Oomen-Ruijten: ‘Mahkemenin Dink davasındaki kararı hayal kırıklığı yarattı’

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten, Hrant Dink cinayetine ilişkin verilen mahkeme kararından hayal kırıklığına uğradığını açıkladı. ‘Dava, toplumu rahatsız eden unsurlara karşı yargının ne kadar etkili mücadele ettiğine ilişkin bir emsal olabilirdi.’ diyen Oomen-Ruijten, ‘Türkiye’de yargı alanında daha fazla reforma ihtiyaç duyulduğunu’ belirtti.

Yazılı bir açıklama yapan Hollandalı Hristiyan Demokrat siyasetçi, “hayal kırıklığını” vurgularken şöyle dedi: “Hrant Dink davası, toplumu rahatsız eden unsurlara karşı yargı kurumlarının ne kadar etkili mücadele ettiğine ilişkin çok iyi bir emsal olabilirdi. Bu karar, Türkiye’de yargı alanında daha fazla reforma ihtiyaç duyulduğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır.”

Oomen-Ruijten’in ofisinden yapılan açıklamanın izahında da Dink kararının, cinayete karıştığı iddia edilen devlet yetkilileriyle ilgili işlem yapmadığı için tenkit edildiğine dikkat çekildi. Hollandalı siyasetçi, daha önce kaleme aldığı Türkiye raporlarında Dink cinayetine karıştığı iddia edilen devlet görevlilerinin adalet huzuruna çıkarılması yolunda çağrılar yapmıştı.

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın