AKP’nin kürtaj yasası fikri uluslararası basında geniş tepki topladı

Başbakanın kürtaj hakkında konuşmaları ve kürtajla ilgili bir yasa çıkarılacağının açıklanması uluslararası basında da yer buldu Le Monde gazetesi haberi şu başlıkla duyurdu:

"Recep Tayyip Erdoğan; ‘Türk kadınlarının vajinasının bekçisi"

"Başbakan kürtaja karşı çıktı, bunu bir "cinayete" benzetti. Feminist örgütlerin tepkisini çekti."

Independent gazetesi, "Kürtaj, siviller üzerine hava saldırısı yapmak gibidir" derken, Christian Post "Kürtajı cinayete benzeten Türk başbakan, ‘kadın düşmanı’ ilan edildi." ifadesini kullandı.

Uluslararası basında yer alan diğer haberler ve Le Monde gazetesindeki haberin tam metni aşağıdadır:

Le Figaro

"Türkiye: Kürtaja kısıtlama mı geliyor?"

Haberdeki mıhafazakar-islamcı hükümetin yasal kürtaj süresini kısıtlayacak bir yasa hazırlığında olduğu anlatılırken, Avrupa Birliği’ne girmek isteyen bir ülkede, yasa projesinin feminist örgütlerin tepkisini çektiğine değiniliyor.

Independent

"Kürtaj, siviller üzerine hava saldırısı yapmak gibidir" : Türk Başbakanı’nın sözleri kadınların öfkesine sebep oldu.

Independent, haberinde kadınların tepkisini vurgularken CHP milletvekili Şafak Pavey’in sözlerine de yer verdi. Pavey, sözleriyle, Erdoğan’ın 2005’te de benzer açıklamalar yaparak Avrupa Birliği’ni Türk nüfusunu azaltmak amaölı Türkiye’de doğum kontrolü desteklemekle suçladığını hatırlatıyor. Pavey, başbakanın ne Uludere, ne kürtaj, ne de sezaryen doğum ile ilgilendiğini sadece paranoya ve kaos yaratmak istediğini de sözlerine ekliyor. Independent, Türkiye’de 2009 yılında 60 bin olan kürtaj sayısının, geçen yıl 70 bini geçtiğini de yazdı.

Wall Street Journal

"Türk başbakanı kürtaj tartışmasına girdi, öfke topladı."

WSJ, habeinde CHP Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka’nın "Erdoğan, vajina bekçiliğini bıraksın" sözüne de yer verdi. Erdoğan’ın retorik olarak vatandaşların yatak odasına girdiğini söyleyen WSJ, bunun ilk olmadığını da daha önceki üç çocuk önerisini hatırlatarak belirtti.

Washington Post

Başbakanın kürtajı cinayete benzetmesinin ardından, Türkiye kürtaj sayısını azaltmaya çalışacak.

Washington Post, haberinde Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in sözlerine de yer verdi.

Sydney Morning Herald

"Başbakan: Kürtaj cinayettir."

Haberin manşetinde Erdoğan’ın sözünü kullanan Sydney Morning Herald, ‘cinayet’ benzetmesinin yarattığı öfkeyi vurguladı.

Christian Post

"Kürtajı cinayete benzeten Türk başbakan, ‘kadın düşmanı’ ilan edildi."

Christian Post, başbakanın sözlerine öfkelenen kadınların Erdoğan’ı "kadın düşmanı" ilan ettiğini yazdı. Kadınların bu sözlere yönelik eylemini de haberine ekleyen Christian Post, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu başkanı Canan Güllü’nün başbakanın sözlerini çok büyük bir yanlış olarak değerlendirdiğini de belirtti. Fatma Şahin’in ise başbakanı destekleyerek Türkiye’deki sezaryen oranının Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü orandan yüksek olduğunu söylediğini de ekledi.

International Business Times

"Erdoğan’ın kürtaj karşıtı yorumları eleştiri topladı"

International Business Times, başbakanın kadınlardan tepki aldığını söyledi ve Center for Reproductive Rights’ın küresel hukuk programının başındaki Lilian Sepulveda’nın "Erdoğan’ın yorumları, Türk kadınlarının hayatını ve sağlığını hiç umursamadığını açıkça gösteriyor" sözlerine yer verdi. IBT, 1983’ten beri yasal olan kürtajın daha önce herhangi bir siyasi tartışmaya alet edilmediğini, Erdoğan’ın bu çıkışının ‘kafa karıştırıcı’ olduğunu da yazdı. IBT, haberinde pek çok istatistiğe de yer verdi. Birleşmiş Milletler’den aldığı istatistiklere göre Türkiye’de 2008 yılında 1000 kadından 14.8’inin kürtaj yaptırmış ve aslında bunun dünya (28) ve Avrupa (27) ortalamalarının altında. IBT, Erdoğan’ın bu çıkışının din ile bir ilgisi olmadığını, başbakanın Türkiye’nin düşüşte olan doğum oranı hakkında endişelendiğini, ‘üç çocuk’ önerisini de hatırlatarak vurguladı. IBT, Türkiye’nin batısında doğum oranının neredeyse batı Avrupa ile eşitlenerek yüzde 1.5’a düştüğünü ve bir ülkenin nüfusunu devam ettirebilmek için bu oranın yüzde 2.1 olması gerektiğini de yazdı.

Radio Netherlands

"Türkiyeli kadınlar, kürtajı cinayete benzeten başbakana öfkeli."

Kadın derneklerinin başbakanın sözlerine büyük tepki gösterdiğini yazan Radio Netherlands, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin islami köklerine vurgu yaparak, 2004 yılında hükümetin zinayı yasadışı kılacak bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığını ve Avrupa Birliği’nin baskısıyla bu tasarıdan vaz geçildiğini hatırlattı.

Al Arabiya

"Türk hükümeti kürtaj sınırını düşürmek istiyor."

Al Arabiya, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın "Kürtah bir aile planlama yöntemi olarak kullanılmamalı" sözlerine yer verdi. Akdağ ve Erdoğan’ın sözlerine eşit ağırlıkta yer veren Al Arabiya da AKP’nin islami köklerine, 2004’te konuşulan zina yasasına ve Erdoğan’ın durmadan tekrarladığı ‘üç çocuk’ önerisine göndermelerde bulundu.

"Gardien du vagin des femmes turques"

LE MONDE | 29 mai 2012 | Guillaume Perrier (Istanbul, correspondance)

Pour lui, l’avortement relève même de la conspiration contre les intérêts de la turquie" ; "la lutte contre l’avortement est un vieux cheval de bataille au sein de la mouvance islamiste turque, dont m. erdogan est issu.

Critiqué de toutes parts pour ses excès d’autoritarisme, le premier ministre turc recep tayyip erdogan a ouvert un nouveau front, cette fois avec les organisations féministes, qui manifestent mardi 29 mai, dans la capitale ankara. vendredi, m. erdogan a violemment pris position contre l’avortement, le comparant à "un meurtre", devant les sections féminines de son parti à istanbul.

Pour lui, l’avortement relève même de la conspiration contre les intérêts de la turquie. "je m’oppose aux naissances par césarienne et aux avortements, et je sais que c’est pratiqué à dessein. ce sont des mesures destinées à empêcher la population de ce pays de s’accroître. je vois l’avortement comme un meurtre. (…) chaque avortement est un uludere", a-t-il déclaré, faisant allusion au raid aérien turc qui a tué 34 contrebandiers kurdes, à uludere, en décembre 2011, et pour lequel son gouvernement est mis en cause ces jours-ci.

m. erdogan avait déjà pris l’habitude d’intervenir pour exhorter les femmes à "faire trois enfants", afin de relancer la natalité turque. l’indice de fécondité est tombé à 2,09 en 2011. mais c’est la première fois qu’il s’en prend publiquement à l’avortement, légalisé en turquie depuis les années 1980. "il doit cesser de se comporter comme le gardien du vagin des femmes turques. le régime totalitaire en est arrivé au point où il intervient dans la vie privée", a protesté la députée du parti républicain du peuple (chp, opposition), aylin nazliaka. "dans un congrès consacré aux femmes, le premier ministre aurait dû parler de chômage, de violence domestique, ou de leur place dans la vie politique, plutôt que de faire de la politique sur le corps des femmes", estime pour sa part, canan güllü, la présidente de la fédération des associations féministes.

Mais la lutte contre l’avortement est un vieux cheval de bataille au sein de la mouvance islamiste turque, dont m. erdogan est issu, qui constitue le socle de l’akp. ainsi, sare davutoglu, obstétricienne et épouse de l’influent ministre des affaires étrangères ahmet davutoglu, milite activement au sein d’une fondation antiavortement. la ministre de la famille fatma sahin l’a confirmé en prenant la défense du premier ministre : "il est hors de question que nous transigions sur le droit à la vie en tant que principe politique", a-t-elle affirmé.

la gauche turque et les milieux laïcs s’inquiètent du nouveau modèle de société promu par le parti islamo-conservateur, au pouvoir depuis près de dix ans. peu de temps avant cette diatribe, m. erdogan était parti en guerre contre les théâtres et leurs programmations "obscènes", menaçant de les privatiser, ce qui souleva la réprobation des milieux artistiques… en avril, le gouverneur d’afyon, petite ville de l’ouest a décrété l’interdiction de consommation d’alcool dans les lieux ouverts pour lutter contre la criminalité.

http://www.lemonde.fr/…210.html?xtmc=erdogan&xtcr=1

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın