CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu, “AKP’nin Irak’ta idama mahkûm edilen Haşimi’ye kışkırtıcı bir edayla sahip çıkması Türkiye-Irak ilişkilerinde bardağı taşıran son damla olabilir” dedi.

faruk logoglu

-“Türkiye-Irak ilişkileri kontrolsüz ve ulusal güvenliğimiz açısından tehlikeli bir mecrada seyretmektedir.  Ankara’nın Bağdat’la temasları kopma noktasına gelirken, ağırlık Erbil’e kaymıştır. Bağdat dışlanmakta ve yok sayılmaktadır” diyen Loğoğlu yazılı bir açıklama yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu’nun açıklaması şöyle;

“Türkiye-Irak ilişkileri kontrolsüz ve ulusal güvenliğimiz açısından tehlikeli bir mecrada seyretmektedir.  Ankara’nın Bağdat’la temasları kopma noktasına gelirken, ağırlık Erbil’e kaymıştır.  AKP Hükümeti, Irak Merkezi Hükümeti’nin uyarılarına rağmen, petrol anlaşmaları başta olmak üzere, Kürdistan Bölgesel Yönetimiyle yoğun ilişkiler kurmaktadır.   Bağdat dışlanmakta ve yok sayılmaktadır.  Şimdi ise, AKP’nin Irak’ta idama mahkûm edilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi’ye kışkırtıcı bir edayla sahip çıkması Türkiye-Irak ilişkilerinde bardağı taşıran son damla olabilir.

AKP iktidarı, Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devleti kimliğine yakışır bir ciddiyet ve vakarla hareket edeceğine yine mezhepsel ilhamlardan hareketle ve adeta bir aşiret zihniyetiyle Haşimi konusunu Irak’a meydan okuma vesilesi yapmaya devam etmektedir.  Oysa AKP iktidarı, güvenliği ve adil yargılanma koşulları sağlandığı takdirde Irak’a dönmeye hazır olduğunu bizzat ifade eden Haşimi’nin görüşleri doğrultusunda Irak Hükümetiyle görüşerek bir orta yol bulmaya ve tansiyonu düşürmeye çalışmalıydı.  Gelinen noktada AKP, diplomasi yöntemlerini kullanmayarak kendisini ve ülkemizi köşeye hapsetmiştir.  İzlenen Irak siyaseti hangi ilke ve değerlere dayanmaktadır?  Bu siyaset Türkiye’ye hangi yararları sağlamaktadır?  AKP’nin Irak politikası komşu ülkenin toprak bütünlüğü ve istikrarı üzerinde ne gibi etkiler yapmaktadır?  AKP, Arap dünyasını mezhep ekseninde ikiye mi bölmeye çalışmaktadır?  AKP iktidarı bu politikasıyla ülkemize, Irak’a ve bölgeye zarar vermekte ve istikrarsızlaştırmaktadır.

AKP iktidarını bu kez de uyarıyoruz! Türk dış politikası kimsenin özel alanı veya akademik oyuncağı değildir.  Hükümet, Irak politikasını süratle gözden geçirip uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilke ve esasları zeminine oturtmadığı takdirde, sonuçları ülkemiz ve bölgemiz için ağır, sorumlusu da AKP olacaktır.

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın