Japonya Büyükelçiliği Yerel Projelere Hibe Programı kapsamında

2013 yılında değerlendirmesi yapılarak 2014 yılında uygulanacak projelerin başvuruları kabul edilmeye başlanmıştır.
Başvurusu yapılacak projelerin en geç Nisan 2014-Mart 2015 dönemine ait olması gerekmektedir. (Projenin başlangıç tarihi en erken Nisan 2014olmalıdır ve projenin en geç 1 yıl içinde tamamlanması gerekmektedir) Projeler Japonya Büyükelçiliği tarafından belirlenecek olan süre boyunca devam etmelidir. Projeler bu süre boyunca Büyükelçilikçe denetlenir.

Proje Gerçekleştirilecek Bölgeler:

Türkiye’nin tüm bölgelerinden proje başvuruları kabul edilecek olup, ülkenin her yerinde proje uygulanabilecektir. Ancak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine öncelik verilecektir.

Kimler Başvurabilir: Sivil toplum kuruluşları ve belediyeler başvuruda bulunabilirler.

İlköğretim okulları başvuru sahibi olamazlar ancak projeyi uygulama ve sürdürebilme kapasitesine sahip, proje ve bütçe yönetimi tecrübesi olan (kurumuna ait bütçesi olan ve bu bütçeyi yöneten) sivil toplum kuruluşları veya belediyeler ilköğretim okulları adına başvuruda bulunabilirler. Bu durumda Belediye veya sivil toplum kuruluşu başvuru sahibi olarak, ilköğretim okulu ise proje ortağı olarak projede yer alabilir.

Projeyi uygulama ve sürdürebilme kapasitesine sahip, proje ve bütçe yönetimi tecrübesi olan (kurumuna ait bütçesi olan ve bu bütçeyi yöneten) proje ortağı veya ortakları ile işbirliği yapmaları halinde muhtarlıklar da başvuru sahibi olarak başvuruda bulunabilirler.

Kimler Başvuramaz: Devlet kurumları, şirketler, üniversiteler, il özel idareleri, liseler, anasınıfı/anaokullarının (ilköğretim okulu bünyesinde veya bağımsız) başvuruları ile bireysel başvurular kabul edilmemektedir. Ancak, bu kurum/kuruluşlar proje ortağı olarak projeye destek verebilirler.
İlköğretim okulları başvuru sahibi olamazlar ancak projeyi uygulama ve sürdürebilme kapasitesine sahip, proje ve bütçe yönetimi tecrübesi olan (kurumuna ait bütçesi olan ve bu bütçeyi yöneten) sivil toplum kuruluşları veya belediyeler ilköğretim okulları adına başvuruda bulunabilirler. Bu durumda Belediye veya sivil toplum kuruluşu başvuru sahibi olarak, ilköğretim okulu ise proje ortağı olarak projede yer alabilir.

Proje tecrübesi ve kendi kurumlarına ait bütçeleri olmayan kurum/kuruluşlar başvuru sahibi olamazlar.

Hibe Miktarı: Proje başına sağlanabilecek maksimum hibe miktarı
10 milyon Japon Yeni’dir. (10 milyon Japon Yeni yaklaşık olarak 100.000 USD’dir.) Proje harcamaları kapsamındaki Katma Değer Vergisi

(KDV) Büyükelçilik tarafından karşılanmamaktadır. Bu nedenle proje bütçeleri en fazla 100.000USD (KDV hariç) olarak hazırlanmalıdır.

Kabul Edilen Proje Konuları: Projeler toplumdaki dezavantajlı kesimleri hedefleyen konularda, temel insanî ihtiyaçların karşılanmasına yönelik olmalıdır. Kabul edilen proje konuları aşağıdaki gibidir.

• Temel Sağlık: Koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, sağlık merkezlerinin ekipmanlarının yenilenmesi ve yeni ekipman sağlanması

• Engelliler: Engelliler için özel okul veya merkezler, üretime yönelik atölyeler

• Kalkınmada Kadın: Kadınların bölgede kalkınmasını hedefleyen beceri geliştirme, mesleki eğitim ve rehabilitasyon merkezleri

• Kamu Faydası/Diğer Dezavantajlı Kesimler: Yaşlılar için özel bakım merkezleri, huzurevleri, çocuklara ve gençlere yönelik eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, sokak çocukları veya kimsesizler için tesisler

• Kapasite Geliştirme ve Eğitim: Mesleki eğitim, özel topluluklar için kapasite geliştirme programları

Kabul Edilmeyen Proje Konuları:• Kültür, sanat, spor, turizm

• Tarım, hayvancılık

• Çevre düzenlemesi, bahçe çalışmaları

• Üniversite eğitimi projeleri

• Dini merkezlerin yapımı onarımı ve dini aktiviteler

• Araştırmalar

• Yasal danışmanlık

• Yerel düzeyde direkt etkisi olmayan konular

• Başka bir programın kısa vadedeki planlama veya uygulaması kapsamına giren projeler

• Kar amacı taşıyan projeler

• Anasınıfı, anaokulu projeleri

• Temiz su temini

Başvuru Sayısı:

Proje başvuru sayısında sınırlama yoktur. Başvuru sahipleri aynı veya farklı konularda birden fazla proje başvurusu yapabilirler.

Başvuru Tarihi: Başvuru için gerekli belgelerin

en geç 30 Mart 2013 saat 17:30’a kadar Japonya Büyükelçiliğine ulaşacak şekilde posta veya kargo yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.

Başvuru Adresi:Japonya Büyükelçiliği

Ekonomi Bölümü, Yerel Projelere Hibe Programı

Reşit Galip Caddesi, No:81 06692 Gaziosmanpaşa, Çankaya – Ankara

Tel:0.312.446 05 00 (Dâhili:14)

DETAYLI BİLGİ VE BAŞVURU FORMLARI İÇİN LÜTFEN
TIKLAYINIZ

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın