CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu’nun Türkiye-İran ilişkileri konusundaki açıklaması – 18 Ar alık 2012

İran Genelkurmay Başkanı ve İran Dışişleri Bakanı’nın Türkiye’de konuşlandırılacak Patriot füzeleri bağlamında ardı ardına yaptıkları son açıklamalar iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgenin huzuru bakımından endişe verici olup, kimseye bir yarar sağlamamaktadır. Kullanılan üslup da Türk-İran ilişkilerine hâkim olan geleneksel özenden maalesef yoksun ve rencide edicidir. İran yönetiminin söylemlerinde daha özenli davranması iyi komşuluk ilişkileri ilkesi gereğince daha yerinde olacaktır.

Bölgenin büyük güçleri olan bu iki komşu ülkenin sağlıklı ilişkilere en fazla ihtiyaç duydukları bir dönemde, kamuoyu önünde çatışan söylemlerle ikili ilişkilerindeki gerginliği tırmandırmaları son derecede hatalıdır. Tarafların bu olumsuz duruma son vermek amacıyla yapıcı bir diyaloğa girmemeleri ise bölge istikrarı için tehlikelidir.

Öte yandan, Türkiye’nin İran’ın bu konudaki görüş, değerlendirme ve rahatsızlıklarını ciddiye aldığını göstermesi gereklidir. Bunun ilk şartı da AKP iktidarının Patriot füzeleri konusunda gerçekleri önce halkımızla paylaşmasıdır. Görünen odur ki, AKP’nin Patriotlar konusunda sergilemeye devam ettiği tutarlı ve tatmin edici olmayan tutumu bölgesel tepkilere de zemin hazırlamaktadır.

CHP, karşılıklı güven ortamı sağlamak, geri dönülmesi güç gerginliklere yol açmamak ve bölge dışı ülkelerin politikalarına alet olmamak için Türkiye ve İran’ın birbirlerine karşı özenli bir dil kullanmaları ve aralarındaki güçlükleri gidermek için yapıcı ve inandırıcı bir diyaloğa girmeleri çağrısında bulunmaktadır. İki komşu ülke ilişkilerindeki sıkıntıların gereksiz bir tırmanmaya yol açmaması için taraflar sorumluluk hissiyle ve ölçülü davranmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki, Türkiye-İran ilişkilerindeki düzelme, bölgedeki sorunların çözümüne de katkı sağlayacaktır.

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu’nun Türkiye-İran ilişkileri konusundaki açıklaması – 18 Ar alık 2012 için 2 cevap

  1. Nurlu Erkan der ki:

    Teknik olarak bu yazıyı kendi ‘face’imde paylaşamıyorum?? Nedenini de bilemiyorum..Nurlu Erkan

    • chpab der ki:

      Linki kopyalayıp yapıştırarak paylaştığınızda bir sorun olmamalı. CHPEU Facebook sayfamızda sorunsuz olarak paylaşıldı. Facebook ayarlarınızı da gözden geçirmeniz faydalı olabilir. Saygılarımızla

Bir Cevap Yazın