Norveç raporu : İngiltere kadar AB’ye entegre olan Norveç’in üye olmadığı için AB politikalarında söz hakkı sahibi olmadan benimsemesini önemli bir siyasi dezavantaj

Norveç hükümetinin hazırladığı bir rapora göre Norveç, AB’ye üye olmamasına rağmen geçtiğimiz 20 yıl içinde ‘kapsamlı bir Avrupalılaşma sürecinden’ geçti.

Norveç’in Avrupa Ekonomi Bölgesi’ne (EEA) üyeliğine dair hazırlanan raporda, ‘Norveç’i AB dışında düşünmenin bir ilüzyon olacağına’ yer verildi.

BBC’nin aktardığına göre raporu hazırlayan komitenin başkanı Prof. Dr. Fredrik Sejersted, ‘[AB’ye] en az İngiltere kadar entegreyiz.’ dedi.

Norveç’in Avrupa Ekonomi Bölgesi’ne üye olması, AB’nin ortak pazarında faaliyet göstermesine olanak sağlıyor.

Norveçliler AB üyeliğini daha önce iki referandumda reddetmişti. EEA’ya 1994 yılında katılan Norveç’in yanı sıra İzlanda ve Lihtenştayn da AB dışından üyeler olarak bulunuyor.

1959’da oluşturulan Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi’nin kurucularından olan Norveç’te halkın yüzde 76’sı, ülkelerinin AB dışında kalmasını istiyor.

Norveç’in yaklaşık 20 yıllık EEA üyeliğine dair hazırlanan ‘Dışarıda ve İçeride’ başlıklı rapor, ekonomik getiriler için olumlu sonuçlar ortaya koyarken, AB politikalarının, söz hakkı sahibi olmadan benimsenmesini siyasi bi dezavantaj olarak görüyor.

Sejersted, ‘Bu önemli bir demokratik eksiklik. Ancak Norveç, AB’ye katılmamaya karar vererek buna razı oldu.’ dedi.

Ekonomi alanında ise rapor, enerji kaynağı gelirlerinin yanı sıra, EEA üyeliğinin ulusal gelir ve istihdam gibi alanlara da olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Rapora göre EEA, Norveç’in en büyük ticari ortağı AB ile ‘istikrarlı ve tahmin edilebilir’ bir çerçeve ortaya koydu.

Norveç, EEA dışında da pek çok AB anlaşmasına dahil olmuş durumda. Bunlar arasında sınır, göç, dışişleri, tarım, kolluk kuvvetleri politikaları da bulunuyor.

Bu anlaşmaların, araçların denetlenmesi, çalışma ortamı, gıda kalitesi, işgücü ve finans piyasaları gibi günlük hayatın pek çok alanında etkisi oluyor.

Norveç, 6 bin kadar yasayla AB mevzuatının dörtte üçünü benimsemiş durumda. Norveç’in dış yatırımlarının üçte ikisi Avrupa’ya yapılıyor. Avrupa’dan Norveç’e de büyük miktarda göç gerçekleşiyor.

İngiltere’de AB üyeliğine karşı çıkan bazı siyasetçiler İngiltere’nin de Norveç gibi AB dışında olması gerektiğini savunuyor. Ancak bu rapora göre Norveç AB’nin ‘hem içinde, hem dışında’.

euractiv.com.tr

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın