AKPM: 24 Haziran seçim kampanyaları eşit şartlarda yapılmadı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), 24 Haziran seçimleriyle ilgili yayımladığı gözlem raporunda secim bürolarının bir çoğunda ciddi sorun yaşanmadığına, ancak partilerin secim kampanyalarının adil ve eşit şartlarda yapılmadığına atıfta bulundu.

24 Haziran seçimlerini TBMM’nin daveti ile beraber 28 üyesiyle İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum ve Diyarbakır’da bulunan secim bürolarında gözlemleyen AKPM raporu, secim sonuçlarının Türk vatandaşlarının demokrasi ilkelerine bağlı olduklarını, ancak seçmenlerin tarafsız ve engel olmaksızın haber alabilmelerini sağlayan bir secim kampanyası gerçekleşmediği kaydedildi.

OHAL uygulamasının “demokratik tartışma ve çoğulcu düşüncelerin ifadesi için gerekli alanı daralttığını” dile getiren rapor, iktidar partisinin kamu olanaklarından geniş bir şekilde faydalandığı ve söz konusu durumun “devlet ile parti arasında ayrım yapılmasına ve uluslararası iyi uygulamalara aykırı” olduğuna işaret etti.

Kaynak: https://www.dw.com/tr/akpm-24-haziran-se%C3%A7im-kampanyalar%C4%B1-e%C5%9Fit-%C5%9Fartlarda-yap%C4%B1lmad%C4%B1/a-45372948

44393150_303

 

 

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s