İrlanda başbakanı Varadkar: ‘Biz birlikte güçlüyüz’

Avrupa Parlamentosu’nda konuşma yapan İrlanda Başbakanı Leo Varadkar Avrupa Birliği’nin küçük ülkelere büyük fayda sağladığını ifade etti

Brexit müzakereleri devam ederken İrlanda Başbakanı Leo Varadkar Strasbourg’da bulunan Avrupa Parlamentosu’nda Avrupa Birliği’nin geleceği ile ilgili bir konuşma yaptı. Varadkar uluslararası alanda söz sahibi olabilmek için birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin önemini vurguladı:

“Yönettiğim hükümet Hayırlı Cuma Anlaşması’nı her türlü korumaya kararlı. Bu yüzden bölgede sınır oluşturumasına karşı çıkıyoruz. İnsanların ve ürünlerin serbest dolaşım alanında sınır oluşturulmasını istemiyoruz. Üye devletlerin olağanüstü dayanışma ve desteğine minnettarız. Avrupa Birliği’nin üyelik konusunda küçük ülkelere büyük fayda sağlıdığı görülüyor.”

Varadkar İrlanda cumhuriyeti ile Kuzey İrlanda arasındaki ortak seyahat bölgesinin korunmasını istiyor. Hayırlı Cuma Anlaşması 30 yıllık silahlı mücadelenin sona ermesini sağladı. 1998’de yapılan Hayırlı Cuma anlaşmasından önce bölgede yaşanan çatışmalarda 3 bin 600 kişi hayatını kaybetti. Avrupa Birliği barış sürecinde etkili bir rol üstlenmişti.

Euronews http://ift.tt/2DinBIB

via CHPAB Brüksel

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s