Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu: “Şeffaf olmayan adalet sorgulanır!”

Yazılı açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu “Alman mahkemesinin kararı basın özgürlüğüne de aykırıdır!” dedi. Loğoğlu açıklamasında şöyle dedi:

“Almanya’da “Nasyonal Sosyalist Yeraltı” (NSU) örgütü tarafından katledilen 8’i Türk 10 kişinin davasını görecek Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi duruşmaları izlemek isteyen uluslararası medya kuruluşlarının çoğunluğuna ve bu meyanda hiçbir Türk basın kuruluşuna, hatta resmi Türk yetkililerine izin vermemiştir. Bu karar hukuk, adalet ve tarafsızlıkla bağdaşmamaktadır. Basın özgürlüğüne de aykırıdır. Mahkeme süreçlerinin zorunlu bir neden olmadıkça halkın bilgisine açık olmaları esastır. Mahkemenin bu kısıtlama kararı sadece dava sürecine gölge düşürmekle kalmayacak; aynı zamanda, Almanya’da toplumsal vicdanın adil ve şeffaf bir yargılamayla ırkçılık lekesinden kurtulmasını da sorunlu hale getirecektir.

Bağımsız ve adil olduğuna bugüne kadar inandığımız Alman yargı sisteminin bu davayı da aynı anlayışla göreceğine inanmak istiyoruz. Bu itibarla, özellikle Türk yetkilileri ve medya kuruluşlarının duruşmaları izlemelerine imkân sağlayacak düzenlemelerin biran önce yapılmasını talep ediyor ve bekliyoruz.”

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın