Berlin ABD elçisinden açıklama bekliyor

Almanya’nın başkenti Berlin’deki görevine kısa süre önce başlayan ABD Büyükelçisi Richard Grenell’in sağ popülist Amerikan haber portalı Breitbart’a verdiği röportajın yankıları sürüyor. Röportajda Avrupa’daki sağcı hükümetleri ve siyasetçileri güçlendirmeyi kendisine görev edindiğini söyleyen Grenell, Almanya’nın ise kısıtlı savunma harcamaları nedeniyle caydırıcı bir orduya sahip olmadığını savunmuştu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Berlin’deki büyükelçilik görevine atanma süreci resmen geçen ay tamamlanan Grenell’in Çarşamba günü Bakanlığa yapacağı ilk ziyaret sırasında söz konusu röportajdaki ifadelerin de ele alınacağını açıkladı.

Grenell, büyükelçilerin bulundukları ülkelerin iç işlerine karışmamaları yönündeki teamülü hiçe saydığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Grenell daha önce de ABD’nin Tahran’la imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran’da iş yapan Alman şirketlerinin bu ülkeden ayrılması gerektiği yönündeki sözleri nedeniyle tartışma yaratmıştı. Grenell’in geçen ay attığı bir tweet’te yaptığı bu çıkış, Alman parlamentosundaki birçok vekilin tepkisine neden olmuştu.

Daha fazla bilgi için – DW

CHP AB Temsilciliği

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s