AB’nin Türkiye Fonları Yargıya Yönlendirilecek…AB mali yardımları Türkiye’de adalet sistemine aktarılacak

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’nin AB üyeliği için ayrılan fonların bir kısmının ülkenin adli sistemini desteklemek için kullanılmasını istedi.

Avrupa Birliği liderleri, Komisyon’dan Türkiye’nin birliğe giriş fonlarının daha iyi kullanılmasının yollarını aramasını istemişti.

Juncker Çarşamba günü yaptığı açıklamada AB’nin Türkiye’nin fonlarını kesmeyeceğini ancak bunları yargı ve sivil toplum, gibi alanlara yönlendireceklerini söyledi.

Juncker, AB’nin yıllardır aksayan Ankara ile üyelik müzakerelerini ise durdurulmadığını bildirdi. Juncker “Türkiye’nin yeniden Avrupalı olmasını istiyoruz” dedi.

Son olarak Brüksel’de geçen ay yapılan AB liderler zirvesinde Ankara’ya yönelik fonlarda kesinti yapılmasına karar verilmiş, fonlarda kesinti talebi Avrupa Komisyonu’na sunulmuştu.

AB, 2014-2020 arasında Türkiye’ye aktarmayı planladığı 4 milyar 450 milyon Euroluk fonun yalnızca 360 milyon Euroluk kısmını Ankara’ya aktardı.

Birlik ayrıca göçmen krizi anlaşması kapsamında Ankara’ya 2016-2017 dönemi için 3 milyar Euroluk kaynak aktarma sözü vermişti.

——

AB mali yardımları Türkiye’de adalet sistemine aktarılacak

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’ye için öngörülen katılım öncesi mali yardımlarda değişikliğe gidileceğini, yardımların adalet sistemi ve sivil toplum kuruluşlarına aktarılacağını açıkladı.

Europaparlament Rede Juncker (Reuters/C. Hartmann)

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Türkiye’ye yapılan Birliğe katılım öncesi mali yardımlarda değişikliğe gidileceğini açıkladı. Bugün Brüksel’de açıklamalarda bulunan Juncker, AB’nin taahhüt etmiş olduğu mali yardım miktarını azaltmayacağını, ancak bu fonların adalet sistemi ve sivil toplum kuruluşlarına aktarılacağını açıkladı.

Juncker Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinde yıllardan bu yana bir ilerleme kaydedilmediğine işaret ederek “Biz Türkiye’nin yeniden Avrupalı olmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (İPA) kapsamındaki fonlar, üyelik adayı ülkelerin AB standartlarına ulaşması amacıyla kullanılıyor. AB’nin Türkiye’ye 2014-2020 yılları arasında katılım öncesi mali yardım kapsamında yaklaşık 4 milyar 450 milyon Euro’luk taahhüdü bulunuyor.

AB Komisyonu fonlar için çalışma yapmakla görevlendirilmişti

Ekim ayı sonunda Brüksel’de yapılan AB liederler zirvesinde, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile yaşanan gerginlik dolayısıyla fonlarda kısıntı yapılmasını gündeme getirmişti. Ancak zirvede fonların kısılmasından ziyade Türk sivil toplum kuruluşlarının, özellikle demokratikleşme, ifade özgürlüğü ve temek hak ve özgürlükler gibi konulardaki projelerinin daha da güçlü bir şekilde desteklenmesi kararlaştırılmış ve Türkiye’ye için öngörülen mali yardımların amacına daha uygun bir biçimde kullanabilmesi konusunda çalışma yapması için AB Komisyonu görevlendirilmişti.

Sırbistan ve Karadağ’ın 10 yıl içinde tam üye olması bekleniyor

Bununla birlikte AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker gelecek on yıl içerisinde AB’nin en az iki Batı Balkan ülkesine doğru genişlemeyi beklediklerini de söyledi. Juncker, 2025 yılından önce Sırbistan ve Karadağ‘ın AB üyesi olacaklarını tahmin ettiğini, Bulgaristan ve Romanya’nın da Schengen Bölgesi’ne dahil edilmesinden yana olduğunu belirtti.

Şu anda 28 üyeye sahip olan AB son olarak 2013 yılında Hırvatistan’ı Birliğe üye kabul etmişti. Finans ve mülteci krizi nedeniyle genişleme süreci geçici olarak duraksamıştı.

Voa-Dw

from Özel Haberler – AB Haber http://ift.tt/2ylnENg

via

Bu yazı ABHaber, ABHaberleri içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s