Venedik Komisyonu Başkanı Buquicchio: ‘Başkanlık sistemi Türkiye için riskli’

buquicchio.jpgAvrupa Konseyi’nin anayasal işlerden sorumlu birimi Venedik Komisyonu’nun Başkanı Gianni Buquicchio, başkanlık ve yarı başkanlık sistemiyle ilgili uyarılarda bulundu. Türkiye için başkanlık ya da yarı başkanlık sistemini ‘riskli’ gördüklerini açıklayan Buquicchio, kuvvetli liberal geleneği olmayan ülkelerde güçlü yetkilerle donanmış başkanlık sistemlerinin sık sık otoriter hükümetler doğurduğunu söyledi.

Zaman gazetesine konuşan Buquicchio, 1982 Anayasası’nın askeri müdahale eseri olduğuna dikkat çekerek, ‘Bu defa devleti değil, vatandaşı koruyan bir anayasa yapılacağını ümit ediyorum.’ dedi. Buquicchio, yeni anayasanın daha adem-i merkeziyetçi bir anlayışla kaleme alınacağını umduğunu söyledi.

Komisyon Başkanı aynı zamanda Türk yetkililerin geçtiğimiz yıl anayasa reform sürecinde Venedik Komisyonu ile işbirliği niyetlerini dile getirmelerine rağmen bunun henüz gerçekleşmediğini belirtti.

Anayasa sürecinde sıkça gündeme gelen ‘başkanlık’ ve ‘yarı başkanlık’ sistemi konusuna da değinen Buquicchio, kurumunun hangi siyasi sistemin ideal olacağı konusunda herhangi bir fikir beyan etmesinin mümkün olmadığını vurguladı, ancak Türkiye’de başkanlık sistemiyle ilgili uyarılarda bulundu.

Parlamenter sistemin Türkiye’de iyi işlediğine işaret eden Komisyon Başkanı, Avrupa ülkelerinin çoğunda kullanılan parlamenter sistemden uzaklaşmayı öngören bir değişikliğin ‘çok ikna edici bir izahı mecbur kıldığını’ ifade etti.

Türkiye için başkanlık ya da yarı başkanlık sistemini ‘riskli’ gördüklerini açıklayan Buquicchio, kuvvetli liberal geleneği olmayan ülkelerde güçlü yetkilerle donanmış başkanlık sistemlerinin sık sık otoriter hükümetler doğurduğu uyarısında bulundu.

Türkiye özelinde başkanlık ya da yarı başkanlık sistemine geçmeyi meşrulaştıracak bir sebep görmekte zorlandıklarını ifade eden Buquicchio, ‘Yeni anayasanın amacı tam da aslında ülkeyi otoriter yapılardan uzaklaştırmaktır. Böylesi bir adım, bu yüzden bu reformun asıl amacı ve ruhuna aykırı olacaktır’ dedi.

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın