AB’de siber güvenlik için yeni önlemler tartışılıyor

Günümüzde fiziki engeller ve sınırlar tanımayan siber dünya aynı zamanda tüm ülkelerin saldırya en açık olduğu alan haline geldi. Bu konu uzun süredir Avrupa Birliği’nin de gündeminde. Son rapora göre durum endişe verici.

Günümüzde fiziki engeller ve sınırlar tanımayan siber dünya aynı zamanda tüm ülkelerin saldırya en açık olduğu alan haline geldi. Bu konu uzun süredir Avrupa Birliği’nin de gündeminde.

Brüksel’de yapılan siber güvenlik toplantısında çeşitli ülkelerden uzmanlar ve yetkililer konuya ilişkin hazırlanan yıllık raporu inceledi ve görüşlerini bildirdi. Siber saldırılara karşı birliğin ortak hareket etmesi ve ilgili düzenlemeleri güncellemesi için girişimler sürüyor.

Her yıl artarak devam eden siber saldırıların devlet sistemlerinde ve ekonomilerde ciddi zararlara yol açması önemli bir endişe kaynağı.

Özellikle Kuzey Kore gibi bazı otoriter rejimlerin bu yönteme başvurduğu bilinen bir durum.

Euronews muhabiri Fransız Ulusal Araştırma Merkezi Uzmanı Afonso Ferreira’ya sordu:

  • Kuzey kore gibi ülkeler siber tehdidin başını mı çekiyor?

“Özel olarak şu veya bu ülke diye isim zikretmek istemiyorum ancak şu kadarını biliyoruz ki artık her ülkenin kendine göre silahları var ve siber silahlar da bunlardan biri haline geldi. Bu daha ziyade artık bizlerle yani bireylerle ilgili bir durum. Bilgiyi aldığımız kaynaklara dikkat etmeliyiz. Örneğin seçimler söz konusu olduğunda manipülasyon amaçlı içeriklere karşı çok dikkatli olmalıyız ve kaynağı mutlaka kontrol etmeliyiz.”

Avrupa Birliği yetkilileri konuyla ilgili önlemlerin arttırılması ve yeni düzenlemeler getirilmesi için çalışıyor. Brüksel’de gerçekleşen toplantı da bu yeni önlemlerin neler olabileceği tartışıldı ve AB sınırları dışındaki aktörler ile istişare edilmesi gerektiği vurgulandı.

AB Siber Savunma Raportörü Albert Mazzola Euronews’a konuştu:

“Raporumuzu hazırlarken gördük ki, belli ülkelerle mutlaka işbirliği yapmalıyız. Batı Avrupa’da bu konuda önemli adımlar atabilecek ülkelerin ellerinin güçlü olması için ABD, Japonya, Hindistan ve İsrail gibi ülkelerle işbirliğini arttırması gerekiyor. Siber dünyadaki savaşlar söz konusu olduğunda güvenliğimizi arttırmanın en önemli yollarından biri bu.”

Rapordaki verilere göre 2016 yılı içerisinde AB’de günlük ortalama 4 bin siber fidye saldırısı gerçekleşti.

Bazı üye ülkelerde tüm suçların yüzde 50’si siber saldırı olarak meydana gelirken yine 2016 yılında Avrupalı şirketlerin yüzde 80’i en az bir kez siber saldırıya uğradı.

from Europe | Euronews http://ift.tt/2CYttGT

via CHPAB-2

Bu yazı Avrupa Birliği, Euronews, Haberler içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s