AB Batı Balkan ülkelerine yönelik stratejisini açıkladı

Sırbistan ve Karadağ reform çalışmalarını hızlandıracak.

Sırbistan ve Karadağ’ın Avrupa Birliği üyesi olmak için reform çalışmalarını hızlandırması bekleniyor. Brüksel bu ülkelerin 2025 yılından önce Avrupa Birliği üyesi olabileceğini duyurdu. Avrupa Komisyonu bu kapsamda Batı Balkan ülkelerine yönelik stratejisini açıkladı. Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn durumu değerlendirdi:

“Avrupa Birliği açısından istikrarın ihraç edilmesinin önemini anlamak gerekiyor. Ya da istikrarsızlığı ithal edeceğiz. 18 milyon insanı kapsayan bir bölgeden söz ediyoruz.”

Avrupa Birliği’ne girmek isteyen diğer ülkeler Arnavutluk, Kosova, Makedonya ve Bosna-Hersek ancak birçok ülkede yolsuzluk ve hukukun üstünlüğüne yönelik sorunlar var. Karadağ NATO üyesi olduğundan dolayı süreç daha hızlı işleyebilir. Sırbistan için durum çok daha karmaşık.

Avrupa milletvekili Andor Deli konuyu değerlendirdi:

“Bazı insanlar Rusya’nın etkisini abartıyor. Avrupa Birliği elinden gelen her şeyi yapmalı. Avrupa Birliği’nin gündemine resmen yeniden Batı Balkan ülkelerini alması büyük bir adım niteliğinde.

Brüksel Kosova ile Sırbistan arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi ve ilişkilerin normalleştirilmesini istiyor. Geçtiğimiz günlerde Kosovalı Sırp politikacı Oliver İvanovic Mitroviça kentinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti.

Brexit Avrupa Birliği’ni derinden sarsarken Batı Balkan ülkeleri uzun vadede Avrupa Birliği ile Rusya arasında seçim yapmak durumunda kalabilir.

Europe | Euronews http://ift.tt/2BdNRSn

via CHPAB Brüksel

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s