14.11.2011 en son EurActiv.com.tr haberleri ve analizleri

Son Haberler

* AB ve Türkiye

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin AB üyeliğini para için istemediğini söyledi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Estonya temasları çerçevesinde, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet ile görüştü. Bağış, AB vizesi konusunda Türkiye’ye verdiği destek sebebiyle Paet’e teşekkür etti.

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, Türkiye’de hassas olarak algılanan birtakım konular üzerinde tartışmalar sürse de, uygulamada, gazetecilere, yazarlara, akademisyenlere ve insan hakları savunucularına karşı açılan çok sayıda dava ve yürütülen soruşturmalarla ifade özgürlüğünün zarara uğratıldığı sonucuna ulaştıklarını bildirdi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, yürüttükleri bir anketin sonuçlarına göre Türk halkının yüzde 92’sinin, AB’nin ikiyüzlü davrandığına inandığını söyledi. Bağış, müzakere Gümrük Birliği’ne girerken yapılan bazı hataların bedelini bugün ödediklerini belirterek, ‘yoğurdu üfleyerek yediklerini’ ve Türkiye’nin menfaatine olmayan adımlar atmamak için bugün üç faslı beklettiklerini söyledi.

Kıbrıs Rum Kesimi lideri Dimitris Hristofyas, dayatmacı bir çözümü kabul etmeyeceklerini belirterek ‘Türkiye ve Kıbrıs Türk liderliği uzlaşmaz tutumuna devam etmesi halinde’ müzakere sürecinin erteleneceğini söyledi. Ekim sonunda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un da katılımıyla New York’ta gerçekleşen üçlü zirveden, Ocak ayında gerçekleştirilecek bir sonraki üçlü zirvenin ardından toplanacak uluslararası konferansta, bir çözüm çıkabileceği sinyalleri gelmişti.

Almanya Federal Meclisi, Almanya’daki Türklerin çifte vatandaşlık sahibi olmasına olanak tanıyacak yasa tasarını reddetti.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği’nin bir barış projesi olduğunu söyledi.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu, bazı temaslarda bulunmak üzere 10 – 11 Kasım tarihlerinde Ankaraya’da bulunacak.

Star’da Ergun Babahan, Bağış’ın Brüksel gezisinden notlar aktarıyor.

Hürriyet’ten Fatih Çekirge, Egemen bağış’ın Brüksel’deki bayramlaşma turunu izledi. Çekirge, bağış ile Füle arasındaki ilginç KCK diyaloguna tanıklık ediyor. Aktardığına göre Füle’nin KCK sorusuna Bağış çarpıcı bir yanıt veriyor…

Çorum olayları hakkında AİHM’e açılan ilk dava, bugün sonuçlandı.

Türkiye’de piyasalar bayram tatili dolayısıyla kapalıyken, Avrupa’da bazı borsalar kayıplarını azaltıp bazıları yükselişe geçti ve kararsız seyir bu dakikalara kadar varlığını sürdürdü.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “AB, Türkiye’nin diyetisyenidir. Ama bir diyetisyen hastasını sürekli teşvik etmez, aksine demoralize ederse, hevesini kırarsa artık hastasının diyet yapma hevesi kalmaz” dedi. Avrupa Parlamentosu’ndan vekillerle bir araya gelen Bağış, vize konusunun çözülmesi için de destek istedi.

Cengiz Aktar, Vatan gazetesindeki köşe yazısında Kıbrıs müzakerelerinde gelinen son noktaya dair değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Erdoğan, terörle mücadelede Avrupa’nın gereken samimiyeti göstermediğini öne sürerek ‘Mesela, İngiltere yakalıyor, salıyor, Avusturya’ya yolluyor. Neden bana göndermiyorsun? Aramızda suçluların iadesi antlaşması var.’ dedi. Erdoğan aynı zamanda ‘KCK’ya sahip çıkan, kendini gözden geçirsin’ ifadelerinde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin tutumunu değiştirmesi için çok uzun bir süre beklediklerini, ancak bugüne kadar hiç bir şeyin değişmediğini söyledi. Alman Bild gazetesine konuşan Erdoğan, Türkiye’Nin Avrupa’dan uzaklaştığı iddialarına ise ‘Endişe etmeyin, bu doğru değil. Ancak Avrupa bize bazı ülkeler sebebiyle soğuk davranırsa biz de bazı konular üzerinde yeniden düşünürüz.’ sözleriyle yanıt verdi.

Almanya’daki Türkleri iki vatandaşlıktan birini seçmeye zorlayan uygulamaya karşı muhalefet partileri harekete geçti.

Ardan Zentürk, Star gazetesindeki köşe yazısında Başbakan Erdoğan’ın Almanya gezisinden izlenimlerini aktardı.

Başbakan Erdoğan’a Almanya ve Fransa ziyaretlerinde eşlik eden Erdal Şafak, Sabah gazetesindeki köşe yazısında ziyaretten izlenimlerini aktardı.

Şeref Oğuz, Sabah gazetesindeki köşe yazısında Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden olası ayrılışının ardından gerçekleşebilecek senaryolara değindi.

Paris Mahkemesi, PKK’nın “Avrupa’daki kasası” olarak bilinen Nedim Seven’in de aralarında bulunduğu 18 kişinin yargılandığı davada sanıklara 18 ay ile 5 yıl arasında değişen tecilli hapis cezası verdi. Örgüt mensuplarının 20 Haziran’da başlayan duruşmaları, 6 Temmuz’da sona erdi.

Başbakan Erdoğan ve Alman mevkidaşı Angela Merkel, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, terörle mücadelede Almanya’dan bazı beklentileri olduğunu ifade ederek ‘Sadece Almanya’dan terör örgütüne aktarılan 6 milyar Euro’luk bir para var. Bu konuda daha fazla hassasiyet bekliyoruz.’ dedi. Erdoğan aynı zamanda Türkiye ile Almanya ilişkilerinin diğer AB ülkeleriyle ilişkilerinden çok farklı olduğunu, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde Almanya’dan daha fazla destek beklediklerini söyledi.

İngiliz Times gazetesinde yer alan analiz, Türkiye’nin eskinden Osmanlı toprağı olan coğrafyalara yönelmesine dikkat çekiyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik Ocak 2012’deki beşinci üçlü zirvenin ardından çok taraflı bir zirvenin yapılacak olmasının, ‘müzakerelerde son anlamı taşıdığını’ söyledi. Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un ev sahipliğinde New York’ta gerçekleştirilen üçlü zirvenin bekledikleri gibi iyi geçtiğini ifade ederek, ‘Rum tarafının da bazı yakınlaştırıcı öneriler ortaya koymasıyla sona yaklaşabileceğimizi düşünüyorum.’ dedi.

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, AP’de verilen, Türkiye’de seçilmiş parlamenterlerin hapiste bulunmasına dair bir soru önergesine verdiği yanıtta, mahkeme öncesi uzun tutukluluklar ve terörle mücadele mevzuatının dar yorumuna ilişkin genel kaygıların bulunduğunu belirterek, Türkiye’de yeni anayasa sürecinin kapsayıcı bir şekilde gerçekleşmesi için konuyla ilgili yasal çerçevede ‘acil olarak’ değişiklik yapılması gerektiğini söyledi.

* AB’nin Geleceği

Avrupalı liderler, giderek AB’de ‘iki vitesli’ bir yapı üzerinde fikir birliğine varıyor. Euro Bölgesi’nde borç kriziyle ortaya çıkan daha fazla ekonomik entegrasyon ihtiyacına dair ilk adımların, Aralık ayındaki AB liderler zirvesinde atılması bekleniyor. Gündemde, bu entegrasyon sürecine hangi ülkelerin dahil olacağı da bulunacak.

Kürşat Bumin, Yeni Şafak gazetesindeki köşe yazısında Euro krizinde Yunanistan ve İtalya’da gerçekleşen hükümet değişikliklerini değerlendirdi.

Güngör Uras, Milliyet gazetesindeki köşe yazısında Euro krizi ve Fransa’nın durumuna yer verdi.

Avrupa’daki krizi değerlendiren eski devlet bakanı Derviş, “Avrupa’daki borç krizi çok tehlikeli” dedi. Derviş, Yunanistan ve İtalya’da durgunluk ve işsizliğin patlayacağını ve bunun tüm Avrupa’yı sarabileceğini söyledi.

İspanya’da 20 Kasım’da yapılacak erken genel seçimler öncesinde, İspanyol gazetelerinde bugün yayımlanan son seçim anketlerinde, ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi’nin (PP) tarihi zafer kazanacağı öne sürüldü.

Avrupa Yeniden Yapılandırma ve Kalkınma Bankası EBRD tarafından hazırlanan rapora göre, küresel krizin demokrasi ve pazar ekonomisine desteği kimi ülkelerde kayda değer biçimde azalttığı görülüyor.

İtalya’da kemer sıkma paketi Temsilciler Meclisi tarafından da onaylandı. Başbakan Silvio Berlusconi’nin istifa etmesi bekleniyor. Berlusconi istifası için reform paketinin Meclis’ten geçmesini ön şart olarak nitelemişti.

Milliyet’te Sami Kohen, Avrupa’da siyasi kriz sonucu gelen teknokrat hükümetleri inceliyor.

Milliyet’te Semih İdiz, AB’deki değişim sancılarını yazıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İran’a askeri müdahale ihtimalinin üzerini çizmeyen pek çok ülke bulunduğunu belirterek, şu anda önceliklerinin yaptırımlar ve diplomasi olduğunu söyledi. Ancak askeri müdahale çağrılarına açıkça karşı çıkmadı. İran’ın nükleer programıyla ilgili yayımlanan Uluslararası Atom Enerji Kurumu (IAEA) raporunun ardından Batı dünyası ile İran arasındaki ilişkiler iyice gerilmişti.

Milliyet’te Güngör Uras, Papandreu ve Berlusconi gidecek mi? sorusundan yola çıkarak Avrupa krizini tartışıyor.

Avrupa Birliği’nin temel yapı taşlarından Euro’nun geleceğine dair tartışmalarda ‘dağılma’, ‘küçülme’ konuları giderek daha fazla isim tarafından dile getiriliyor. ‘Daha küçük ve entegre bir Euro Bölgesi yaratılacağı’ iddialarına Almanya’dan gelen yalanlamalara rağmen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, gelecekte ‘iki vitesli’ bir Avrupa olması gerekeceğinden bahsetmesi, hatta Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso’nun da konuyla ilgili bir açıklama yapmak zorunda hissetmesi, bölünmüş bir Euro Bölgesi’nin artık Avrupalı politika üreticiler tarafından sıkça dile getirilen bir konu olduğunu gösteriyor.

Vatan’da Okay Gönensin, Avrupa krizini yazıyor.

Akşam’da Deniz Ülke Arıboğan Arap baharı sürerken, Avrupa’da yaşanan çöküşü ele alıyor.

Sabah’ta Süleyman Yaşar, Avrupa’da yaşanan krizi ve Almanya’nın tutumunu tartışıyor.

İtalya parlamentosunun gündeminde mali önlem paketi bulunuyor. İtalya’da senatonun bugün onay verdiği paketin yarın da parlamentonun alt kanadından onay alması bekliyor. Paketin yasalaşmasının ardından istifa edeceğini açıklayan Başbakan Silvio Berlusconi’nin yerine Avrupa Komisyonu’nun eski üyelerinde Mario Monti’nin gelerek, seçimlere kadar hükümete başkanlık etmesi bekleniyor.

Yunanistan’da Yorgo Papandreu’dan boşalan koltuğun yerine geçmesinde uzlaşılan eski Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Lukas Papadimos, geçici koalisyon hükümetinin başkanlığı için görev yeminini, kabine üyeleriyle birlikte dini törenle etti. Yeni kabinede Maliye Bakanı’n yine Evangelos Venizelos olacak. Düzenlenecek erken seçimlere kadar başbakanlık yapacak olan Papadimos, önceliğinin ‘Yunanistan’ı Euro Bölgesi’nde tutmak olacağını’ açıklamıştı.

Avrupa piyasaları her gün yeni bir dedikodu ile çalkalanıyor. Yunanistan ardından İtalya’dan gelen haberler riskli varlıkları aşağı çekiyor. Almanya ile Fransa’nın bazı ülkeleri dışlayarak “Sağlam-Euro Bölgesi” planı üzerinde çalıştıkları söylentisi piyasaları vurdu. Merkel bunun üzerine “Mini-Euro çalışması olmadığına dair” açıklama yapmak zorunda kaldı. Yine de Euro’yu gönüllü terketme seçeneği üzerine ciddi çalışmalar var.

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Başbakan Silvio Berlusconi’nin, kemer sıkma önlemlerinin oylanmasının ardından bir kaç gün içinde görevinden ayrılabileceğini söyledi. Öte yandan, Napolitano eski Avrupa Komisyonu üyesi Mario Monti’yi ömür boyu senatör olarak atadı etti. Bu gelişme de Cumhurbaşkanı’nın Monti’yi geçici başbakan olarak atayabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Portekiz parlamentosu, gelecek yılki bütçe taslağı kapsamında ülkede uygulamaya konan ağır ekonomik önlemler paketini tartışmaya hazırlanıyor.

Aralarında Avrupa Parlamentosu milletvekilinin de bulunduğu Gazze’ye yardım götüren gemilerdeki aktivistleri tutuklayan İsrail’e tepkiler büyüyor. Türkiye’den yola çıkan İrlanda ve Kanada yardım gemileri Gazze’ye ulaşamadan İsrail tarafından durdurulmuştu.

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, olası bir teknokrat hükümette adı başbakanlık için geçen Mario Monti’yi ömür boyu senatör olarak atadı.

Avrupa Komisyonu, 2012 bütçesindeki yüzde 4,8 oranındaki açık nedeniyle Kıbrıs Rum yönetimine uyarıda bulundu ve derhal tedbir istedi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da binlerce öğrenci, üniversitelerdeki yüksek harçları ve eğitimin özelleştirilmesini protesto etmek için sokaklara döküldü.

Star’da Ardan Zentürk küresel finansın yarattığı siyasi yapıyı irdeliyor.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun istifasının ardından üzerinde uzlaşılan koalisyon hükümetini kurma çabalarının dördüncü gününde, eski Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Lukas Papadimos’un yeni dönemde başbakan koltuğuna oturacağı duyuruldu. Papadimos’un ilk açıklamasında Yunanistan’ın ekonomik sorunlarına vurgu yaptığı ve ‘ben politikacı değilim’ dediği bildirildi.

İtalya’nın 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 7.5’i bulması, Avrupa piyasalarını vurdu. Euro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya’nın borç krizindeki Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’den sonraki kurban olmasından endişe edilmesiyle birlikte borsalarda büyük düşüşler yaşandı.

Akşam’da Deniz Gökçe Avrupa yönetimini eleştiriyor.

Yunanistan’da Başbakan Papandreu ‘yeni hükümetin önünü açmak için’ resmen istifa etti. Papadimos’un görevi kabul etmemesi üzerine yeni başbakan arandı. İki büyük parti Pasok ve YDP’nin Meclis Başkanı Filippos Petsalnikos üzerinde anlaştığı öne sürülüyor. Ancak durum henüz belirsiz. Yeni hükümetin AB’nin reforma ortak imza şartını yerine getirip getiremeyeceği bilinmiyor.

Moody’s, Avrupalı yetkililerin kredi derecelendirme kuruluşlarını kontrol altına almak üzere yaptığı reform çalışmalarını eleştirdi.

İtalya’da Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ hükümetin meclisteki çoğunluğunu kaybetme riski nedeniyle iktidarın geleceği belirsizliğini koruyor. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin bugün istifasını açıklayacağı iddia edildi, ancak Berlusconi iddiaların asılsız olduğunu açıkladı. Sokaklarda yaplan yoğun gösterilrde Berlusconi istifaya çağğırıldı.

Fransız hükümeti, yeni ”kemer sıkma” politikaları çerçevesinde 2016 yılına kadar 100 milyar Avro tutarında bir tasarruf planını devreye sokacağını açıkladı.

Yunanistan’daki siyasi kriz sonunda Başbakan Yorgo Papandreu’nun başını yedi. Papandreu koltuğu bırakıyor. İki büyük parti PASOK ve Yeni Demokrasi AB yardım paketini onaylayan ve ülkeyi 19 Şubat’ta seçime götürecek bir koalisyon hükümeti kuruyor. Başbakanlığa eski Avrupa MB Yardımcısı Papadimos’un gelmesi bekleniyor. Papandreu ‘Referandum’ blöfünün faturasını ödedi!

Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi’nde alınan kararları açıklayan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Yunanistan’a net mesaj verildiğini ve yapması gerekenleri yerine getirmeyenlere hoşgörü gösterilmeyeceğini söyledi. Finansal işlem vergisine desteğini yineleyen Sarkozy, artık ‘vergi cennetleri istemiyoruz’ dedi. Zirvede IMF’in kaynaklarının artırılmasında anlaşıldı. Zirvenin sonuç bildirgesinde, G-20’nin 2015 dönem başkanlığını Türkiye’nin üstleneceğine de yer verildi.

AB’nin eski Dünya Ticaret Örgütü Temsilcisi Paul Trân Thinh, EurActiv’e verdiği röportajda AB ve Çin’in dünya ekonomisini doğru yönde ilerletmek için birbirlerini tamamlayıcı özellikleri bulunduğunu, ancak önce birbirlerini ‘evcilleştirmeleri’ gerektiğini söyledi.

Güngör Uras, Milliyet gazetesindeki köşe yazısında Yunanistan’daki kriz ve Papandreu hükümetinin geleceğine dair değerlendirmelerde bulundu.

Silvio Berlusconi’nin eski müttefikleri arasında bulunan altı milletvekili, kabine içinde ekonomik reformlar üzerinde anlaşma sağlayamayan İtalya başbakanının istifasını istedi. Berlusconi’ye kendi partisinden de muhalif sesler yükseliyor. İtalya’da alınması planlanan önlemlerin üzerinde anlaşılamaması, G-20 Zirvesi’ne katılan liderler için de bir kaygı unsuru oluşturdu.

Muhalefetle uzlaşma sağlanması halinde Yunanistan’ı borç krizinden kurtarma paketini referanduma götürmekten vazgeçebileceğini söyleyen Başbakan Papandreu için, bugün mecliste yaplacak güven oylaması öncesinde istifa çağrısında bulunuldu. Öte yandan Yunanistan, referandumdan vazgeçtiğini AB’ye bildirdi.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Karolina Kottova, Lizbon Antlaşması’na göre bir ülkenin Avrupa Birliği’nden çıkmadan Euro Bölgesi’nden çıkmasının mümkün olmadığını söyledi.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, kurtarma programını referanduma götürme kararının ardından partisinden pek çok isim başbakana isyan bayrağını çekti, yarın gerçekleşecek güven oylamasında Papandreu’yu desteklemeyeceğini açıkladı. Bunun ardından Yunanistan’da bakanlar kurulu olağanüstü toplandı. Toplantının ardından partililerine konuşan Papandreu, referandum planını rafa götürmekten vazgeçmeye hazır olduğunu söyledi. Ülkeyi seçime götürecek bir kriz hükümeti kurulacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, kurtarma programını sürpriz bir şekilde referanduma götürme kararı alan Yunanistan Başbakanı Merkel ile bugün başlayacak G-20 Zirvesi öncesi bir araya geldi. Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalıp kalmayacağının referandum sonucuna bağlı olduğunu söyleyen Merkel ve Sarkozy, referandum sonucuna kadar ülkeye para akışının kesileceğini belirtti. Papandreu ise referandumun 4 ya da 5 Aralık’ta yapılabileceğini söyledi. Öte yandan referandum kararına Papandreu’nun partisinden de karşı sesler yükseliyor.

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın İngiltere’den İsveç’e iade edilme kararına karşı yaptığı itiraz reddedildi. Assange, geçtiğimiz yıl Stockholm’de bir kadına tecavüz ettiği, bir diğerini de taciz ettiği iddialarını reddediyor ve suçalamaların siyasi amaçlı olduğunu öne sürüyor. Assange’ın bir üst mahkemeye başvurma hakkı bulunuyor.

Almanya’nın kamu borçları 55.5 milyar Euro azaldı. Borçların azalmasına önceden yapılmış bir muhasebe hatası neden oldu.

Yunanistan’da hükümet, tüm dünyada ekonomi ve siyaset çevrelerini şaşkına çeviren, üzerinde yoğun çabalar sonucu anlaşmaya varılan kurtarma programını referanduma götürme kararından geri adım atmadı. Öte yandan Papandreu hükümetinin kararı, hem Yunanistan hem de Avrupa’da büyük tepkiyle karşılaştı. Almanya hükümetinden Yunanistan’a para akışını kesme tehdidi gelirken, yarın başlayacak G-20 zirvesi öncesinde Sarkozy, Merkel ve Papandreu’nun bir üçlü zirvede bir araya geleceği belirtildi. Öte yandan daha önce Ocak ayında yapılması planlanan referandumun Aralık ayına çekilebileceği bildirildi.

* Çevre ve İklim

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), Avrupa’nın bazı bölgelerinde çok düşük miktarda ancak normalin üstünde radyasyon tespit edildiğini bildirdi. Tespit edilen radyasyon seviyesinin halk sağlığını tehdit edecek düzeyde olmadığı, ancak ilk kez Çek Cumhuriyeti tarafından bildirilen sızıntının kaynağının bilinmediği kaydedildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı 11.30 itibarıyla Van’da meydana gelen depremde yaşamını yitirenlerin sayısının 19’a ulaştığını bildirdi.

Avrupa Birliği’nde hava kalitesinin hala Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) standartlarının altında olduğu, bunun da erken ölüm riskini artırdığı ve çevresel hasara yol açtığı bildirildi.

Dün Van’ın Edremit ilçesinde 5,6 büyüklüğünde meydana gelen depremde 25 bina çöktü, 27 kişi enkazdan sağ kurtarılırken 10 kişi de hayatını kaybetti. Havayolu ve karayoluyla arama-kurtarma, sağlık personeli ile insani yardım malzemesi sevkıyatının devam ettiği bildirildi. Sarsıntıda yıkılan otelin önünde protesto düzenlemek isteyen kişilere polisin müdahale ettiği kaydedildi.

Saat 17:53’te merkez üssü Karagunduz-(Van) olan 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Avrupa Komisyonu, sahillerindeki yosunların kontrolsüz bir şekilde artışının önüne geçmemesi halinde konuyu önümüzdeki ay Avrupa Adalet Divanı’na götürme tehdidinde bulundu.

* Enerji

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Akdeniz’deki doğalgaz kriziyle ilgili olarak, ‘Türkiye olmaksızın hiçbir şekilde proje yapılamaz’ dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, siyasi temaslarda bulunmak üzere gittiği Kıbrıs Rum kesiminde, Akdeniz’de yaşanan doğalgaz krizi konusunda,doğalgazın siyasi çıkarlar uğruna baskı unsuru olarak kullanılmaması gerektiğini açıklamasını yaptı. Peres, ‘İsrail ne kimseyi tehdit edecek ne de kimseden tehdit kabul edecek’ dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kıbrıs ve çevresinde bulunacak olası petrol ve gaz kaynaklarının adil şekilde bölüşümünün gerekli olduğunu söyledi.

* Finansal Hizmetler

Avrupa Komisyonu, kredi derecelendirme kuruluşlarının üzerinde daha sıkı kontroller getirecek bir teklif sunacak. Ancak teklifte Avrupalı bir kredi derecelendirme kuruluşu oluşturmak yer almıyor.

‘Kriz kahini’ olarak tanınan ekonomist Nouriel Roubini, Yunanistan, Portekiz, İspanya ve İtalya’nın Euro Bölgesi’nden çıkabileceğini söyledi.

Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada ‘Gülmeyin ama hala Euro Bölgesi’ne katılmak istiyoruz.’ dedi.

EFSF Başkanı Regling, İtalya’ya piyasaları sakinleştirmek için hızla harekete geçme çağrısı yaptı.

S&P’nin Fransa’nın AAA olan notunu ‘yanlışlıkla’ kırmasının ardından Fransa, konuyla ilgili soruşturma açtı.

Almanya, ‘‘küçük bir Euro Bölgesi peşinde olmadığını’‘ bildirdi.

Euro Bölgesi’nin, borçlanma seviyeleri hızla yükselen İtalya için finansal kurtarma planları olmadığı bildirildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, İtalya’da borç krizini aşma çabalarında siyasi netliğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

AB kaynakları, Almanya ve Fransa’dan yetkililerin bir araya gelerek, Avrupa Birliği’nde köklü değişikliklere giderek daha entegre ve daha küçük bir Euro Bölgesi üzerinde fikir alışverişinde bulunduğunu söyledi. Öte yandan Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, birliği parçalamanın maliyeti konusunda uyarıda bulundu.

Deniz Gökçe, Akşam gazetesindeki köşe yazısında Euro krizi ve Çin’in Avrupa tahvillerine yatırım yapması konusunu değerlendirdi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, Euro Bölgesi’ndeki krizin bu durumlara gelmesinin şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası, (ECB) faiz oranlarını çeyrek puan düşürerek yüzde 1.25 seviyesine indirdi. ECB’nin bu hamlesinin ardından Avrupa borsaları yükselişe geçti. ECB’nin yeni başkanı Mario Draghi, kararın ardından yaptığı açıklamada süren risk ve belirsizliklerin ekonomiyi olumsuz etkilediğini söyledi.

Çin, Yunanistan’daki durum açıklığa kavuşmadan AB’nin kurtarma fonuna yatırıma bulunamayacağını söylüyor. Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Avrupa’nın problemlerini çözmenin Avrupalıların üzerine düştüğünü belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu, Ekim ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 3.27, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) de yüzde 1.60 oranında yükseldiğini açıkladı. Enflasyon aylık bazda 2002 Ekim’inden beri en yüksek düzeye çıktı.

* Genişleme

Kosova’nın kuzeyinde, Sırplar ve Arnavutlar arasında yaşanan çatışmada bir kişinin öldüğü iki kişinin de yaralandığı bildirildi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Gürcistan’ı tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya ile işbirliği yapmaya çağırdı.

Ukrayna’nın eski Başbakanı Yulia Timoşenko, cezaevinden AB’ye mektup yazarak, AB liderlerinden tutuklanmasına rağmen ülkesiyle işbirliğini sürdürmesini ve Ortaklık Anlaşması’nı imzalama sürecini devam ettirmesini istedi. Timoşenko’nun 7 yıl hapse mahkum edilmesinin ardından AB ile Ukrayna ilişkileri donma noktasına gelmiş, Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç’in Brüksel’e yapacağı kritik ziyaret AB tarafından iptal edilmişti.

* Gıda ve Sağlık

Tütün mamülleri sektörü, Avrupa Komisyonu’nun sağlıktan sorumlu üyesi John Dali’nin, AB’de satılan sigara paketlerini logosuzlaştırma yönünde bir adım atması halinde hukuki yollara başvurmaya hazırlanıyor.

* Kültür ve Sanat

Merkezi Paris’te bulunan BM Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) himayesinde besteci Itri ve şair Nabi 300. ölüm yıl dönümlerinde, mimar ve şehirci Kemal Ahmet Aru ise 100. doğum yıl dönümünde uluslararası düzeyde 20012 ve 2013 yıllarında anılacak. Piri Reis haritası da yapılışının 500. yılında anılacak.

* Politika

Almanya Başbakanı Merkel, 8 Türk, 1 Yunanlı ve 1 Alman polisi öldüren Neo Nazi çetesinin, Alman ‘derin devleti’ ile bağlantılı olarak ortaya çıkmasını “Almanya için bir yüzkarası (Schande) olarak tanımladı. Merkel olayın tüm boyutlarıyla aydınlatılmasını istedi.

Kaşif Kozinoğlu’nun sırlarıyla birlikte ölümü soru işaretleriyle dolu. Medyada ‘Susturmak için mi öldürüldü?’ sorusu gündeme geliyor.

Arap Birliği’nin üyeliğini askıya alması sonrası Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim düzenlediği basın toplantısında “Libya değiliz” diyerek ABD ve AB’ye meydan okudu. Muallim ayrıca Türk elçiliklerine yapılan saldırı için özür diledi. AB’den Suriye’ye yeni yaptırım geliyor. 18 kişinin malvarlığı donduruluyor. avrupa Yatırım Bankası Suriye kurumlarının hesaplarını bloke ediyor. Rusya ise Arap Birliği’nin kararını kınadı.

TBMM, tarihinde ilk kez bir padişah için anma töreni düzenliyor. Meclis Başkanı Çiçek, Sultan 1. Abdülmecid’i, 150. ölüm yıldönümünde Dolmabahçe Sarayı’nda bir sempozyumla anmak için kolları sıvadı ve padişahın tuğrasını taşıyan davetiye hazırlattı.Abdülmecit Osmanlı’nın Batı’ya açılımını başlatan Tanzimat Fermanı’nı onaylayan ve Batılılaşma, modernleşme yanlısı padişah olarak biliniyor.

Ali H. Aslan, Zaman gazetesindeki köşe yazısında Türkiye’nin dış politikasına dair değerlendirmelerde bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama, İran konusunu diplomatik yollardan çözmeyi tercih ettiklerini, ancak hiçbir seçeneği gözden çıkarmadıklarını söyledi.

Zeynep Göğüş Cumhuriyet gazetesinde ABD’deki Basın Müzesi’nden izlenimler aktardı.

Binlerce yükümlüyü ilgilendiren bedelli askerlik, bugün Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında yapılması planlanan Bakanlar Kurulu’nda ele alınacak. Özellikle yaş sınırının ne olacağı onbinlerce gerç tarafından merakla bekleniyor.

İtalya’da Cumhurbaşkanı’nın atadığı yeni başbakan Mario Monti, bugün hükümet kurmak için temaslara başlıyor. Berlusconi politikaya devam edeceğini söyleyerek herkesi şoka uğrattı. Şubat’taki seçime kadar ülkenin ekonomik görünümü iyileşmezse, Berlusconi ‘kurtarıcı’ olarak dönebilir!

Almanya’daki Türkler 8 Türk dönerciyi öldüren aşırı sağcı Neo Nazi çetesinin ortaya çıkması üzerine harekete geçti. Berlin’de Türk Toplumu (TGD)ve Berlin Brandenbrug Türk Toplumu (TBB), Almanya’da 2000 yılından bu yana aşırı sağcılar tarafından öldürüldükleri tespit edilen 8 Türk ve bir Yunanı anmak amacıyla “uyarı nöbeti” eylemi yaptı. Eyleme Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth da katıldı.

Suriye’de bulunan Türkiye Büyükelçiliği’ne dün gece düzenlenen taşlı sopalı saldırının ardından bugün Şam’daki büyükelçilik çalışanlarının ailelerinin Türkiye’ye döndü. Dışişleri Bakanlığı saldırılarla ilgili Suriye’ye nota verildiğini açıklarken, vatandaşlara zorunlu olmadıkça bu ülkeye gitmemeleri uyarısı yapıldı.

İtalya’da AB’ye taahhüt edilen mali istikrar yasası kabul edildi, Başbakan Berlusconi söz verdiği gibi hemen kendisinin ve hükümetinin istifasını sundu. İstifa haberi Roma sokaklarında bayram havası estirdi. Şampanyalar patlatıldı, geç saatlere kadar kutlamalar yapıldı. İtalyanlar, “soytarı defol git” sözleriyle Başbakanlarını uğurladı

Arap Birliği’ne üye ülkelerin dışişleri bakanlarını bir araya getiren toplantıda, Suriye’nin üyeliği askıya alınıp, Şam yönetimine yaptırım uygulanması istenirken, Suriye muhalefetine “geçiş sürecini” konuşmak üzere Arap Birliği’nin Kahire’deki genel merkezine gelmesi çağrısı yapıldı. Esad yönetimi kararı kınadı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,ABD’nin Irak’ta kullandığı 4 predatörün İncirlik’e geldiğini doğruladı. “Güzergahı TSK belirleyecek, PKK haricinde başka bir amaçla kullanılmayacak” diyen Davutoğlu, görüntü paylaşımının ise Türk subayının olduğu birim tarafından ve anlık paylaşılacağını söyledi. İnsansız araçlar 22 Kasım’dan itibaren devreye girecek.

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Almanya’daki “Döner cinayetleri”nin arkasında aşırı sağcı bir grubun çıkması karşısında şoke olduğunu söyledi.

Kartepe adlı deniz otobüsü cuma günü saat 17’de Karamürsel’den İzmit’e giderken PKK’lı bir terörist tarafından kaçırıldı. Gemide 20 dolayında yolcu ve mürettebat vardı. Gemi bu sabah Silivri’de yakıtı biterek durdu. Bunun üzerine saat 6’da SAT komandoları tarafından yapılan operasyonda terörist ölü olarak ele geçirildi. Üzerinden 3 adet A4 patlayıcı çıktı.

Almanya’da 2000-2006 yılları arasında 9 Türk dönercinin öldürüldüğü gizemli cinayetin arkasından Neo-Nazi bağlantılı bir çete çıktı. Çete üyelerinin Alman Anayasa Koruma örgütü adı verilen ‘derin devlet yapılanması’ ile bağlantılı olduğu kuşkuları kuvvetlendi. Ölen iki çete üyesine derin devletin pasaport verdiği belirlendi. Ayrıca Türk cinayetleri itirafları videosu ile Neo-Nazi propaganda malzemesi ele geçirildi.

Türkiye, Van’da gerçekleşen depremin ardından daha önce yardım vaadinde bulunan ülkelere yaptığı çağrısını yineledi.

Milliyet’te Fikret Bila, Atatürk düşmanlarının tutumunu ele alıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileri, İsrail’in İran’ın nükleer tesislerini yılbaşından önce ya da yeni yıl başında vuracağını iddia etti. İran her türlü saldırıya demir yumrukla yanıt vereceğini belirtti.

Yeni Şafak’ta Abdülkadir Selvi, Barzani’nin Ankara görüşmesinin perde arkasını yazdı.

Milliyet’te Fikret Bila, Atatürk’ün günümüz dünyasındaki önemini yazdı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, “İran’ın nükleer programının askeri boyutuna ilişkin güvenilir kaynaklardan bilgi edindiklerini” bildirdi. İran nükleer silahları dizayn ve deneme aşamasında. Bu raporun İsrail’in İran’ı vurma niyetini güçlendireceği öne sürülüyor.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin istifa sözüne önce olumlu tepki veren piyasalar daha sonra yeniden satışa döndü, kayıplar yüzde 3’ü aştı. İtalya’nın tahvil faizleri de kritik yüzde 7 seviyesinin üzerine çıktı. Berlusconi dün “Çekiliyorum” dedi. Bugün de “Bir daha aday olmayacağım” açıklamasını yaptı. Ancak bir TV’de kendisi ile ilgili Mussolini benzetmesi yapması büyük tepki yarattı. Berlusconi’nin gidişi, İtalya’nın çöküşü olabilir. 2.5 trilyonluk ekonomisi ile ‘çöken İtalya’ tüm Avrupa’yı ardından sürükleme riski taşıyor.

Ekonomik krizin siyasi krize dönüştüğü Yunanistan, “Kemal Derviş” modeliyle düzlüğe çıkmayı planlıyor. 2001 krizinin ardından Derviş’i Türkiye’ye davet ederek Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini veren Ecevit hükümetinin gerçekleştirdiği operasyonun bir benzerini de Yunanistan hayata geçirdi. Yunanistan’ın yeni başbakanı Lukas Papadimos oluyor. Papadimos Avrupa MB eski başkan yardımcısı.

Yeni Şafak’ta Abdülkadir Selvi, Kürtlere demokratik açılım sürerken, KCK’ya karşı operasyona devam edilmesini öneriyor.

Star’da Tarık Ramazan, Batı’nın Arap uyanışına bakışını tartışıyor.

İngiliz think-tank kuruluşu Demos yayınladığı bir raporda, aşırı ırkçı görüşün Avrupalı gençler arasında yükselişte olduğunu belirtti. Avrupa’daki aşırı ırkçı partilere destek veren kişilerin sanal ortamdaki etkinliklerini araştıran Demos, internette kendini açıkça aşırı sağcı olarak tanımlayan binlerce Avrupalı gencin Müslüman göçmenlerin sayısının artmasından endişe duyduklarını ileri sürdü.

Rize’de konuşan Başbakan Erdoğan Türkiye’te tek devlet olduğunu ve KCK yapısı gibi bir ikincisine izin vermeyecekleri söyledi. Asker ve polis arasında da rekabet olmayacağını belirtti. Erdoğan, Kurban Bayramı tatili için geldiği Rize’de belediyenin kurduğu çadırdaki bayramlaşma törenine katıldı. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada KCK ve teröre destek konusuna değinerek “İkinci bir devlet olamaz. Bu ifadelerim sebebiyle beni ‘devletçi, milliyetçi’ diye ifade edenler varsa, bu ifadeleri kullanmak devletçilikse, milliyetçilikse evet, devletçiyim, milliyetçiyim. Çünkü biz bu gerçekleri ortaya koymaya mecburuz.” dedi.

Rusya’nın dışişleri bakanı Sergey Lavrov, “İran’a yönelik herhangi bir saldırının endişe verici sonuçlarla dolu, ciddi bir hata olacağı” yorumunu yaptı.

Times gazetesinin iç sayfalarında, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez’in İran’ın nükleer programına karşı saldırıya giderek daha yaklaştıkları açıklamasına ilişkin bir haber bulunuyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın siyasî başdanışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, hükümetin Öcalan’ın İmralı’dan terör örgütüne talimatlar vermemesi için düzenlemeler getireceğini belirtti. Akdoğan Türkiye’de devlete alternatif paralel bir otorite kurma emelindeki KCK’ya da aslı izin verilmeyeceğini vurguladı.

İsrail savaş gemileri, Gazze’ye uygulanan ablukayı kırmaya yönelik olarak bölgeye yardım taşıyan iki gemiyi durdurdu.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili çalışmaya ‘‘bayramdan sonra başlayacaklarını’‘ söyledi.

Mehmet Barlas, Sabah gazetesindeki köşe yazısında bedelli askerlik ve profesyonel ordu tartışmalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘‘G-20’nin kurumsallaştırılması tartışmaları çerçevesinde önceliğimiz G-20’nin etkinliğinin artırılması ve somut sonuçlar üretebilme kapasitesinin korunması olmalıdır’‘ dedi.

Almanya’nın yanı sıra Fransa ve İngiltere’nin, Filistin’in Birleşmiş Milletler’ yaptığı üyelik başvurusuna destek vermeyeceği iddia edildi. Filistin lideri Mahmud Abbas, geçtiğimiz Eylül ayında BM’ye tam üyelik başvurusunda bulunmuştu. Filistin’in UNESCO üyeliği, geçtiğimiz Pazartesi günü kabul edilmişti.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, dün Suriye’nin kabul ettiği Arap Birliği’nin çözüm planının “hızla” hayata geçirilmesini istedi.

İstanbul’a gelen ve Başbakan Erdoğan ile de görüşmesi beklenen Barzani’ye Türkiye, PKK ile mücadele konusunda üç seçenek sunacak: Ya sen mücadele et, ya beraber edelim. İkisi de olmazsa biz tek başımıza hareket ederiz!

İbrahim Tatlıses’e yönelik silahlı saldırının iddianamesi tamamlanarak 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamede, 14 Mart’ta gerçekleştirilen saldırının PKK terör örgütünün talimatıyla, terör örgütü üyelerince gerçekleştirildiğine yer veriliyor.

İngiliz ordusu İran’a karşı olası bir askeri müdahaleye yönelik “acil durum planı” hazırlıklarına başladı.

Suriye, Arap Birliği’nin geçen pazar günü Katar’da Suriye’ye ilettiği çözüm planını koşulsuz kabul etti. Katar Başbakanı ve aynı zamanda Dışişleri Bakanı Casım, planın, Suriye’deki şiddet olaylarının bir an önce son bulması, hükümete karşı isyanlar başladıktan sonra tutuklananların serbest bırakılması, Suriye ordusunun sivil yerleşim yerlerinden çekilmesi ve Arap Birliği gözlemci heyetinin Suriye’de incelemelerde bulunması maddelerini içerdiğini söyledi.

Fransa, İsrail hükümetinin Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinde konut inşaatlarını hızlandırma kararını kınadı.

* Ticaret ve Sanayi

Süleyman Yaşar, Sabah gazetesindeki köşe yazısında dünyadaki ticari yönelime yer verdi.

Euro Bölgesi’nde İrlanda, Portekiz, İspanya, Yunanistan ve son olarak İtalya’nın borç krizine girmesi, Türk otomotiv sektörünü tehdit ediyor. Euro Bölgesi’nin ‘çürük elmaları’ olarak adlandırılan ülkelerde krizin hızla yayılması, ihracatının yaklaşık yüzde 75’ini AB ülkelerine yapan yerli üreticileri olumsuz etkiliyor.

İspanya istatistik bürosundan yapılan açıklamada, Temmuz-Eylül döneminde ekonominin önceki çeyrekle karşılaştırıldığında büyümediği belirtildi.

Avrupa’da kesme çiçek üretimi yüzde 30 gerilerken, Türkiye’de çiçek üretimi yüzde 10 arttı.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, yıl sonuna kadar Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmayı umduklarını söyledi.

Belarus Dışişleri Bakanı Sergey Martinov, Türkiye ile vizelerin karşılıklı kaldırılması çalışmalarının tamamlandığını ve anlaşmanın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun imzasını beklediğini söyledi.

Güngör Uras, Milliyet gazetesindeki köşe yazısında Avrupa ekonomisinde Yunanistan sebebiyle gerçekleşen sarsıntıdan Türkiye’nin nasıl etkilenebileceğine yer verdi.

AB, Türkiye ve Rusya’dan ithal edilen bazı demir ve çelik donanım ürünleri hakkında inceleme başlattı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Van depreminden zarar gören vatandaşlar için ayni ve nakdi yardım, faizsiz kredi desteği ve acil ihtiyaçlara yönelik kapsamlı bir yardım kampanyası başlattı.

* Yaratıcılık ve Yenilik

Avrupa Parlamentosu, AB üyelerinin, yapısal fonların üçte bire kadarını araştırma altyapılarına ayırmaya teşvik etmek istiyor.

[cm_simple_form id=2]
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın