İran: Nükleer Görüşmelerde İlerleme Sağlanmamasi Üzerine AB Yaptirimlari Arttirdi

AB’nin İran’ın nükleer programına ilişkin artmakta olan ciddi endişeleri nedeniyle Konsey bugün AB’nin ülkeye karşı kısıtlayıcı tedbirlerini ciddi ölçüde arttırdı. Konsey bugün

“İran’ın nükleer programına ilişkin artmakta olan ciddi endişeleri ile İran’ın uluslar arası yükümlülüklerinin tamamını bir an evvel yerine getirmesi gerektiğini” yineledi

. Konsey aynı zamanda AB’nin

“İkili yaklaşım çerçevesinde İran’ın nükleer meselesine diplomatik bir çözüm bulmak üzere çalışma yönündeki taahhüdünü” bir kez daha teyit etmiştir.”AB, Nükleer Silahların Yayılımını Önleme Antlaşması uyarınca İran’ın, nükleer enerjinin barışçıl amaçlar için kullanılmasına ilişkin meşru hakkına riayet ederek, İran’ın nükleer programının tamamen barışçıl amaçlara hizmet ettiği hususunda uluslar arası güveni yeniden tesis eden kapsamlı, müzakereye dayalı, uzun vadeli bir çözüm bulunmasına yönelik amacını muhafaza etmektedir.

Alınan kararlar İran’ın nükleer ve balistik programlarını ve İran hükümetinin bu programlardan sağladığı gelirleri hedef almaktadır. Bu kararlar İran’ı, yapıcı bir biçimde ciddi bir müzakere sürecine girerek uluslar arası toplumun endişelerini dikkate almaya ikna etmeyi amaçlamaktadır. Yaptırımların hedefi İran halkı değildir.

Konsey özellikle, AB’deki finans kuruluşlarının İran’ın nükleer programına ya da balistik füze geliştirilmesine katkıda bulunabilecek fonları işleme almamalarını sağlamak üzere ilave tedbirler almıştır. Bu sebepten dolayı, önceden ulusal makamlar tarafından katı koşullar altında net bir yetki verilmediği sürece, Avrupa bankaları ile İran bankaları arasındaki her türlü işlemi yasaklamıştır. Bu koşullar altında, ancak izin verilen ticari faaliyetler devam edebilir. Ayrıca, Konsey İran Merkez Bankasına yönelik kısıtlayıcı tedbirleri de güçlendirme kararı almıştır.

Konsey bunlara ilaveten İran’ın nükleer ve balistik programları ile bağlantılı başka malzemelerin de İran’a ve İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından kontrol edilen endüstrilere ihracatını yasaklamıştır. Bu yasaklama kapsamında özellikle grafit, ham ya da yarı-işlenmiş metaller –örneğin alüminyum ve çelik- ayrıca endüstriyel süreçlerin entegrasyonuna yönelik yazılımlar yer almaktadır. Bunlara ek olarak, yasaklama bunlarla bağlantılı teknik ve mali desteği de içermektedir.

Konsey ayrıca İran’dan AB’ye doğal gaz ithalatını da yasaklamıştır. Hem gaz ithalatı, alımı ve sevkiyatı hem de bu faaliyetlerle bağlantılı finansman ve sigortalar söz konusu yasaklama kapsamına dâhildir. Bunlara ilaveten, Konsey İran’daki petrol, doğal gaz ve petrokimya endüstrileriyle bağlantılı kilit malzemeler üzerindeki mevcut ihracat yasağını da genişletme kararı almıştır. AB yurttaşlarına ve vatandaşların ait gemiler artık İran petrolünü ve petrokimya ürünlerini taşımak ya da depolamak için kullanılamayacak. Ayrıca AB şirketlerinin İran için yeni petrol gemisi yapım işlerine katılması yasaklanacak ve İran’a kilit denizcilik ekipmanları ve gemi yapım ve bakım teknolojisi aktarılamayacak.

Konsey ayrıca İran petrol ve kargo gemileri için bandıra ve tasnif hizmetlerini de yasakladı. AB aynı zamanda yeni kısa süreli ihracat kredileri, teminat ya da sigorta yoluyla İran ile ticaretin desteklenmesine son verme kararı aldı. Orta ve uzun vadeli taahhütlere girilmesi daha önceden yasaklanmıştı.

Son olarak, Konsey İran hükümetine ciddi mali destek sağlayan ve İran nükleer programına dâhil olduğu bilinen 34 İran şirketini daha varlık dondurma ve seyahat yasağı ile hedef almıştır. Bunlar özellikle, petrol, doğalgaz ve finans sektörü alanında faaliyet gösteren kuruluşlardır.

Konsey’in kabul etmesi beklenen uygulama mevzuatı hangi malların ihracat yasağı kapsamında girdiğini açıkça belirtecek.

Bugün alınan kararlar, ek şirket isimleriyle beraber, 16 Ekim 2012 tarihli resmi gazetede yayınlandi.

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın