Çin’in ABD’nin hamlesine misilleme yapması bekleniyor

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’den ithal edilen ürünlere 50 milyar dolarlık gümrük vergisi uygulanmasını öngören kararı resmen onayladı. Trump’ın, “Çin’in ABD’de fikri mülkiyet hakları hırsızlığı yaptığına dair iddiaların incelenmesi sonucu” getirildiğini belirttiği yüzde 25 oranındaki gümrük tarifesinin özellikle stratejik açıdan önem taşıyan teknolojik ürünler için geçerli olacağı duyuruldu.

Trump’ın bu hamlesine Çin’in yanıtı ise gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Trump’ın kararına misilleme olarak Çin’in de Amerikan ürünlerine “benzer boyut ve yoğunlukta” bir tarifeyi uygulamaya koyacağı duyuruldu.

“Pekin misillemeye giderse ek tarifeler uygularız”

Trump, Pekin’in ABD’nin attığı bu adıma misilleme yapması halinde daha fazla ek tarifeyi devreye sokacağını söylemişti. ABD Başkanı, “Çin Amerikan mallarına, servis ya da tarım ürünlerine yeni tarifler getirirse, tarifesiz bariyerleri kaldırır ya da Amerikan ihracatçılarına ya da Çin’de faaliyet gösteren Amerikan şirketlerine karşı cezalandırıcı nitelikte eylemler uygulamaya koymaya kalkarsa ABD ek tarifeler uygulayacaktır” şeklinde konuşmuştu.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında bir ticari savaşın fitilini ateşleyen bu adım, piyasalarda huzursuzluk yarattı. Trump’ın gümrük tarifesi kararını açıklamasının ardından New York borsasında düşüş yaşanırken, ekonomistler uzun soluklu olmasını bekledikleri bu gerginliğin yatırımcıları da endişelendirdiğini belirtiyor.

Daha fazla bilgi için

CHP AB Temsilciliği

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s