AB, telekom şirketlerinin radyo dalgalarını paylaşmasını istiyor

Avrupa Komisyonu, internet kullanımındaki artışla kaynakların azalması sebebiyle telekom şirketlerinin, mobil ve genişbant hizmetleri için kullandığı radyo frekanslarını paylaşmasını istiyor.

Avrupa ekonomilerinin, akıllı telefon ve tablet bilgisayarların getirdiği veri trafiği talebini karşılayabilmek için mobil ve internet teknolojilerini taşıyan radyo dalgalarından daha etkin faydalanması gerekiyor.

Avrupa Komisyonu, akıllı telefon trafiğinin yarısından fazlasının Wi-Fi ağlar üzerinden gerçekleştiğini ve bu trafiğin, mobil ağlardan 4 ile 6 kat daha fazla arttığını söyledi.

1990’lı yıllarda serbest pazara geçilmesiyle birlikte bu radyo dalgası spekturumunun bazı kısımlarına sahip olan şirketler, bunları en değerli varlıkları arasında görüyor ve paylaşmaktan kaçınıyor.

Bu spektrumun sınırlı bir kaynak olması da yalnızca belirli bir miktar trafiğin sağlanabileceği anlamına geliyor. Eğer spektrumun bitişik parçalarına sahipseniz, daha fazla trafiğe yer verebiliyorsunuz. Ancak sahip olduğunuz parçalar, başkalarının sahip olduğu parçalarla bölünüyorsa o kadar çok trafik sağlayamıyorsunuz.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Ryan Heath, ‘Burada spektrumda gördüğümüz, 27 ülkeye yayılan, olağanüstü küçük parçalara bölünmüş olması. Elbette, bu kaynağı kullanmanın en iyi yolu değil’ dedi.

Şimdilik bağlayıcılığı bulunmayan Komisyon teklifi, spektrumda parça sahibi olmayan şirketlerin, sahip olanlarla paylaşım için müzakere yürütebilmesini ve bunun sonucunda çıkan anlaşmaların ulusal düzenleyiciler tarafından onaylanmasını talep edebilmesini öngörüyor.

Komisyon, bu anlaşmaların spekturumun bir kısmının ya da boş olduğu zamanlarda kullanımının ağ kurma maliyetlerinin bir kısmını telafi etmesini sağlayabileceğini söyledi.

Spektrumdaki dilimlerini almak için ihaleler sırasında yüksek ücretler ödeyen telekomünikasyon şirketleri, bunun karşılığında kendilerine yeterli kazanç sağlanmaması durumunda bu kaynağı paylaşmak istemeyebilir.

Bazı ülkelerde, spektrumda parça sahibi olmayan şirketlerin de mobil hizmetler sunabilmesini sağlayan bazı adımlar atılmış durumda.

Fransa’da dördüncü jenerasyon mobil lisansı ihalesini alan üç şirketin, 800MHz bandında mobil sanal ağ operatörlerine (MVNO) toplu erişim sağlaması şartı getirilmişti. Bu sayede MVNO’lar, kendi spektrumlarına sahip olmadan da tüketicilere mobil hizmetler sunabiliyor.

800 MHZ, taşıyabildiği veri, uzun menzil ve binaların içinden geçebilme arasında kurulan denge sayesinde en değerli bant olarak değerlendiriliyor.

Avrupa Komisyonu, binalardaki elektrik tüketimini kayıt altına alabilmek gibi inovasyonlara yer açmak için spektrum üzerinde şirketlerin hakimiyetini hafifletmek istiyor.

AB rekabet otorileri, İngiltere’nin en büyük mobil operatörü ve Orange ve T-Mobile ağlarının sahibi Everything Everywhere’i, spektrumunun bir kısmını rakibi Three’ye aktarmaya zorlamıştı.

Heath, Komisyon tekliflerinin hizmetin kalitesini düşürmeyeceğini söyledi ve spektrum haklarının değiş tokuş edileceği ikincil bir pazar oluşturulması imkanının bulunduğunu kaydetti.

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın