Avrupa Birligi Gündemi Gelişmeleri

Aşağıda Avrupa Birliği gündemini içeren ingilizce haber içeriklerinden hazırlanan Türkçe özetleri bulabilirsiniz.

Avrupa Birliği’ni sağlam bir yapıya kavuşturup, daha istikrarlı bir sistem haline girmesi hedefiyle yola çıkılan Avrupa ortak para bölgesinde mali birlik kurulması çalışmaları tüm hızıyla devam ederken bazı uzmanlar bu çalışmaların yeterli olmadığı yönünde görüş bildirdi. Üye devletlerden İngiltere’nin karşı çıkması üzerine gündeme getirilemeyen sözkonusu birlik anlaşmasının süresi Komisyon tarafından beş yıl ile sınırlandırılmak isteniyor.  Bütün üye ülkelerin borç frenini anayasalarına geçirmesi öngörülen anlaşma ile ilgili görüşmelerin planlandığı gibi  ay sonunda tamamlanması halinde anlaşma Mart ayında yürürlüğe girecek.(İnternet başlantısı için:  http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15651977,00.html )

Macaristan’da 1 Ocak’ta yürürlüğe giren ve ülkenin adı değiştirilerek ‘’Cumhuriyet’’ kelimesinin çıkarılmasını kapsayan yeni anayasayı birçok sivil toplum örgütü önderliğinde toplanan on binlerce kişi ‘’Cumhuriyet yeniden gelecek’’ sloganı ile protesto etti. Protestocular Başbakan Victor Orban’ı diktatörlük kurmakla suçladı ve yeni Macaristan Anayasası’nın gelecekte kurulacak hükümetleri de güç durumda bırakacağı savunuldu. Bütün bunlara ve Avrupa’dan ve Amerika’dan birçok siyasetçinin eleştirilerine rağmen Macaristan yönetimi geri adım atmadı. (İnternet bağlantısı için: (http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15642977,00.html )

Almanya Cumhurbaşkanı’na yönelik eleştirilerin dozu her geçen gün artarken muhalefetteki yöneticilerin Wulff’a yönelik  suçlamaları ve cumhurbaşkanlığı konutu önünde bir grubun protesto gösterisi bu eleştirileri spekulasyonları güçlendiriyor. Wullf’un aldığı tartışmalı ev kredisi ile ilgili birçok detayın gizlendiği öne sürülürken, göstericiler de 2008 yılında Iraklı bir gazetecinin Bush’a ayakkabı fırlatması olayından esinlenerek,’’Sayın Cumhurbaşkanı,sizin için de bir ayakkabı’’ adında bir gösteri düzenledi. (İnternet bağlantısı için:  ( http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15652020,00.html )

Önde gelen Avrupa Birliği haber kaynağı Euractiv’de İngilizce olarak yayımlanan haberde “Türkiye’nin önde gelen gazetecileri olan Nedim Şener ve Ahmet Şık hükümet karşıtı bir oluşum ile bağlantılı oldukları iddiasıyla mart ayında tutuklandılar ve 5 Ocak’ta mahkeme karşısına çıktılar.Türkiye’de şu anda medya camiasından yaklaşık yüz kişinin tutuklu olması Türkiye’de basın özgürlüğü üzerine endişelere yol açmaktadır ve bir çok eleştirmen ve insan hakları grubunun konuyla ilgili ‘’Ortadoğu’da demokrasi için bir rol model olarak Türkiye’nin imajını zedelemektedir’’ yorumuna sebep olmaktadır .” denildi  (İnternet bağlantısı için: (  http://www.euractiv.com/justice/turkish-journalists-denounce-trials-news-510000 )

İzlanda, Avrupa Ekonomik Alanı içerisinde, diğer AB vatandaşlarına verdiği serbest dolaşım ve istihdam haklarını Bulgar ve Romen işçilere de vererek onlara da kapılarını açtı. Bu yıldan itibaren, Bulgar ve Romen vatandaşları İzlanda’da çalışmak ya da oturmak için izin almaları gerekmeyecek.  (İnternet bağlantısı için: http://www.euractiv.com/enlargement/iceland-opens-labour-market-bulgarians-romanians-news-510001 )

Fransız hükümeti, işgücü maliyetlerini azaltması ve ticaret ortakları karşısında Fransa’nın rekabet gücünü arttırmasına çözüm olması beklentisi taşıdığı bir ”sosyal” KDV önerisi sundu. Önerilen bu proje birkaç yıl önce de gündeme gelmişti ama Sarkozy’nin seçim zaferinden sonra tekrar gündeme getirilmemişti.Önerinin tekrar gündeme geldiği bugünlerde, sosyal KDV’nin resmi olarak Şubat ayında Fransız Parlementosu’na sunulacağı belirtildi. (İnternet bağlantısı için:http://www.euractiv.com/socialeurope/france-expected-revive-social-tax-proposal-news-509993 )

Avrupa Komisyonu Macaristan’ın 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni anayasasının Merkez Bankası, yargı ve medya bağımsızlığına gölge düşürerek AB antlaşmalarıyla uyuşmaması durumunda ülke hakkında hukuki işlem yapılacağını belirtti. Macaristan, Kasım ayında AB ve IMF’ten 20 milyon dolarlık ‘’tedbir yardımı’’ istemişti. Ancak bir AB yetkilisi yeni anayasa düzenlemelerinin Macaristan Merkez Bankası’na zarar vermesi halinde Budapeşte’ye gitmeyeceklerini belirtti. (İnternet bağlantısı için http://www.euractiv.com.tr/abnin-gelecegi/article/abden-macaristana-yardim-ve-hukuki-surec-tehdidi-023349 )

Türkiye’de büyük tartışma basın ve ifade özgürlüğü konusu, giderek dünya kamuoyunun da daha fazla gündemine geliyor. Dünya basınında 2008 yılından bu yana basın üzerinde sistematik baskı uygulandığıyla ilgili makaleler yayınlanırken AB ve ABD yetkilileri konuyla yakından ilgilendiklerini ve kaygılarını Türk hükümetine ilettiklerini belirtti. Newyork Times’da yer alan makalede Ahmet Şık’ın İmamın Ordusu kitabının basılmadan toplatılmasına ‘Basın özgürlüğüne getirilen baskıların, Avrupa Birliği müzakerelerinin yürümediği bir ortamda bölgesel liderlik rolünü oynayan Türkiye’nin, artık Batılı değerlere bağlı kalmak zorunda hissetmediğini gösterdiği’ yorumu yapıldı. (İnternet bağlantısı için: http://www.euractiv.com.tr/politika-000110/article/turkiyede-basin-ozgurlugu-dunya-kamuoyunun-merceginde-023408 )

6 Ocak tarihinde bir çalışma grubu ”Güçlendirilmiş ekonomik birlik için uluslararası anlaşma” taslağını görüşmek üzere yeniden toplandı. Parlemento temsilcileri Elmar Brok  (EPP, DE), Roberto Gualtieri (S & D, BT) ve Guy Verhofstadt (ALDE, BE) demokratik hesap verilebilirliği ve Parlementonun yasama görevini yerine getirebilmesi için bütün kararların AB prosedürüne göre olması gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca bu toplantıda eurobondu tanıtmak için bir yol haritası çağrısı yapıldı. (İnternet bağlantısı için: http://www.socialistsanddemocrats.eu/gpes/public/detail.htm?id=136489&section=NER&category=NEWS&startpos=0&topicid=-1&request_locale=EN )

Macaristan’daki son olaylar ışığında, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu, AB kurumlarını kararlılıkla harekete geçmeye çağırdı. Bu bağlamda, Sosyalist ve Demokrat Avrupa Parlementosu üyeleri AB Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’dan Macar yetkililer tarafından kabul edilen son derece tartışmalı olan yasal eylemleri ve Avrupa Komisyonu tarafından yapılan girişimleri rapor etmesini istedi. (İnternet bağlantısı için:http://www.socialistsanddemocrats.eu/gpes/public/detail.htm?id=136487&section=NER&category=NEWS&startpos=1&topicid=-1&request_locale=EN )

EPP(European People’s Party) başkanı Wilfried Martens ve Avrupa Parlementosu EPP grup başkanı Joseph Daul EPP Macaristan hükümeti tarafından uygulanan yeni anayasa ile ilgili partilerinin Macaristan’da AB hukukuna uyumun sağlanmasına yönelik olan Komisyon’un önerilerine döneceğini belirtti. ( İnternet bağlantısı için: http://www.eppgroup.eu/press/showpr.asp?prcontroldoctypeid=1&prcontrolid=10888&prcontentid=18278&prcontentlg=en

Macaristan’da demokratik kurumlar ve siyasi özgürlükler adına oluşan tehlikeli erozyona yanıt olarak ALDE başkanı Guy Verhofstadt, Avrupa Komisyonu’ndan Macaristan’da temel hakların uygulanabilirliğinin kontrol edilmesi ve AB tarafından Budapeşte’deki yönetime baskı uygulanması çağrısında bulundu. ( http://www.alde.eu/press/press-and-release-news/press-release/article/alde-calls-on-commission-to-apply-fundamental-rights-check-to-hungary-37815/ )

Hazırlayan: Meltem Şimşek

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın