Avrupa’nın ikinci büyük siyasi gücü PES yerel seçim başarısı için CHP’yı kutladı

Tweet:

Üyemiz @herkesicinCHP @CHPEU’nun #İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kazandığı teyit edildi. Harika bir haber.
Türkiye’deki yerel seçimlerde Erdoğan kan kaybetti. Dostlarımız @herkesicinCHP ve lideri @kilicdarogluk’yi tebrik ediyoruz. Ankara’da @mansuryavas06 ve İstanbul’da @ekrem_imamoglu yeni şeçilen belediye başkanlarını kutluyoruz.

PES (Avrupa Sosyalistler Partisi) demokratik muhalefetin Türkiye’deki yerel seçimlerde elde ettiği sonucu memnuniyetle karşıladı.

————-

01/04/2019 – Avrupa Sosyalistler Partisi üyeleri sandıktan güçlenerek çıktı: CHP ülke çapında oyların %30’unu ve Türkiye’nin en önemli iki büyükşehrini kazanırken HDP seçimi dördüncü parti olarak tamamladı.

CHP lideri miting sırasında halka sesleniyor

Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve bütün demokratik muhalefetin Türkiye’deki yerel seçimlerde elde ettiği güçlü başarıyı sevinçle karşıladı.
PES üyesi olan CHP, ülkenin en önemli iki şehrinde, başkent Ankara’da ve kıta Avrupa’sının en büyük kenti olan İstanbul’da büyükşehir belediyesini kazandı. Erdoğan rejiminde ana muhalefet partisi konumunda olan CHP ülke genelinde oyların %30’unu alarak seçimden ikinci parti olarak çıktı ve oyların %44’ünü alan Erdoğan liderliğindeki AKP’ye meydan okudu.
PES Başkanı Sergei Stanishev yap₺ığı açıklamada:
“CHP’yi (Cumhuriyet Halk Partisi) ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu elde ettikleri bu tartışmasız başarıdan dolayı tebrik ediyorum. Güçlü bir seçim kampanyası yürüttüler ve giderek daha fazla sayıda yurttaşı demokratik bir Türkiye’yi desteklemeleri yönünde ikna ediyorlar.
CHP’nin, Ankara ve İstanbul’u alması, Türkiye’nin en önemli iki belediye başkanlığını kazanmasından çok daha fazla anlam taşıyor. Artık Türkiye halkı ,Erdoğan’ın muhalif adaylara yönelik uyguladığı baskıya, tehditlere, hükümetin propaganda aygıtına ve medyaya yönelik sansüre rağmen demokrasinin kazanabileceğini gördü.” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Türkiye’den diğer PES üyesi olan HDP (Halkların Demokratik Partisi) ülke çapında oyların %4,2’sini alarak dördüncü oldu. HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Türk makamları tarafından Kasım 2016 tutuklanmıştı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yargılama öncesi makul tutukluluk süresinin aşıldığı ve Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiği yönündeki kararına rağmen hala mahkeme önüne çıkarılmayı bekliyor. PES hukuka aykırı tutukluluk halini çeşitli vesilelerle protesto etti.

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s