AB dönem başkanı Bulgaristan’ın önceliği Batı Balkan ülkelerine genişlemede ilerleme

Bulgaristan’ın çalışma programında Batı Balkan ülkelerinin adaylık süreci, göç ve Brexit öncelik teşkil ediyor.

Avrupa Birliği’nin en yoksul ülkesi Bulgaristan üyeliğinin başladığı 2007’den bu yana ilk kez Avrupa Birliği dönem başkanlığını Estonya’dan devraldı. Sofya yönetiminin 6 aylık çalışma programında Batı Balkan ülkelerinin adaylık süreci, göçmen krizi ve Brexit müzakereleri ön plana çıkıyor. Avrupa milletvekili Tanja Fajon Avrupa Birliği’nin genişleme konusunda bir an önce harekete geçmesi gerektiğini ifade etti:

“Eğer Avrupalı liderler önemli olanın farkında değilse, genişleme vaadinde bulunuyorlarsa ancak bunu yapmıyorlarsa, bu durum bölgede ekonomik ve siyasi istikrarsızlığa neden olabilir. Milliyetçilik giderek artıyor. Kayıp nesiller ile karşı karşıya kalabiliriz.”

Avrupa Komisyonu başkanı Jean-Claude Juncker önümüzdeki 10 yıl içinde Sırbistan ve Karadağ’ın Avrupa Birliği üyesi olmasını beklediklerini açıklamıştı. Juncker Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen Bölgesi’ne katılmasını istediğini belirtmişti. Avrupa milletvekili Tanja Fajon sözlerine şöyle devam etti:

“Bölgedeki insanlara daha iyi bir hayat sunmalıyız. Gençlerin önünü açmalıyız, yeni perspektifler sağlanmalı. Sınırlar kaldırılmalı ve komşu ülkeler ile iyi ilişkiler içinde olmak gerekiyor. Sadece bölgede değil Avrupa’da da kredibilitemizin nasıl artırılabileceği söz konusu.”

Mayıs ayında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Batı Balkanlar ile ilgili gayri resmi zirve yapılacak.

from Europe | Euronews http://ift.tt/2D0v3HC

via CHPAB Brüksel

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s