Avrupa Parlamentosu “2020 Perspektifinde Türkiye’de Kadınlar” başlıklı karar tasarısı kabul edildi (raporun orjinal metni)

Avrupa Parlamentosu “2020 Perspektifinde Türkiye’de Kadınlar” başlıklı karar tasarısını bu hafta Strazburg’da oyladı.  Emine Bozkurt’un hazırladığı rapor 590 oyla kabul edildi. Tam metnini indirmek için tıklayınız:

2020 Perspective for women in Turkey

Avrupa Parlamentosu’nun “2020 Perspektifinde Türkiye’de Kadınlar” başlıklı raporu genel kurulda kabul edildi. Raporda, kadın hakları konusunun yeni anayasa kapsamında alınması çağrısında bulunuluyor. Avrupa Komisyonu’ndan ise kadın hakları konusunun Yargı ve Temel Haklar faslının bir parçası olarak Pozitif Gündem çerçevesinde alınacağı açıklaması geldi.

Raporu kaleme alan AP üyesi Emine Bozkurt, CHA’nın aktardığına göre ‘AB’ye damsız girilmez! Yıllardır bunu söylüyorum ve bugün AB Parlamentosu da bunu destekledi. Tabii yapılacak reformlara AB desteği sağlanması çok önemli. Bu nedenle kadın hakları konusunun Pozitif Gündem’in temel haklar ile ilgili 23. fasıl çalışma grubunda ele alınacak olması çok önemli.’ şeklinde konuştu.

Rapor hakkında Pazartesi gecesi genel kurulda düzenlenen oturumda söz alan Avrupa Komisyonu temsilcisi Cecilia Malmström ise, Türkiye’de kadın hakları konusunda yasal mevzuatın yeterli olmadığını ama sorunun aynı zamanda yürürlükteki yasal çerçevenin uygulanmamasından kaynaklandığını dile getirdi.

Ntvmsnbc’den Kayhan Karaca’nın haberine göre namus cinayetleri, zorla evlendirmeler ve aile içi şiddetin sorun olmaya devam ettiğini söyleyen Malmström, kadın hakları konusunun Yargı ve Temel Haklar faslının parçası olduğunu ve Pozitif Gündem kapsamında ele alınacağını bildirdi.

Raporu kaleme alan Türk kökenli Hollandalı parlamenter Emine Bozkurt ise Türkiye’de kadın hakları konusunda son yıllarda adım atılmaya başlanmakla birlikte bu adımların yeterli olmadığını ve bu durumun görüşme fırsatı bulduğu bakanlar tarafından da dile getirildiğini söyledi.

KADIN HAKLARI ANAYASA’DA YER ALSIN 

Kadın haklarının yeni anayasa kapsamına alınmasını isteyen Bozkurt, Avrupa Komisyonu’na kadın hakları konusunun da ele alınacağı 23 numaralı Yargı ve Temel Haklar başlıklı müzakere faslını açma çağrısında bulundu.

Rapor Türkiye’de kadın hakları ve cinsiyet eşitiliği konularını yasal çerçeve, kadına yönelik şiddet, kadınların iş piyasası ve siyasete katılımı ve 2020 perspektifinde atılması gereken adımlar başlıkları altında topluyor. Euractiv.

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın