıklamasının ardından Avrupa Birliği, Kuzey Kore’nin gerilimi tırmandırmaya son vermesi ve uluslararası toplum ile görüşmelere geri dönmesi gerektiğini söyledi.

Daha önce Suriyeli muhaliflerin silahlandırılmasına kuvvetli destek veren Fransa’dan bu kez farklı bir açıklama geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, AB’nin Suriye’ye uyguladığı silah ambargosunu kaldırıp kaldırmama konusunda henüz karar vermediklerini söyledi.

* Telekomünikasyon

Google, hakkındaki uzlaşma teklifini Avrupa Birliği’ne resmen iletti. İnternet devi böylece hakkında iki yıldır süren rekabet ihlali soruşturmasına ceza almadan son vermeyi umuyor.

* Ticaret ve Sanayi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AB’nin serbest ticaret müzakereleri yürüttüğü Japonya ve Hindistan ile, kendilerinin de yürüteceği serbest müzakerelerine ön ayak olacak bir ortak komite oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki ay gerçekleştireceği ABD ziyaretinde de böyle bir komitenin gündeme geleceğini açıkladı.

AB ile Japonya arasındaki serbest ticaret müzakereleri, 15 Nisan’da düzenlenen ilk tur ile başladı.

AB ve Kanada arasında serbest ticaret anlaşmasının tamamlanmasının yaza ertelendiği bildirildi.

Almanya Ekonomi Bakanı Philipp Rösler, Türkiye’nin, AB’nin üçüncü ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarıyla ilgili olarak Gümrük Birliği’nden doğan sıkıntılarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, bu serbest ticaret anlaşmalarının mevcut kurumlarda ele alınması gerektiğini söyledi. Rösler, Dünya Bankası’nın yaz tatilinden sonra Gümrük Birliği ile ilgili sunacağı analizin birlikte tartışılacağını, Birliğin güçlenmesinde Türkiye’den de katkı beklediklerini söyledi.

Avrupa Birliği, Japonya ve ABD gibi büyük ekonomilerle başlayacağı serbest ticaret müzakereleri öncesinde ekonomisini damping ve sübvanse edilen ürünlerden gelecek haksız rekabet riskine karşı koruyabilmek için harekete geçti.

Türkiye’de büyüme hızı en yüksek olan ilk 100 şirket, dünyada en hızlı büyüyen şirketlerle buluşacak.

* Yaratıcılık ve Yenilik

Brüksel, Avrupa’da kadın araştırmacıların oranının artmakta olduğunu, ancak bilim alanında kadınların temsil oranının halen düşük olduğunu açıkladı.

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın