Uluslararası Refah Endeksi yayımlandı: Türkiye 110 ülke arasında 75. sırada yer aldı

Türkiye’deki eğilimler üzerine dikkatle okunmayı hak eden bir rapor olan Uluslararası Refah Endeksi’ne göre Türkiye 110 ülke arasında 75. olarak toplumsal refah açısından Avrupa’nın en geri ülkesi oldu. 

2008 yılından bu yana hazırlanan raporda 2011 listesini hazırlarken küresel nüfusun yüzde 93ˊünü oluşturan 110 ülkeyi sekiz farklı kategori açısından değerlendiren Legatum Enstitüsü uzmanları, bu kategorileri ekonomi, girişimcilik, yönetim, eğitim, Sağlık, güvenlik, bireysel özgürlükler ve sosyal ilişkiler ağı olarak sıraladı.

Buna göre 54 bin doları bulan kişi başı GSMHˊsi ile Norveç ilk sırada yer aldı. 2009 ve 2010ˊda da listenin başında yer alan Norveçˊte nüfusun yüzde 95ˊi yaşam standartlarından mutlu, yüzde 74 ise çevrelerindeki insanları güvenilir buluyor. Listede Norveçˊi girişimcilik ve fırsat eşitliğinde dünya birincisi olan Danimarka izliyor. Üçüncü sırada ise eğitim olanakları, etkili hükümet bürokrasisi ve gelişen ekonomisiyle Avustralya yer alıyor. Dünyanın en mutlu 20 ülkesinin 14ˊü Avrupa kıtasında 3ˊü Asyaˊda yer alıyor. Raporda Türkiye’ye 14 bin dolarlık kişi başı GSMH ile 75. sırada yer veriliyor.

İLK 10 ÜLKE

1- Norveç
2- Danimarka
3- Avustralya
4- Yeni Zelanda
5- İsveç
6- Kanada
7- Finlandiya
8- İsviçre
9- Hollanda
10- ABD

Türkiye geçen yıl yayımlanan raporda 80’inci sırada yer alırken 2009’da yayımlananda da 69’uncu sırada yer almıştı. En yüksek sıralamayı 48. ve 55. olarak sağlık ve kurumlara güven konusunda alan ve orta sıraya yerleşen Türkiye, diğer tüm alanlarda 75’in altına düştü. Raporda Türkiye ile ilgili değerlendirmeler şunlar:

1- EKONOMİ- 78. sıra : Türkiye, ekonomi bölümünde 110 ülke arasında 78’inci sırada yer aldı. Raporda “Enflasyon yüzde 6’nın üzerinde yurtiçi tasarruflar ise GSMH’nın yalnızca yüzde 14’ünü oluşturuyor. Yüzde 14 işsizlik oranı ile de dünyada 94’üncü sırada. Halkın sadece yüzde 52’si yaşam standartlarından memnun. Türklerin sadece yüzde 44’ü mali kurumlara güveniyor” denildi.

2- DEVLET VE KURUMLARA GÜVEN – 48. sıra : Türkiye bu bölümde 48’inci sırada yer aldı. Raporda, “Türklerin görece çok az siyasi hakkı var, ancak devlet kurumlarına olan güven ortalamanın üzerinde. Nerdeyse 10 Türkten 6’sı hükümetlerine güveniyor. Ancak sadece 10 kişiden 4’ü yoksulluk konusundaki çabalarını onaylıyor. Halk hükümetin çevreyi koruma çalışmalarından ise memnun değil. Bu konuda Türkiye 75’inci sırada. Türkiye’de halkın orduya güveni konusunda 36’ıncı, yargıya güveni konusunda ise 34’üncü sırada” denildi.

3- EĞİTİM –  76. sıra : Türkiye eğitimde 76’ıncı sırada. Raporda “Türkiye’de kızlar ilk ve orta öğretime yeterince katılmıyor. Sınıflar ortalama mevcudun üzerinde, 23 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. Vatandaşların yüzde 35’i yerel bölgelerindeki eğitim kalitesinden memnun değil. Eğitim sistemindeki zayıflık insan sermayesine yansıyor. Bir Türk işçi ortalama 1.5 yıl orta öğrenim alıyor” denildi.

4- SAĞLIK – 55. sıra :  Türkiye, 110 ülke arasında sağlıkta 55’inci oldu. Raporda “Sağlık hizmetlerinin ortalama olması hakta memnuniyetsizliğe yol açıyor. Türkiye sağlık altyapısında ortalamanın altında. Türkiye’de kişi başına yapılan sağlık harcaması sadece 695 dolar ve bin kişiye 2 hastane yatağı düşüyor” denildi.

5- GÜVENLİK  – 81. sıra : Türkiye güvenlikte 81’inci sırada. Raporda “Gruplar arasındaki kin ve mülteciler Türkiye’de ulusal güvenliğe ciddi şekilde zarar veriyor. Ortalama 10 Türkten 6’sı akşamları sokakta güvenle yürüyemediğini söylüyor” denildi. 

6- BİREYSEL ÖZGÜRLÜK – 95. sıra : Türkiye’nin en kötü olduğu alanlardan biri,  95. sırada yer aldığı bireysel özgürlük. Raporda, “Türk halkı genel olarak günlük hayattaki özgür irade konusunda memnun değil ve ‘dışarıdakiler’e karşı tolerans düşük. Türkiye azınlıklara karşı saygı konusunda dünyada 94’üncü sırada” denildi.

7- SOSYAL SERMAYE – 99. sıra : Türkiye sosyal sermayede 99’uncu. Raporda, “Görece güçlü aile bağlarına rağmen sosyal bağ zayıf. Türkiye’de diğerlerine karşı güven duyanların oaranı yüzde 8” denildi.

Raporun İngilizce orjinal tam metnini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

Turkiye-Uluslararasi Refah Endeksi


[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın