CHP Avrupa Birliği Temsilciliği: AB Gündemi, 16 Nisan 2018

Facebook meselesine AB bakışı, Macaristan AB’den yaptırımlara doğru gidiyor…

Avrupa Parlamentosu Facebook CEO’su Zuckerberg’i İkinci Kez Çağırdı

AP Mart ayında data skandalının duyulmasının hemen ardında Mark Zuckerberg’i ifade vermek üzere davet etmişti. Facebook davet üzerine Zuckerberg yerine başkan yardımcısı Joel Kaplan’ın katılmasını önerdi ancak bu öneri kabul edilmedi.

Ne olmuştu?

İngiltere merkezli Cambridge Analytica adlı şirketin bir çalışanı olan Chris Wylie İngiltere Parlementosunda geçtiğimiz ay verdiği ifadede şirketin Facebook verilerini kullanarak Brexit referandumu ve ABD başkanı Donald Trump’ın seçilmesinde rol oynadığını açıklamıştı.

Mark Zuckerberg bu hafta Salı ve Çarşamba günleri toplamda 8 saat boyunca ABD kongresinde ifade verdi ve suçlamaları kabul ederek özür diledi.

Veri gerçekten önemli mi?

Yapılan çalışmalara göre bir Facebook kullanıcısının politik olsun ya da olmasın sadece 65 adet paylaşıma ilişkin “beğenme” (like) verisi kullanılarak ilgili kişinin politik eğilimi ve oy vereceği parti tam olarak tahmin edilebiliyor.

AP neden ısrar ediyor ve konuyla ilgisi ne?

33 yaşındaki milyarder girişimcinin AP’nin 4 güçlü komitesi önünde ifade vermesi isteniyor.

Parlemento üyeleri dört ayrı gerekçeyle Facebook patronunun AP’ye gelmesini istiyor;

€ Facebook’un sızdırdığı veriler arasında 2,7 milyon Avrupa vatandaşının kişisel bilgileri bulunuyor.

€ Facebook’un Avrupa genel merkezi İrlanda’da yer alıyor. Bu da konuyu Avrupa hukuku alanına sokuyor.

€ Cambridge Analytica Brexit sonuçlarına etki etmiş olabilir.

€ Katı sınırlamalar getiren Avrupa Birliği Data Koruma düzenlemesi Mayıs ayında yürürlüğe girecek.

Facebook özellikle İngiltere Brexit referandumunda suçlu bulunursa İngiltere veri koruma otoritesi ICO tarafından yüksek para cezasına çarptırılabilir.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.euractiv.com/section/data-protection/news/european-parliament-doubles-down-on-request-for-zuckerberg-testimony-in-joint-committee-hearing/
Macaristan’da Aşırı Milliyetçi Viktor Orban’ın Partisi Fidezs Üçüncü Kez Kazandı

Seçim kampanyasını nefret söylemi üzerine kuran Orban milyarder yatırımcı Soros’u ve Avrupa’ya göç etmek zorunda kalan mültecileri seçim sürecinde hedef haline getirerek geçtiğimiz Pazar günü yapılan seçimlerde Macar halkının %48,5 oranında desteğini aldı. Bu oran ile parlamentoda üçte iki oranında temsil yetkisi elde etmiş oldu.

Ana muhalefet partisi ulusal seçim kuruluna seçim sürecinde yaşanan usulsüzlüklerin incelenmesi çağrısında bulundu. Merkez Demokratik Sol parti de seçim sonuçlarını kabul etmediğini duyurdu.

Katılım %70’i aştı

Katılım oranının önceki seçimlerin de üstünde olduğu oylamada Orban’ın özellikle küçük kasaba ve köylerde desteğinin çok yüksek seviyede olduğu görülüyor. Gözlemciler, kişilerin sadece televizyon kanallarından haber alarak fikir sahibi olabildiğini ve seçim kampanyası boyunca mültecilerin batı Avrupa kentlerinde her geçen gün daha fazla sorun ve kargaşa yarattığı haberleri yapıldığı belirtildi.

AGİT seçimleri adil bulmadı

Seçimleri izleyen AGİT yaptığı açıklamada özellikle taraflı medyanın yaptığı yayınlarla Orban’ın söylemleri dışında seçmenlere başka bir bakış açısı tanınmadığının altını çizdi.

Seçim sonrası 80 yıllık geçmişiyle önde gelen muhalif gazetelerden Magyar Nemzet finansal sebeplerle yayın hayatına son verildiğini duyurdu. Son yıllarda Orban yanlısı iş adamlarının televizyon kuruluşları ile gazeteleri satın almalarıyla Macaristan’da bağımsız medya kuruluşu sayısı yok denecek kadar az sayıya gerilemişti. 2016 yılında ani bir kararla ülkenin en büyük muhalif gazetesi Nepszabadsag da kapatılmıştı.

Avrupa Parlamentosu 7’nci maddenin İşletilmesini Talep Etti

AP milletvekilleri Avrupa’nın temel değerlerinin ihlali gerekçesiyle nükleer madde olarak adlandırılan 7’inci maddenin Macaristan’a karşı uygulanmasını talep etti.

Hazırlanan taslak raporda anayasa mahkemesinin zayıflatılması, yargı sistemindeki sorunlar, yolsuzluk, ifade özgürlüğünün kısıtlanması, medyanın baskı altına alınması, sivil toplum örgütleri ve araştırma kuruluşlarının üzerindeki baskının artırılması vb. toplamda 12 maddede Avrupa değerlerinin ihlal edildiği belirtildi.

Nükleer Madde Ne İçeriyor?

7’inci madde doğrultusunda karar alınırsa Macaristan’ın Avrupa kuruluşları nezdindeki tüm oy hakları askıya alınabilir. Daha önce yine eski doğu bloğu ülkelerinden Polonya’ya karşı 7’nci maddenin işletilmesi kararı alınmıştı.

Bu kapsamda hazırlanan rapor ilgili komitede Haziran ayında oylanacak, ardından AP nezdinde Eylül ayında yapılacak oylamada üçte iki çoğunluk aranacak.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.euronews.com/2018/04/09/orban-s-victory-migration-crisis-changed-the-game-

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s