Kader Sevinç Birleşmiş Milletler konferansında kentler ve göç üzerine konuştu

CHP Avrupa Birliği Temsilcisi ve Avrupa solu şemsiye partisi PES Yönetim Kurulu Üyesi Kader Sevinç Mechelen şehrinde düzenlenen kentler ve genç göçü başlıklı konferansta konuştu. 

Konuşmasında Avrupa’nın göç politikasındaki tutarsızlıkları eleştiren Sevinç “Suriye’de savaşa giden süreci ve kimin hangi rolü oynadığını iyi analiz ederek işe başlamalıyız. Savaştan kaçan 4 milyona yakın insana Türkiye kapısını açıyor, hiç bir siyasi partimiz de bunu populist, aşırı milliyetçi bir siyasete alet etmiyor. Avrupa’nın en güçlü ekonomisi Almanya gibi bir ülkenin kabul ettiği mülteci sayısı henüz 1 milyona ulaşıyorsa burada yanlış giden bir şeyler var demektir. Üstelik Türkiye ile mültecilerin sınırları içinde tutulmasına yönelik Avrupa değerleri açısından sorunlu bir anlaşma yaparak Türkiye-AB arasındaki vize serbestisi gibi konuları alet etmiş olmak Avrupa açısından üzüntü verici bir tablo ortaya koyuyor. Avrupa’da populizm ile mücadele edecek cesaret, vizyon ve derinlikte bir Avrupa siyasetine ihtiyaç her zamankinden daha büyük” dedi.

Göçün ülkelerin gelişimine olan olumlu katkısına vurgu yapan Sevinç, Türkiye’nin sadece göç veren değil aynı zamanda göç alan bir ülke olduğunu anlattı. Kader Sevinç sözlerini şöyle sürdürdü “Sadece batı Avrupa ülkelerinden 1,5 milyon kişi Türkiye’ye göç etmiştir. Zaten Türkiye’nin tarihine de baktığımızda göçü kucaklayan bir ülke olduğunu görebiliriz. Bu hem kültürel hem sosyo-ekonomik zenginliktir. Avrupa’nın da konulara bakarken geçen yüzyıla ait kalıp ve önyargılarından kurtulmasının zamanı çoktan gelmiştir. Düşlediğimiz Avrupa’yı kurabilmemizin tek yolu budur”.

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s