CHP AB Temsilciliği’nin AB Türkiye Ilerleme Raporu Üzerine Özet Bilgi Notu

AB’nin En Sert İlerleme Raporu

Avrupa Birliği Türkiye’nin üyeliğine ilişkin ilerleme raporunu bugün yapılan AP Dış İlişkiler Komisyonu AFET’te sunum toplantısının ardından yayınladı. Birliğe üyelik süreci devam eden ülkelerle ilgili uyum konusunda atılan adımların değerlendirmelerinin yer aldığı raporda Türkiye’nin AB üyelik perspektifinden hızla uzaklaştığı yönündeki ifadeler dikkat çekti.

İlerleme Raporunda öne çıkan başlıklar:

OHAL

€ 2016 yılından bu yana süren OHAL uygulamasını geciktirilmeksizin kaldırması istendi.
€ Darbe girişiminden sonra alınan 150.000’in üzerinde kişinin gözaltına alınması, bunların 78.000’inin tutuklanması, 110.000 kamu görevlisinin işlerinden edilmesi gibi orantısız tedbirler ciddi endişe kaynağı olmaya devam ettiğinin altı çizildi.
€ Çıkartılan 31 adet KHK parlamento denetiminin dışında olmasının yanı sıra yargı denetimine de tabi olmaması sivil ve politik haklarında önünde çok büyük bir engel konumunda olduğu vurgulandı.
€ Alt mahkemelerin Anayasa Mahkemesi kararlarına uymaması, insan hakları savunucularına yönelik olumlu kararlar bir başka mahkeme tarafından tersine çevrilmesi ve bunun yürütme erkinden kişilerin açıklamalarının hemen ardından yapılması yargı bağımsızlığını bakımında eleştiri konusu yapıldı.
€ 2017’de yapılan referandum Venedik Komisyonu’nca da yürütme üzerindeki kontrol mekanizması ortadan kaldırdığı ve güçler ayrılığı prensibine uymadığı yönünde eleştirildi. Referandum eşit şartlarda gerçekleştirilmedi ve OHAL’de yapılması seçim güvenliğini zedeledi ifadelerine yer verildi.
€ OHAL kapsamında olmayan konularla ilgili yasama kararları alınması parlamentonun yasama fonksiyonunu ortadan kaldırdığı belirtildi.
Politik Gündem
€ 2016’da yasama dokunulmazlıkların kaldırılması sonucu çok sayıda HDP milletvekilinin tutuklanması ve 6’sının milletvekilinin düşürülmesi eleştirildi.
€ KHK’lar ile Cumhurbaşkanlığının yürütme gücünün artırılması ve belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kamu görevlilerinin atanması demokrasiyi zayıflattığı ifade edildi.
€ Güneydoğu yaşanan sorunların halen ülkenin en büyük güvenlik problemi olduğu belirtilen raporda sorunun kırsal alanlara doğru kaydığı, barışçıl ve sürdürülebilir bir çözümden uzak olunduğu vurgulandı.
Yargı
€ Anayasa değişikliği ile özellikle Hakimler ve Savcılar Kurulunun yapısında yapılan değişiklikler yargı bağımsızlığını daha da azalttığı, Kurulun çok sayıda hakim ve savcının yerini değiştirdiği veya el çektirdiği, bu konuda ilerleme kat edilmediği raporda eleştirildi.
€ İnternet Yasasının online içerikler ve paylaşımlarla ilgili herhangi bir mahkeme kararına ihtiyaç duyulmaksızın kaldırılabilir olmasının ifade özgürlüğüne engel teşkil edeceği ifade edildi.
Yolsuzlukla Mücadele
€ Yasal ve kurumsal altyapının uluslararası standartlardan uzak olduğu, özellikle yüksek profilli yolsuzluk vakalarının incelenmesinin imkan dahilinde olmadığı, kamu kurumlarının hesap verebilirliği ve şeffaflığı konusunda ilerleme sağlanmadığı belirtildi.
Ekonomik Kriterler
€ Türkiye’nin ileri seviyede ve işleyen bir piyasa ekonomisine sahip olduğu belirtilen raporda son dönemde ekonomik ilerlemenin hükümet desteğiyle sağlanabildiği, yüksek büyümenin dengesiz makro ekonomik göstergelerle birlikte gerçekleştiğinin altı çizildi.

Türkiye’nin AB müktesebatı ile “kısıtlı” ölçüde uyumlu olduğu belirtilen raporda pek çok alanda gerileme yaşandığı, tüm başlıklarda AB yasalarına uyum konusunda daha fazla çaba sarfedilmesi gerektiği belirtildi.

CHP AB Temsilciliği

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s