AP’nin Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor Ankara’da siyasilerle buluştu / CHP’den görüşme ile ilgili açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ve beraberindeki heyeti, CHP Genel Merkezi’ndeki makamında kabul etti. Görüşmede CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz eşlik etti.

Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, AP Raportörü Nacho Sanchez Amor’un ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Avrupa Parlamentosu Raportörlüğü görevine yeni atanan Nacho Sanchez Amor, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bugün bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Amor, Avrupa Parlamentosu’ndaki Sosyal Demokratlar’ın üyesi olup CHP’nin İspanya’daki kardeş Sosyal Demokrat Partisinden gelmektedir. Dolayısıyla Genel Başkanımız ile uzunca bir zamandır tanışıklıkları vardır. Sayın Amor’un Türkiye’ye yaptığı ziyaret, önümüzdeki dönemde Avrupa Parlamentosu için hazırlayacağı Türkiye Raporu’na temel teşkil etmek üzere bir dizi temastan oluşmaktadır. Genel Başkanımız ile yaptığı görüşme, bu çerçevede yaptığı temaslardan biri olmakla birlikte, kardeş parti ilişkisi ve eski tanışıklığının getirdiği çerçevede samimi bir ortamda geçmiştir. Sayın Amor daha önce 2015 ve 2018 seçimleri dolayısıyla Türkiye’ye AGİTPA Heyeti’nin gözlemcisi olarak ziyaretlerde bulunmuştur. Türkiye’yi yakından tanımaktadır ve Avrupa Parlamentosu Raportörü olarak görev almasının Türkiye – AB İlişkileri’nin geleceği açısından önemli bir kazanç olduğu düşünülmektedir.

Görüşme sırasında Sayın Amor, Türkiye’nin Avrupa Birliği tam üyelik müzakerelerinin önemini dile getirmiş ve geçen hafta Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin durdurulmasını talep eden bir önerinin reddedilmiş olmasını bu çerçevede önemli gördüğünü belirterek, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı taahhütlerine bağlı olduğunu vurgulamıştır. Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 2018 seçimlerinden sonra değişen ortamın yarattığı sıkıntılardan ve bu bağlamda Türkiye’nin içine girdiği rejim değişikliğinin Türkiye ile AB arasındaki mesafeyi giderek açmakta olduğundan duyduğu endişeyi dile getirmiştir. Bu çerçevede, Sayın Kılıçdaroğlu, insan hakları açısından Türkiye’nin uymakla yükümlü olduğu AİHS ve AİHM kararlarının uygulanmamasından dolayı Türkiye hakkında Avrupa kamuoyunda giderek artan olumsuz algının altını çizmiştir.

Daha fazlası: https://ift.tt/2TR5pgh

Bu yazı Avrupa Birliği, Euronews içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s