Son özet haberler – AB ve Türkiye

– Soykırım iddialarıyla ilgili tasarı nedeniyle Türkiye’ye dönen Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, "Fransa’da Erdoğan’ın açıklamaları birinci haber. Kuzey Afrika kökenli Fransızlar da telefonları kilitleyecek kadar bize destek verdiler" dedi.

– Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ‘soykırımı inkar yasası’ hakkındaki görüşlere karşılıklı saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

– Fransa’da kabul edilen soykırım iddialarıyla ilgili tasarıya Türkiye’nin verdiği tepkinin haklı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin telefona çıkmamasını da eleştirdi. Gül, “Savaşta bile cumhurbaşkanları birbirleriyle konuşurlar” dedi. Gül, Fransa’nın, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sorunların çözümü için oluşturulan Minsk Grubu eşbaşkanlığından da çekilmesi gerektiğini kaydetti.

– Beril Dedeoğlu, Star gazetesindeki köşe yazısında Fransa Ulusal Meclisi’nden geçen ‘soykırımı inkara ceza’ yasasına karşı Türkiye ve Fransa’nın tutumunu değerlendirdi.

– Erdal Şafak, Sabah gazetesindeki köşe yazısında Fransa Ulusal Meclisi’nden geçen ‘soykırımı inkara ceza’ yasasının ardından Fransa’dan yansımalar aktardı.

– Sami Kohen, Milliyet gazetesindeki köşe yazısında Fransa Ulusal Meclisi’nden geçen ‘Ermeni soykırımını inkarın cezalandırılmasını’ öngören yasanın ardından Türkiye ve Fransa ilişkilerinin geleceğini değerlendirdi.

– Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Müslüman Toplumlarda Değişim ve Kadının Rolü Konferansı’nda yaptığı konuşmada ‘Cezayir’de Fransızlıların yaptığı soykırımdı. Sarkozy bu soykrımı bilmiyorsa, gitsin babasına sorsun, babası o yıllarda Fransız Lejyonu’nda askerdi.’ dedi.

– Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada Fransa Meclisi’nin halkına nasıl düşünmesi gerektiğini dikte ettiğini belirterek, ‘Bundan sonra her yerde sesimizi yükselteceğiz, yasak olduğu yerlerde kalkıp ‘biz bu soykırımı tanımıyoruz’ diyeceğiz.’ dedi. Fransa Senatosu’nu bir sınavın beklediğini kaydeden Davutoğlu, ‘Bundan sonra şu ülkeyi kaybedersek ne olur diye düşünmeyeceğiz. Bundan sonra onlar Türkiye’yi kaybedersek ne olur diye düşünecek. Artık bize tercih empoze etme dönemi bitti.’ dedi.

– Başbakan Erdoğan’ın Fransa’ya açıkladığı yaptırımların ardından Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Türkiye’ye aşırı tepki göstermeme ve ‘sağduyu ve ılımlılık’ çağrısında bulundu.

– Kendisi de Fransız vatandaşı olan Türkiye – AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre, ‘Ermeni soykırımını inkar edenlerin cezalandırılmasını’ öngören yasanın Fransa Meclisi’nden geçmesini ‘iğrenç bir karar’ olarak değerlendirdi. Flautre, Türkiye’nin tarihiyle yüzleşme konusunda adım atma aşamasında olduğunu, ancak bu yasanın böyle bir gelişmeyi zorlandıracağını kaydederek, Sarkozy ve hükümetinin ‘insanların acılarını seçilmek için kullandığını’ söyledi.

– Başbakan Erdoğan, Fransa Meclisi’nden geçen ‘Ermeni soykırımının inkarını suç sayan’ yasaya karşı hükümetin uygulayacağı yaptırımları açıkladı. Buna göre her türlü siyasi istişare ve askeri ilişkiler askıya alınacak, ortak tatbikatlar ve toplantılar iptal edilecek, AB çerçevesindeki eşleştirme projelerinde yer alınmayacak. Erdoğan, bu adımların, yaptırımların yalnızca ilk aşaması olduğunu da sözlerine ekledi.

– Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Schengen vizesi Avrupa’nın bize uyguladığı çifte standarttın bir sonucudur. Bu insan haklarına ve hukuka aykırıdır" dedi.

– Türkiye ile Yunanistan’ı 1995 yılında savaşın eşeğine getiren Kardak kayalıkları bir kez daha ısındı. Yunan teknelerin Türk karasularını ihlal etmesi üzerine TSK bölgeye helikopter ve bot gönderdi.

– TAVAK Başkanı Prof. Faruk Şen, Fransa’daki Türklerin Sarkozy’e tepki göstermesini istiyor.

– Türkiye’de Sarkozy’e karşı tepki artıyor. Başbakan Erdoğan, Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza öngören yasanın Fransız Meclisi’nden geçmesi halinde, Fransa’ya karşı uygulanacak yaptırımların birinci adımını bugün açıklayacağını duyurdu. Erdoğan Fransa’da yaşayan 500 bin Türk’ün de devreye girebileceğini ima etti.

– TBMM’de, yasa teklifinin Fransa Meclisi gündemine gelmesini kınayan bir bildiri yayımlandı. Bildiride, "Eğer Fransız Ulusal Meclisi tarihle ilgilenmek istiyorsa Afrika’da yaşananları, Ruanda’da, Cezayir’de gerçekleşen katliamları aydınlığa kavuşturmalıdır. TBMM olarak bu hukuksuz girişimleri kınıyoruz." denildi. ALP, CHP ve MHP’nin ortak hazırladığı bildiriye BDP imza koymadı.

AB’nin Geleceği

– AGİT, Fransa’da Ermeni soykırımının reddedilmesini suç sayan yasayla ilgili kaygılarını dile getirdi.

– Selim Atalay, Star gazetesindeki köşe yazısında Euro krizinin askeri harcamalardaki etkisine ve Romanya’da ihracatın Türkiye’ye açılması çağrısına dikkat çekti.

– İtalya’da teknokrat hükümetin tasarruf önlemleri Senato’dan da onay aldı. Önlemlerin önümüzdeki günlerde uygulamaya sokulması bekleniyor. Kasım ayında hükümeti kurmakla görevlendirilen eski Avrupa Komisyonu üyesi Mario Monti, ülkenin dev boyutlardaki borçlarına bir çözüm bulmak amacıyla teknokratlardan oluşan bir hükümet kurmuştu.

– Almanya istatistik ajansının verilerine göre borç krizindeki Yunanistan ve İspanya’dan Almanya’ya giden işçi sayısında büyük bir artış gözleniyor.

– İspanya’da seçilen yeni Başbakan Mariano Rajoy, kabinesini açıkladı. Lehman Brothers’ın eski yöneticilerinden Luis de Guindos, Ekonomi Bakanlığı’na getirildi.

– Finlandiya’da gümrük memurları rutin bir arama sırasında bir gemide 69 adet ABD yapımı patriot füzesi ve 150 ton patlayıcı madde ele geçirdi. Füzeler, Almanya’dan yola çıkan, Finlandiya üzerinden Çin’e giden İngiliz bandıralı bir gemide ele geçirildi.

– Milliyet’te Kadri Gürsel, Fransa’nın Ermeni tasarısını AB’ye uyum çerçevesinde Meclis’e getirdiğine dikkat çekiyor.

Sektörel haberler ve diğer haber ayrıntıları için:

www.euractiv.com.tr

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın