CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu’nun İsrail’in Suriye’ye saldırısı hakkındaki açıklaması

“İsrail’in saldırısı Suriye iç savaşının bir an önce sona erdirilmesi gereğine işaret etmektedir”

İsrail’in 30 Ocak tarihinde Suriye toprakları içindeki bir hedefe hava saldırısı düzenlemesi, gerekçesi ne olursa olsun, kabul edilemez bir eylemdir. Bu eylemi, bölgedeki çatışmaları derinleştirebilecek bir gösterge olarak görüyor ve kınıyoruz.

Ancak bu gelişme, daha büyük ve fevkalade kaygı verici bir gerçeğe işaret etmektedir: Suriye’de yaklaşık iki yıldır süren iç savaşın her an bölgeyi sarabilecek bir yangına dönüşme olasılığı ve tehlikesi. Rusya’nın bugün yaptığı sert açıklamalar kaygılarımızı doğrular niteliktedir. İsrail’in kimi gerekçelerle bu saldırıları sürdürmesi, İran’ın da tepkisine yol açabileceği gibi Türkiye’nin de bir tavır almasını gerektirecektir. Suriye ihtilafının bölgeselleşmesi tehlikesine karşı herkes sorumluluk almalıdır. Çünkü Suriye’deki krizin ülke dışına taşması, bölgedeki bütün devletlerin ve halkların kaybetmesi demektir.

Bu itibarla, Suriye muhalefetinin belli koşullarla Suriye yönetimiyle görüşmeye hazır olduğu yolundaki haberler doğruysa, bunun Suriye’deki krizin bütün iç ve dış taraflarınca dikkatle değerlendirilmesi gerekir. Çünkü ana hedef, Suriye’deki iç savaşın ve şiddetin bir an önce sona erdirilmesi ve ülkenin geleceğinin Suriye halkı tarafından belirlenmesinin önünü açacak demokratik bir sürecin başlatılmasıdır. Aksi takdirde Suriye’deki çatışmaların bölgeye yayılması tehlikesi büyümeye devam edecektir.

İsrail’in Suriye’ye yönelik saldırısına şimdiye kadar sessiz kalan AKP iktidarını Suriye’deki krizin bölgeselleşmesi tehlikesine karşı uyarıyoruz. AKP iktidarı şimdiye kadar izlediği çatışmacı ve saldırgan politikayı terk ederek Suriye muhalefetinin rejimle görüşmesini teşvik etmeli ve bölgedeki tansiyonu düşürecek sağduyulu adımları ivedilikle atmalıdır.

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın