Avrupa Birligi-Turkiye iliskileri gundemi: AB Turkiye Ilerleme Raporu 2012

Avrupa Komisyonu, Çarşamba günü aralarında Türkiye’nin de bulunduğu AB adayları için yıllık ilerleme raporunu sunacak. Alman Die Welt gazetesi, rapordan ayrıntılar yayınladı. Raporda, özellikle Türk yargı sistemine eleştiriler göze çarpıyor. Raporda aynı zamanda geçtiğimiz Mayıs ayında kaçak göç alanında AB ile yapılan anlaşmaya rağmen Türkiye’nin yeterli işbirliğinde bulunmadığı eleştirisinde bulunuluyor.

Zeynep Göğüş, Cumhuriyet gazetesindeki köşe yazısında Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecindeki tıkanmayı değerlendirdi.

Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmesinin ardından bu 11 Ekim’de ilk kez kutlanacak olan Uluslararası Kız Çocuklar Günü’nden önce açıklanan veriler, Türkiye için karamsar bir tablo çiziyor. Türkiye, yüzde 14’lük çocuk gelin oranıyla, Avrupa’da sorunun en yaygın ikinci ülke.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ‘Türkiye bu anayasayla AB’ye giremez’ dedi ve Türkiye’nin gerçekten sivil bir anayasaya kavuşması gerektiğini ifade etti. Bağış, ‘AB üyesi ülkelerin geçmişlerine baktığınızda benzer yaşanmış olayları görüyoruz’ dedi.

AB’den, Erasmus öğrenci değişim programı için bütçe sıkıntısı yaşandığı yönünde açıklamalar gelmesi üzerine AB Bakanlığı, bu sıkıntının programa katılım için mali katkı ödeyen Türkiye için söz konusu olmadığını açıkladı. Komisyon’un da bu durumu Türkiye’ye bildirdiğini belirten AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ‘Ülkemizin Erasmus bütçesi güvence altındadır, AB bütçesindeki gelişmelere doğrudan bağlı değildir’ dedi.

Avrupa Birliği’nden Pazar günü gerçekleşen Ak Parti Olağan Kongresi’nde bazı basın kuruluşlarına akreditasyon verilmemesine tepki geldi. Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada bu tür uygulamaların demokratik toplumlarda yerinin bulunmadığı ifade edildi.

İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin AB vizyonuna vurgu yaparak bu konuda hiçbir tereddüt bulunmadığını kaydetti.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, AB ile Tunus arasındaki imtiyazlık ortaklık anlaşmasıyla ilgili olarak ‘AB bize satamadığı kullanım süreci geçmiş ilacını, anlaşılan şimdi yeni düzeni için her şeye razı durumda bekleyen Tunus’a satmak istiyor’ dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye için bu ay açıklayacağı 2012 İlerleme Raporu ile ilgili olarak, ‘Bizim için önemli olan bizim kendi kendimize verdiğimiz ilerleme raporudur’ dedi ve yıl sonunda hangi hedeflerin gerçekleştirildiğini, hangilerinde eksikler olduğunu içeren bir rapor yayımlayacaklarını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’de tutuklu sekiz milletvekilinin durumunu Avrupa platformuna taşındı. CHP’li üyelerin girişimiyle, çoğunluğu Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Sosyalist Grubu’na üye 30 Avrupalı parlamenterin imzasıyla yayımlanan bildiride, tutuklu milletvekillerinin durumu ‘endişe verici’ olarak tanımlanıp, kendileriyle dayanışma içinde olunduğu vurgulanıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin haftasonu gerçekleşen olağan kongresinde yaptığı 2.5 saatlik konuşmada Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine hiç değinmemiş olmasına yönelik eleştirilere, ‘AB ile yürüttüğümüz katılım müzakereleri Kafkaslar veya Türk dünyasıyla ilişkilerimize mani değil’ diyerek yanıt verdi.

* AB’nin Geleceği

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, önümüzdeki bahar gerçekleşecek genel seçimde aday olmayabileceğini ve Mario Monti’nin, merkez sağ hükümetin başında kalabileceğini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, borç krizinin başlamasından bu yana ilk kez Yunanistan’a bir ziyaret düzenliyor. Başkent Atina merkezinin büyük bölümünde prostestolar yasaklandı, ancak parlamento önünde toplanan çok sayıda gösterici polisle çatıştı. Yunanistan’da Merkel yönetimi öncülüğünde uygulanan kemer sıkma önlemlerine büyük tepki bulunuyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Euro krizinin başlamasından bu yana ilk kez Salı günü Yunanistan’ı ziyaret edecek. Atina polisi, gün boyunca şehir merkezlerindeki gösterilerin yasaklandığını açıkladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, gerekirse Avrupa Birliği’nin gelecek uzun dönem bütçesini veto edebileceklerini söyledi. Cameron aynı zamanda ileride, biri Euro Bölgesi, diğeri de Euro Bölgesi’nin dışındaki ülkeler için olmak üzere iki farklı AB bütçesinin olması gerektiğini savundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Salı günü Yunanistan’ın başkenti Atina’yı ziyaret edecek. Sendikalar, ziyarete karşı iş durdurma eylemi ve gösterilere hazırlanıyor.

Yunanistan’da alacaklarını isteyen öfkeli tesane çalışanları, Savunma Bakanlığı’nı bastı.

Avrupa Parlamentosu Bütçe Komisyonu Başkanı Alain Lamassoure, kemer sıkan AB ülkelerinin 2012 bütçesinde talep ettiği kesintiler sebebiyle aralarında Erasmus öğrenci değişim programının da bulunduğu bazı sosyal projelerin iflas etmek üzere olduğunu söyledi.

* Çevre ve İklim

AB’den yapılan açıklamaya göre, karbondioksit emisyonlarının azaltımı için 2030 hedeflerinin, 2014’te gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce açıklanması beklenmiyor.

Monako Prensi II. Albert, Turkish Policy Quarterly için Akdeniz havzasını bekleyen çevresel tehditlere dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Birleşmiş Milletler’den bir raportör, Macaristan’da bir alüminyum fabrikasında yaşanan kazanın ardından etrafa zehirli çamur yayılmasıyla meydana gelen felaketi çevreye etkileri ve insan hakları açısından inceleyecek.

Avrupa Birliği’nin hazırladığı rapor, Avrupa’daki nükleer santraller için yürütülen stres testlerinin, santrallerde yaşanan yüzlerce sorunun üstesinden gelebilmek için 25 milyar Euro’ya kadar ek yatırım gerektiğini ortaya koyuyor.

Avrupa Komisyonu, deniz taşımacılığının çevre üzerindeki olumsuz etkisini azaltmaya yönelik olarak, 2013 başında bu alandan kaynaklanan emisyonları takip edecek bir sistem getirmeyi planladığını açıkladı.

* Enerji

Dundee Üniversitesi Enerji, Petrol ve Maden Kanunları ve Politikaları Merkezi’nde misafir araştırmacı olan George Stavris, Turkish Policy Quarterly için kaleme aldığı makalede, Kıbrıs sorununda yeni bir faktör olarak ortaya çıkan Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz rezervlerini değerlendirdi.

Rusya ve Ukrayna, nükleer yakıt tesisi inşaatına başladı. Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov, tesisin Ukrayna’nın enerjideki bağımlılığını azaltacağını söyledi. Uzmanlar, bu tesisin Rus yapımı nükleer santrali bulunan Doğu Avrupa ülkeleri için olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

İran’a petrol ambargosu uygulayan Avrupa Birliği, şimdi de nükleer programı sebebiyle baskı altında bulunan ülkeden doğalgaz ithalatını yasaklamaya hazırlanıyor. AB kaynakları böyle bir hamlenin, transit ülke Türkiye’yi dışlama riskinin de bulunduğunu, ancak bu riskin alınması gerektiğini söyledi.

Litvanyalılar, 14 Ekim’de gerçekleşecek genel seçimde aynı zamanda Visaginas nükleer santralinin inşasına yönelik referandumda da oy kullanacak. Öte yandan Bulgarların da Belene nükleer santralinin geleceği için yıl sonuna kadar referanduma gitmesi olası.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’a sunulan bir araştırmanın sonuçlarına göre ülkede 464 milyar Euro’luk doğalgaz rezervi bulunuyor olabilir. Araştırma sonuçları doğru çıkarsa ülkenin kötü talihinin tersine dönmesi de mümkün olabilecek.

Kaynak: Euractiv.com.tr

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın