CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz’ün ABD Senatosu’nda Kabul Edilen Ulusal Savunma Yetki Yasası Konusundaki Basın Açıklaması

ABD Senatosu, 1790 sayılı 2020 Mali Yılı İçin Ulusal Savunma Yetki Yasası’nı (S. 1790) 86 ‘Evet’, 8 ‘Hayır’ oyuyla kabul ederek Başkan Trump’a gönderdi. Partiler üstü bir şekilde ve nitelikli çoğunlukla alınan bu karar, ne yazık ki Türkiye’ye yönelik bir takım olumsuz maddeler de içeriyor. Yasanın Senatonun nitelikli çoğunluğunun oyuyla kabul edilmesi, Türkiye – ABD ilişkilerinin artık şahısların ikili ilişkileriyle yönlendirilemeyecek bir çizgiye savrulduğunun göstergesidir.

Yakın gelecekte Ankara ile Vaşington arasında yaşanabilecek bir tren kazasının taraflara hiçbir faydası olmayacaktır.

Ülkemizi, S-400 savunma sistemlerine sahip olduğu ve bu sistemleri almaya devam ettiği müddetçe, proje ortağı olduğu F-35 uçaklarını almaktan alıkoyan (Sec. 1255), Türkiye’ye Patriot füzeleri verilmesini S-400 füze savunma sisteminden vazgeçilmesi koşuluna bağlayan (Sec. 1267); Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yönelik silah ambargosunu kaldıran (Sec. 1270), Rusya’ya yönelik ve Türk Akımı Projesi’ni de kapsayacak yaptırımlar içeren (Sec. 2831) söz konusu yasa, çoklu sorunlarla karşı karşıya olan Türkiye – ABD ilişkilerinin geleceğine, Doğu Akdeniz’deki mevcut gerginliğin yatışmasına ve Kıbrıs sorununun barışçıl çözümüne yardımcı olmayacaktır.

Türkiye – ABD ilişkileri her iki ülkenin de aktör olduğu durumlarda, farklı çıkarlar çerçevesinde iş birliği içinde ilerlemiştir. Bu bağlamda, diplomasi kanallarının açık tutulması, müttefiklik ilişkilerinin yeniden güçlendirilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Türkiye – ABD ilişkilerinin, içinde bulunduğu zor durumdan kurtularak en kısa sürede normalleşmesi için dış politikanın iç politika mülahazalarıyla araçsallaştırılmamasına öncelikli olarak ihtiyaç vardır. AKP iktidarının ABD’yle ilişkilerimizi sağduyu, karşılıklı saygı ve kurumsal bağlardan kopararak, kişiler arası ilişkilere indirgemesinin faturası giderek kabarmaktadır. Halkımızın yanlış dış politikanın faturasını ödemesine her fırsatta karşı çıkmaya devam edeceğiz.

Bu yazı Avrupa Birliği, Euronews içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s