İzlanda’da ‘soykırım’ hazırlığı

Ermeni diasporası, Türkiye’yi soykırım yapmakla suçlayan ülkeler listesine İzlanda’yı da katmak için harekete geçti.

Ermenistan devletine yakınlığı ile bilinen Panarmenian sitesi, Hareket Partisi Milletvekili Margrit Tryggvadyttir’in, İzlanda Parlamentosu’nun soykırım iddialarını kabul etmesi için yasa teklifi hazırladığını duyurdu. Tryggvadyttir’in, Fransa Parlamentosu’nu örnek alarak teklif hazırladığını savunan Panarmenian, öneriye parlamentodaki bir diğer parti olan Dayanışma ve Gelecek Partisi’nden de destek geldiğini bildirdi. Bu partiye mensup Birgitta Jynsdyttir, Lilja Mysesdyttir Gupmundur Steingrhmsson’un teklifin parlamentonun gündemine alınıp oylanması için yoğun çaba sarfettikleri belirtildi.

Kabul etmiş ülkeler

Uruguay, Kıbrıs Rum Kesimi, Arjantin, Rusya, Kanada, Yunanistan, Lübnan, Belçika, Fransa, İsveç, İtalya, İsviçre, Slovakya, Hollanda, Polonya, Almanya, Venezuela, Litvanya ve Şili, Ermeni soykırımı iddialarını parlamentolarında kabul etmiş ülkeler arasında yer alıyor. Bunlardan Belçika, İsveç, İsviçre, Slovakya, Almanya ve Litvanya, soykırımdan sadece Osmanlı İmparatorluğu’nu sorumlu tutuyor. Avrupa Parlamentosu da 1987’de iddiaları kabul etti ancak günümüz Türkiye’sinin bundan sorumlu tutulamayacağının altını çizdi.

Yeni suç duyurusu

İsviçre’de ise Ermeni kökenliler, AB Bakanı Egemen Bağış hakkında yeniden suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Panarmenian’a göre İsviçre Ermeni Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Andreas Dreisiebner, Bağış’ın geçen Ocak ayında Davos Zirvesi’de “bilinçli ırkçı” açıklamalarda bulunarak soykırımı inkar etiğini savundu. Bağış hakkında yeniden suç duyurusunda bulunup dava açılması için girişimde bulunacaklarını açıklayan Dreisiebner, Türk bakan için daha önce yapılmış suç duyurusunun İsviçre Federal Savcılığı’nca iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler göz önünde bulundurularak geri çevrilmesini, “İsviçre’nin ayıbı” olarak niteledi.

Hürriyet, 18-04-2012

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın